Na Tanvaldský Špičák pojede čtyřsedačka

Sjezdovky na Tanvaldském Špičáku patří k nejnáročnějším v celých Jizerských horách. Podle zkušených lyžařů se nejtěžší z nich, černá, může srovnávat s terény v Krkonoších. Už příští sezona navíc na Špičák, který se tyčí mezi Tanvaldem a Albrechticemi, přinese zásadní změnu - objeví se tam zcela nová čtyřsedačková lanovka.

V letošní sezoně zatím mohou lyžaři využít sedm vleků, z nichž nejdelší je Špičák 1 měřící 1229 metrů.

Nejnáročnější černá sjezdovka je dlouhá 1600 metrů, středně těžká červená trať má 2170 metrů a turistická modrá sjezdovka nabízí svezení na více než třech kilometrech.

Stejně jako v dalších střediscích, kde vleky provozuje jablonecká TJ Bižuterie, tedy v Bedřichově a na Janově, se i na Špičáku lyžaři musí připravit na zdražení jízdného.

"Zvýšení cen dělá v průměru patnáct až osmnáct procent. Konkrétně na Špičáku například vyjde celodenní permanentka na tři sta devadesát korun, dosud stála tři sta třicet korun. Vůbec jsme ale nezdražovali třeba dětské jízdenky," vypočítal šéf TJ Bižuterie Pavel Bažant.

Na druhé straně však mohou lyžaři u svahu nově zaparkovat zadarmo. Od roku 1998 je areál Špičáku technicky zasněžován a jsou tam také k dispozici půjčovny lyží a snowboardů, servis lyží, lyžařská škola pro děti i dospělé, občerstvení.

Špičák u Tanvaldu:
Počet lanovek / vleků 0/7
Nejdelší trať Špičák 1 - 1350 m
Obtížnost tratí malá, střední, velká
Cena - den dospělý/dítě 390/290 Kč
Umělé zasněžování 5,04 km
Nadmořská výška 540-800 m

Přímo u sjezdovky, v Albrechticích a na Mariánské Hoře, je i několik lyžařských vleků pro děti a méně náročné lyžaře. Některé svahy mají umělé osvětlení pro noční lyžování.

Velká změna čeká Špičák příští rok, kdy tam dělníci začnou stavět čtyřsedačkovou lanovku. "Máme už všechna potřebná povolení," vysvětlil Bažant z TJ Bižuterie.

O lanovce na  Špičáku se mezi lyžaři hovoří již dlouho. Je to vymoženost, jež má na Špičák přilákat ještě větší počet lyžařů. "Kromě lanovky uděláme na Špičáku kompletní umělé zasněžování," upozornil Bažant.

Na vrcholu Tanvaldského Špičáku ve výšce 809 metrů nad mořem leží chata s rozhlednou a od 7. prosince 1997 je tam také kamera, která zaznamenává povětrnostní podmínky v okolí. Aktuální informace ze Špičáku pak mohou sledovat televizní diváci v pořadu Panorama na ČT 2 od 7.30 do 8 hodin.

ROZHLEDNA NA ŠPIČÁKU

Už v roce 1886 stávala na Špičáku hospůdka, jež v říjnu 1905 vyhořela. Rozhlednu pak nechal postavit Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Slavnostně ji otevřeli 4. července 1909 a nesla jméno Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I. na počest šedesátiletého panování monarchy. Již za rok byla k rozhledně přistavěna restaurace s hostinskými pokoji. Dnešní podobu získala chata v roce 1930.
,