Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Tuxu se dá strávit aktivní týden

  14:09aktualizováno  14:09
Hintertuxský ledovec láká každý podzim rakouské, italské, české a polské lyžaře jako lucerna zbloudilé poutníky. Ve výšce přes tři kilometry nad mořem se totiž dá lyžovat, i když dole v údolí prší nebo se tam válí mraky. Jenže Zillertalské Alpy nejsou v téhle době jen doménou dvou prkének. V obcích Hintertux, Lanersbach nebo Mayrhofen se totiž dá strávit týden horského dobrodružství a žádný den neopakovat stejné sporty. Například takhle:

Sjezdové lyžování

Patnáct kilometrů výborně upravených sjezdovek přímo na ledovci zaručuje, že se všichni, kteří vyjedou obřími lanovkami na horní stanici ve výšce 3286 metrů, na široké tratě vejdou. Pro začátečníky je největším problémem zdolat prudkou ledovou stěnu Gefrorere Wand. Po ní totiž musejí chtě-nechtě sjet dolů k přívětivějším sjezdovkám. Dopoledne se obvykle jezdí na kotvových vlecích Olperer a odpoledne pod Gefrorene Wand. Důvod přesunu je prostý: okolo druhé hodiny na svahy Olperer padne stín a většina lyžařů odjíždí hledat slunce na druhou stranu údolí.

Snowboarding

Na Olpereru v tu dobu zůstávají hlavně sportovněji založení lyžaři, protože mohou na ztuhlém sněhu carvovat až do vypuštění duše, a snowboardisté, kteří mají v horní části sjezdovek své eldorádo. Snowpark zde tvoří několik velkých skoků a mohutná U-rampa. Navíc vlekaři nic nenamítají, když snowboardéři využívají laskavosti lyžařů a přisedají si k nim na kotvy v polovině svahu. Mohou se tak vozit právě jen v snowparku a nemusejí dojíždět pozvolnějším svahem až na konec sjezdové trati.

Skialpinismus

Po stranách Zillertálského údolí se táhnou ostré hřebeny i oblé vrcholy, na které lze vyrazit na turistických lyžích. Ty jsou v Alpách oblíbené podobně jako běžky v Česku a umožňují díky přepínači stoupat do prudkých svahů i sjíždět sjezdovky či neupravené svahy. Jednoduchá túra rodinného typu na pět hodin vede například na Rastkogel (2760 mnm), obtížnější sjezdy vedou třeba z Kleine Kaserer (3200 mnm) nebo hřebene Hoher Riffler (3221 mnm). Závěrečný sjezd z vrcholů okolo Tuxského ledovce se točí údolím do Hintertuxu a má královské převýšení dva a půl kilometru. Je to ovšem spíše turistická trasa než opravdová sjezdovka.

Sněžnice

Zábava posledních pár let pro ty, kteří nemilují smyk, pro čistokrevné dobrodruhy i milovníky zimní samoty. Túry vedou spíše v nižších výškách a po travnatých či zalesněných kopcích, než aby mířily přímo mezi skalní velikány.

Horolezectví

Žulové hřebeny ostré jako nůž vedou na místní třítisícovky nejčastěji z dobře dostupných sedel. O něco méně je zde firnových stěn a téměř se tady v zimě nelezou žlaby či komíny.  Nejlepší přístupy jsou k Olpereru (3476 mnm), pod který vedou stejnojmenné vleky. Ke  skalní věži Laermstange lze přijet na sjezdových lyžích a po návratu z vrcholu pokračovat ve sjezdu do údolí. Pod Hornspitze lze přespat na chatě Tuxer-Joch. V samotném údolí podél řeky Ziller lze narazit na mnohu lehkých i těžkých zamrzlých ledopádů, které lze zdolat pomocí lan, cepínů a maček.

Běžky

Když napadne sníh i dole v údolí, vede jím dokonale upravená stopa pro klasiky a vedle ní urolbovaná dálnice pro bruslaře. Jinak na první mezistanici lanovky na Letní louce je k dispozici hodně zakroucené kolečko s mnoha krátkými, ale prudkými stoupáními. Trať je to úzká, protože ji projíždějí jen jednou denné sněžné skútry.

Adrenalin na padáku

Na závěr týdne si lze nechat lahůdku, při jejímž prožívání přímo stříká adrenalin z uší. Co takhle sletět na tandemovém padáku z ledovce dolů do Tuxu? Vítr si s pilotem i jeho cestujícím před přistáním v úzkém údolí pohrává tak, že oba mají plné ruce práce. Pilot s řízením a klient s udržením strachu na uzdě.

Instruktoři a vůdci

Na všechny uvedené sporty si lze najmout v informačních střediscích vůdce nebo instruktory a v půjčovnách lze získat vybavení. Pro nováčky nebo méně zkušené je odborné vedení nezbytností. Laviny, padající kamení, mraky, mlha, mráz a rychlé změny počasí jsou jen částí nebezpečí, které je v Zillertalu denním chlebem všech sportovců.

Ceny:

Běžné ceny levnějších penzionů bývají jeden až jeden a půl tisíce korun za noc jedné osoby ve dvoulůžkovém pokoji.
Permanentka na ledovec přijde na 33 euro za den, 66 euro na víkend a 179 euro na týden.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Botswana se vzpamatovává z největšího masakru slonů v historii

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Téměř devadesát slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle...

Najdete na iDNES.cz