Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Sněžce konečně otevřou poštovnu

aktualizováno 
Nová Česká poštovna na Sněžce po pěti letech příprav a budování začne konečně sloužit turistům. Stavbaři odstraňují poslední nedodělky a majitelka připravuje zboží, kterým začne co nevidět plnit police v nejvýše položené horské chatě v republice.

„Chtěla bych otevřít příští týden. Ale nechci to zakřiknout. Vždycky se může objevit nějaký problém,“ uvedla investorka originální stavby Jaroslava Skrbková.

Vzhled nové České poštovny ani vzdáleně nepřipomíná klasické krkonošské chaty. Prosklená dřevěná konstrukce s plochou střechou se vrcholu Sněžky dotýká jen prostřednictvím deseti patek, takže převážná část její podlahy se vznáší nad povrchem hory. Hydraulicky ovládané vnější dřevěné okenice umožňují dát objektu podobu moderního domu i obyčejné horské boudy.

Nová poštovna na Sněžce

Vizualizace nové poštovny. Autor projektu. H.R.A. Hofffman Rajniš

Stavbu zpočátku komplikovaly výhrady správců Krkonošského národního parku právě vůči jejímu netradičnímu vzhledu. K nim se později přidaly průtahy se získáním stavebního povolení i problémy s výrobou některých stavebních dílů.

Když prezident Václav Klaus vloni v srpnu novou poštovnu symbolicky otevíral, zdálo se, že všechny potíže jsou už zažehnány a do zahájení běžného provozu zbývá posledních pár týdnů. Potom se však mezi investorkou a stavební firmou rozhořel spor o kvalitu i cenu odvedených prací a vstupní dveře poštovny zůstaly dalších deset měsíců zavřené.

"Poštovna měla být postavena za šest týdnů a staví se dva roky. Měla mě stát dva miliony korun a zaplatila jsem za ni pětkrát víc. Měla být technickou a architektonickou lahůdkou a zatím v ní nacházím jen spoustu vad a nedodělků. To si přece nemohu nechat líbit. Se stavební firmou se asi sejdeme u soudu," upozornila Skrbková. 

Stavba nové poštovny na Sněžce

Stavba nové poštovny - foto z léta 2007

Případný soudní spor by však neměl mít na provoz chaty vliv. Poštovna bude otevřena celoročně a její provozní doba se bude řídit podle počasí. Turisté do ní budou mít většinou přístup od 9 do 17 hodin a budou si v ní moci zakoupit základní občerstvení, získat původní dopisní razítko nebo si pořídit originální minci.

"Už se mi ozývají i zájemci o svatební obřady. Jeden pár si v poštovně zamluvil termín 8. 8. 2008 v 8 hodin a 8 minut a hlásí se i další," řekla Skrbková.

Poštovní služby na Sněžce

Česká poštovna na Sněžce opatřila první dopisy a pohlednice kulatým razítkem už 11. září 1899. V roce 1938 po obsazení Sudet německou armádou se poštovna uzavřela a její provoz nepokračoval ani po válce.

Poštovní služby na Sněžce obnovila až v roce 1995 bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková. Ta pro poštovnu opravila malý domek, v němž ve třicátých letech minulého století sídlil kiosek s občerstvením.

Nová poštovna dnes vyrůstá na Sněžce na místě České boudy, která byla zdemolována v roce 2004.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Najdete na iDNES.cz