Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě jsou problémy s turisty

  12:23aktualizováno  12:23
Více neukázněných turistů, kteří porušují návštěvní řád Národního parku Šumava, počátkem července zaznamenali strážci tohoto přírodně cenného území. Udělili totiž celkem asi dvě desítky pokut, což je minimálně padesátiprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Přitom stále platí, že k lidem nerespektujícím zmíněná pravidla patří zejména obyvatelé velkých měst. "Časté jsou hlavně případy přespávání mimo vyhrazená místa a kempy. Spousta turistů prostě jen vezme kolo, spacák a karimatku a spoléhá na to, že přenocuje kdekoliv v lese nebo na louce.
K tomu lidé ještě mnohdy rozdělávají oheň, čímž výrazně zvyšují riziko požáru. Takové chování samozřejmě nemůžeme tolerovat," zdůraznil Karel Kovařík, vedoucí strážní služby Správy Národního parku Šumava ve Vimperku.
 
Problémy působí strážcům přírody rovněž neustále rostoucí počet cyklistů v jihozápadním pohraničí. Stovkám z nich už totiž nestačí vyznačené cyklotrasy, a proto najíždějí také do míst, která jsou určena pouze pěším turistům. Pohyb na kole pak v členitém terénu ohrožuje nejenom chodce, ale i samotné cyklisty. "Tyto přestupky zatím řešíme většinou jen napomenutím," dodal Kovařík. Karel Kovařík připomněl, že někteří turisté rovněž opomíjejí zákaz vstupu do přírodně nejcennějších částí národního parku - takzvaných prvních zón - mimo vyznačené stezky. "Pokutu jsme minulý týden udělili rovněž třicetiletému muži z jižní Moravy, který chtěl ve Vltavském luhu lovit motýly, ačkoli k odchytu neměl povolení," řekl šéf strážní služby.
 
Potíže s neukázněnými turisty se nevyhýbají ani samotným obcím, které leží na území Národního parku Šumava. Potvrdil to i starosta Nové Pece na Prachaticku Jan Jelen, když upřesnil, že mnoho lidí prázdné obaly od nápojů a potravin v parkových obcích stále odhazuje na zem, ačkoli koš na odpadky je často vzdálený pouhých několik metrů. "Stává se nám také, že lidé se různě schovávají, aby v obecním kempu nemuseli zaplatit pár korun.
 
Třeba studenti pražské DAMU, kteří k nám každoročně přijíždějí, opakovaně nahlašují menší počet stanů, než ve skutečnosti mají," uvedl Jelen. Na Kvildě, která je křižovatkou turistických cest v centrální části Šumavy, naopak řeší problémy s nevhodně parkujícími motoristy. "V celé obci platí zákaz stání mimo vyhrazené plochy. Přesto je běžné, že i v křižovatce před informačním střediskem vozidla parkují až několik hodin a postupně se k nim pak přidávají další automobily," vysvětlila Jiřina Klímová, místostarostka Kvildy.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Najdete na iDNES.cz