Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na velbloudím trhu

  10:16aktualizováno  10:16
Ještě před několika lety byla Imbaba, jedno ze západních předměstí Káhiry, dějištěm každodenního velbloudího trhu. Neúnosné rozpínání dnes asi šestnáctimilionové metropole si však vynutilo jeho přesunutí. A tak se nyní největší súk al-gamel (arabsky velbloudí trh) v Egyptě koná v Biraši, 37 km severozápadně od nevzhledné Imbaby.

Ještě před několika lety byla Imbaba, jedno ze západních předměstí Káhiry, dějištěm každodenního velbloudího trhu. Neúnosné rozpínání dnes asi šestnáctimilionové metropole si však vynutilo jeho přesunutí. A tak se nyní největší súk al-gamel (arabsky velbloudí trh) v Egyptě koná v Biraši, 37 km severozápadně od nevzhledné Imbaby.

Za nevzhlednými slumy Káhiry začíná idylka egyptského venkova: drobná políčka oraná s pomocí vodních buvolů, hliněné chatrče, dřevěné povozy tažené osly nebo koňmi a rybáři lopotící se na vratkých člunech se svými sítěmi. I moji spolucestující vypadají exotičtěji než moderní Káhiřané, oblečeni do bílých turbanů a bavlněných galabií, dlouhých košil sahajících až ke kotníkům.

Po hodině krkolomné jízdy prašnými cestami vystupujeme u klidné řeky. Za chvíli se z ranní mlhy vynořuje převoz, který nás má dopravit na druhý břeh do Biraše. Vypadá jako zmenšená verze těžkých ropných tankerů, chybí mu jen ta ropa a motorový pohon. Přepravu si totiž musí pasažéři částečně odpracovat. Na každém břehu je ukotven tlustý řetěz, který probíhá kladkou na stožáru lodi. Asi pět lidí tahá řetězem, aby se plavidlo dostalo přes řeku. Z Biraše už je to na trh jen deset minut jízdy ve stoje na korbě náklaďáku přecpaného umouněnými vesničany a jejich zvířectvem.
 

Tržiště stojí na kraji Západní pouště, jak se říká Sahaře na západ od Nilu, ohraničeno cihlovou zdí. Na ploše o velikosti přibližně dvou fotbalových hřišť se zde tlačí stáda stovek velbloudů. Mezi nimi pobíhají jejich majitelé, kupci, potenciální kupci a poskoci kupců i majitelů. Občas se totiž nějaké zvíře splaší a uteče od svého stáda. V takovém případě ho naháněči rychle lapí a surovými ranami bambusovou holí zaženou zpátky. Aby se takovým zmatkům předešlo, ohne se velbloudu jedna končetina v koleni a sváže se tak, že zvíře může stát jen na třech. Tak zůstane v klidu a na nějaké běhání je přejde chuť.

Biraš, stejně jako spousta jiných arabských tržišť se zvířaty, rozhodně není podívaná pro milovníky zvířat. Proslulé koráby pouště tady přicházejí o poslední zbytky své důstojnosti. Rána holí nebo bičem do oka je běžnou součástí krocení nepoddajných jedinců a obměkčí málokterého obchodníka. Vzduchem se nese téměř nepřetržitý řev trápených zvířat, při kterém neznalému cizinci běhá mráz po zádech.

Obchod se uzavírá v celkem přátelské atmosféře, i když živé a hlasité smlouvání je nezbytnou podmínkou. Zákazník si nejprve s majitelem sedne k čaji a vodní dýmce a v poklidu klábosí. Pak si prohlédne a zkritizuje nabízená zvířata, znovu zasednou a handrkují se o ceně. Nejlevnější dromedár je k mání asi za čtyři sta amerických dolarů. Když je obchod uzavřen, prodané kusy se označí barevnou značkou na srst a za vydatného mlácení bambusových holí se nacpou na připravené náklaďáky.

Nejživěji se obchoduje mezi šestou a devátou hodinou ranní. Po desáté se vše pozvolna uklidňuje a po obědě prodává už jen pár neúspěšných zoufalců. Muhammad, jeden z bohatších obchodníků, mě zve na kus řeči a přeslazený čaj.
Zatímco usrkávám z horké sklenice, velbloudář se mazlí se svým oblíbeným velbloudětem Ahmedem a objasňuje mi původ svého zboží. Zvířata prý většinou pocházejí ze západního Súdánu.

Na hranici s Egyptem je nakoupí Muhammadovi agenti a s celou karavanou putují přes Saharu až sem do Biraše. Celá cesta trvá asi čtyřicet dní. Na trhu prodá kolem stovky kusů denně, když je dobrý den, až dvě stě. Většina velbloudů však nekončí svou dlouhou pouť u pyramid, coby atraktivní vozidlo turistů, ale na nedalekých jatkách a následně pak v káhirských řeznictvích.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz