Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na vinobraní se chystají tisíce lidí

  10:54aktualizováno  10:54
Dříve veselice navazovala na skončení sběru vinných hroznů, dnes je to třídenní mumraj s pouťovými atrakcemi, občerstvením a kulturním programem. Do Mělníka kvůli tomu přijíždí až 30 000 lidí. Mělnické vinobraní pořádá radnice a letos se uskuteční od 21. do 23. září. Při vinobraní se do města sjíždějí lidé z blízka i z daleka, naopak někteří místní ho opouštějí, jakoby prchali před nezkrotným přírodním živlem. Mělnická historie veselic spojených se sklizní hroznů je téměř stoletá.

Archivní zápisy hovoří o tom, že v Mělníku se první všelidová podzimní veselice spojená s vínem konala 1. listopadu 1911. Pořadatelé tehdy vyzdobili město a před radnicí připravili scénku příjezdu císařské milosti a krále českého Karla IV., což dodnes pořadatelé udržují. Na své opakování veselice čekala dlouhých 11 let. V roce 1922 se jí osobně zúčastnil první československý prezident T. G. Masaryk. A jako po premiéře, i po druhém vinobraní následovala dlouhá pauza.

Teprve od roku 1933 se slavnost mělnického vinobraní konala a koná každý rok. Pořádání vinobraní značně komplikuje běžný provoz města, zejména v historickém centru. Ten bude pro automobilovou dopravu uzavřený 20. září od 18.00 do poledne 24. září. Vinobraní začíná oficiálně v pátek, kdy začnou pořadatelé v 15.00 vybírat vstupné. Vstupenka stojí 60 korun, platí na všechny tři dny a je navíc slosovatelná v loterii, která se uskuteční v neděli odpoledne.

Na přípravě vinobraní již od února pracuje deset kmenových lidí speciálně vytvořené městské komise a s nimi spolupracují další jednotlivci a zástupci místních úřadů, institucí, organizací a spolků. Komise pracuje několik let ve složení s minimálními změnami. Poslední hodně nečekanou bylo loňské úmrtí předsedy komise vinobraní a divadelního režiséra Jaromíra Dědka. Nahradila ho místostarostka Jarmila Erbanová. Jejím příchodem v dramaturgické koncepci vinobraní zásadní změny nenastaly, naopak se pokračuje v Dědkově započaté práci.

Několik posledních let pořadatelé opakovaně prohlašují, že chtějí vinařské slavnosti zkulturnit a nabídnout lidem podmínky, aby se kultivovaně i aktivně bavili a nevybíjeli se v pouhém obžerství. "Myslím si, že se tento záměr daří," říká vedoucí městské kulturní komise Zuzana Jansová. Místostarostka Erbanová navíc zdůrazňuje, že by město mělo více pečovat o své občany. Proto na její popud zástupci pořadatelského sboru obcházejí lidi žijící v domech, které jsou po dobu vinobraní v centru dění a zvýšené hlučnosti. "Snažíme se projevovat zájem o problémy lidí a předcházet konfliktům mezi vlastníky domů a stánkaři, které se v minulosti při vinobraní vyskytovaly," upřesňuje Jansová.

Drobnou organizační změnou letos bude stažení pouťových atrakcí ze Seifertovy do Tyršovy ulice a jejich větší koncentrace na náměstí Karla IV., čímž se dosáhne toho, že nebudou promíchané se stánkovým prodejem. Pořadatelé vinobraní zintenzivnili spolupráci s místními podnikateli, kterým umožnili přednostní výběr místa, projeví-li zájem o provozování stánkového prodeje. Palackého náměstí bude opět místem s historickou atmosférou, pokračuje i v posledních letech započaté zklidňování dění ve Svatováclavské ulici.

Na náměstí Míru přibudou stany, které i v případě deštivého počasí nabídnou místo ke klidnému rozjímání nad sklenkou vína či chutným pokrmem. "Chceme lidem dát o poznání více příležitostí k posezení," řekla Jansová. V kulturním programu vinobraní nabídnou mělničtí ochotníci zavedené scénky včetně nejznámější s příjezdem císařské milosti a krále českého Karla IV. s jeho družinou před mělnickou radnici v sobotu navečer anebo trestání nepoctivých řemeslníků v neděli odpoledne.

Hudby k poslechu bude dostatek ze všech žánrů s výjimkou rocku. Ortodoxní rockeři jsou na vinobraní nežádoucí. "Souhlasím s názorem, že není potřeba při vinobraní dělat speciální rockovou scénu. Rockové koncerty a festivaly se pořádají na jiných místech v republice. Nějakou větší kritiku tohoto postoje nezaznamenáváme. Ozývají se sice nespokojené hlasy, ale není to nic masového," uvedla Jansová. Další citlivou záležitostí je vztah představitelů města s vlastníky zámku.

U letošního dámského jednacího stolu panovala údajně přátelská atmosféra, ve které si Jarmila Erbanová a Bettina Lobkowiczová vysvětlily kritické body organizace vinobraní. "Paní Lobkowiczová nám sdělila, že se distancuje od loňských nepříjemností, kdy se účastníci zahraničního zájezdu komplikovaně dožadovali přístupu na zámek přes pořadatelskou službu vinobraní," řekla Jansová. I přes vstřícné postoje města vůči Lobkowiczům zůstává zámecké nádvoří pro účastníky vinobraní uzavřené.

Ti, kteří přijedou do Mělníka kvůli návštěvě zámku, si budou muset koupit vstupenku na vinobraní i vstupenku do zámku. Kupodivu, podobně jako loni, zůstane zavřené i městské informační středisko a nepřístupná bude také Galerie Ve věži. "Těžko bychom hlídali vystavené exponáty před poškozením, stejně tak i ovíněné návštěvníky na zdejších strmých schodech," vysvětlil nájemce galerie Kryštof Marounek. Sídlo okresního muzea v bývalém kapucínském klášteře v rohu náměstí Míru otevřené bude včetně expozic v obvyklých návštěvních hodinách.

Kavárna s terasou a katakomby s ochutnávkou vín budou výjimečně otevřené až do půlnoci. "Přísně si všechno ohlídáme a na noc najmeme bezpečnostní službu," varuje vandaly pracovnice muzea Renata Špačková. Vinobraní je pochopitelně zkouškou městského pořádkového sboru. "Je to pro nás mimořádná událost a podle toho se na ni i připravujeme ve spolupráci s českou policií," potvrzuje velitel městské policie Svatopluk Zachoval.

V době vinobraní bude všech čtrnáct městských strážníků ve službě, nikdo nemá nárok na volno. "Určité zkušenosti už máme a z chyb se dovedeme poučit, ale každoročně nás opilci zkoušejí překvapit něčím novým," naznačil Zachoval, že dohled nad dodržováním pořádku má při vinobraní svá specifika.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Najdete na iDNES.cz