Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na tatranské chodníky dorazí Schengen až v červnu

  15:58aktualizováno  15:58
Turisté, kteří se rozhodli, že zrušení hranic využijí k prozkoumání polské strany Vysokých Tater, mají smůlu. Tedy pokud tam chtějí dojít ze Slovenska. Po vyznačených chodnících budou lidé moci přes hřebeny hor přecházet až od poloviny června.

Slovensko, Vysoké Tatry | foto: Radek MičaMF DNES

Ochrana přírody nad politikou

"V Tatrách totiž mají přednost pravidla o ochraně přírody. A stejně tak jako každý rok máme od 1. listopadu do 15. června některé cesty sezonně zavřené," vysvětluje náměstek ředitele Státních lesů tatranského národního parku Marián Šturcel. Poláci žádné sezonní omezení nemají.

Dosud se na polskou stranu velehor dalo přejít jen v jediném bodě, a to na Rysech. Od června to zřejmě bude možné i jinde. "Nikde ale nebudou turisté moci chodit volně po zelené louce nebo se šplhat kdekoli do svahů. Budou se moci pohybovat jen po turistických chodnících. Je to kvůli bezpečnosti lidí, ale snažíme se tím chránit i přírodu," říká Šturcel.

Stezky z Polska na Slovensko vedou například přes Tomanové sedlo, Bystré sedlo, Volovec či Lúčne sedlo. A také přes Kasprův vrch, kde by ale Slováci davy turistů viděli jen neradi. Z polské strany sem totiž vede lanovka a na slovenské straně je zapomenutá Tichá dolina, kam dosud zabloudil jen málokdo.

"Tichá dolina je i ze slovenské strany těžce přístupná, a proto do ní přicházelo jen málo návštěvníků. Bojíme se, že kdyby sem sestupovali lidé přímo z lanovky, mohli by přírodu nevratně poškodit. Chodníky tu jsou totiž jen úzké, hluk by mohl vyplašit hnízdící ptáky. Bojíme se také, že by tam zůstávaly odpadky," řekl Šturcel s tím, že slovenská strana zvažuje, že pro toto místo vyhlásí nějaká omezení.

Poláci však věří, že to nebude třeba. "Věřím, že Tichou dolinu polští turisté neohrozí, protože cesta do ní z Kasprova vrchu není snadná," řekl listu Gazeta Wyborcza ředitel polského Tatranského národního parku Pawel Skawinski. Každopádně do června budou obě strany ještě jednat.

"Na polské straně zavládla trochu panika, že Slováci nechtějí polské turisty, ale tak to není. Tatry nebudou zavřené, přijmou každého dobrého člověka, který respektuje, že každý stát má povinnost starat se o to, co je v něm vzácného," řekl Šturcel.

Do Polska je možné projet i na raftu

Mimo národní parky ale budou lidé moci překračovat hranice všude, kde se jim zachce, tedy i mimo dřívější hraniční přechody. Do sousední země budou moci zajet po řece.

"Dosud, když větší skupina vodáků chtěla přejet po hranici po řece Dunajec ze Slovenska do Polska, musela si předem vyjednat povolení pro plavbu. Pokud řeku sjížděl osamělý kanoista, zadržela jej cizinecká policie," uvedla Vladimíra Hrebeňáková ze slovenského ministerstva vnitra s tím, že od nynějška už vodáci budou moci projíždět bez zastavení. Povolení už nebudou potřebovat.

Pokud ovšem budou chtít zdolat řeku na pltích, které tu tradičně jezdí, musejí se smířit s tím, že jejich cesta skončí ještě na Slovensku. "Pro nás se se vstupem do schengenského prostoru nic nezmění. Neměli bychom jak dostat pltě zpátky," řekl spolumajitel Pltnické a turistické společnosti na Dunajci v Červeném Kláštoru Pavel Petrík.

Chcete vědět více?

Jak vydělají čeští turisté na pádu hranic? Výlety, o kterých se vám dosud nesnilo. Téma Schengen a turisté čtěte v úterní MF DNES.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz