Na stezce kolem Labe zatím scházejí služby

Cyklistickou stezku kolem Labe, která vede z Ústí nad Labem směrem do Litoměřic, využívá stále více lidí. Stavbu, kterou podporují města, obce i Evropská unie, si pochvalují jako dobrou. Ale tvrdí, že kolem stezky zatím nejsou služby, které by si představovali. "Stezka je kvalitní a velmi dobře se po ní jezdí. Ale když se o ní mluvilo, tak zde měly vyrůst třeba stánky s občerstvením, a zatím nerostou," uvedl Petr Hakl, který je milovníkem cykloturistiky.

"Pozemky na služby kolem stezky jsou, ale využít je musí soukromí podnikatelé. Město tu služby zřizovat nebude," řekl náměstek ústeckého primátora Miroslav Harciník. Míní, že služby tu vyrostou až ve chvíli, kdy bude cyklostezka hotová celá a spojí minimálně Drážďany s Litoměřicemi. Nakonec by měla spojit Hamburk, Prahu a Vídeň a v budoucnu by na ní turisté podnikali mnohadenní túry na kole přes střední Evropu.

První občerstvení, zatím v domech stojících u stezky, pomalu vznikají a objevily se i odvážnější projekty. "Jeden podnikatel by rád postavil cyklohotel pro asi osmdesát hostů v Sebuzíně. Okolo něho by byla i nějaká sportoviště, opravna kol a občerstvení. Zatím ale jde pouze o záměr," řekl Harciník.

Celá stezka totiž ještě není hotová. Lidé zatím mohou využívat jenom některé její části. Například v okrese Ústí nad Labem se trasa  směrem na Děčín začne stavět nejspíše v roce 2003. "Pokud budu optimista, tak stezka bude hotová v roce 2004. Nyní jednáme i s Litoměřicemi a Děčínem, že bychom žádost o dotaci do fondu Phare podali najednou jako jeden projekt," uvedl Harciník.

Výstavba stezky není levná záležitost. Dvanáct kilometrů z Ústí nad Labem do Libochovan stálo sedmadvacet milionů korun, z nich dvě třetiny hradila Evropská unie.Většina povrchu cyklostezky je pokryta asfaltem, část je z uválcovaného štěrku. Cesta je až tři metry široká a vede podél břehů Ohře.

Cykloturistika je u nás stále více populární.