Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Sněžce konečně otevřou poštovnu

aktualizováno 
Nová Česká poštovna na Sněžce po pěti letech příprav a budování začne konečně sloužit turistům. Stavbaři odstraňují poslední nedodělky a majitelka připravuje zboží, kterým začne co nevidět plnit police v nejvýše položené horské chatě v republice.

„Chtěla bych otevřít příští týden. Ale nechci to zakřiknout. Vždycky se může objevit nějaký problém,“ uvedla investorka originální stavby Jaroslava Skrbková.

Vzhled nové České poštovny ani vzdáleně nepřipomíná klasické krkonošské chaty. Prosklená dřevěná konstrukce s plochou střechou se vrcholu Sněžky dotýká jen prostřednictvím deseti patek, takže převážná část její podlahy se vznáší nad povrchem hory. Hydraulicky ovládané vnější dřevěné okenice umožňují dát objektu podobu moderního domu i obyčejné horské boudy.

Nová poštovna na Sněžce

Vizualizace nové poštovny. Autor projektu. H.R.A. Hofffman Rajniš

Stavbu zpočátku komplikovaly výhrady správců Krkonošského národního parku právě vůči jejímu netradičnímu vzhledu. K nim se později přidaly průtahy se získáním stavebního povolení i problémy s výrobou některých stavebních dílů.

Když prezident Václav Klaus vloni v srpnu novou poštovnu symbolicky otevíral, zdálo se, že všechny potíže jsou už zažehnány a do zahájení běžného provozu zbývá posledních pár týdnů. Potom se však mezi investorkou a stavební firmou rozhořel spor o kvalitu i cenu odvedených prací a vstupní dveře poštovny zůstaly dalších deset měsíců zavřené.

"Poštovna měla být postavena za šest týdnů a staví se dva roky. Měla mě stát dva miliony korun a zaplatila jsem za ni pětkrát víc. Měla být technickou a architektonickou lahůdkou a zatím v ní nacházím jen spoustu vad a nedodělků. To si přece nemohu nechat líbit. Se stavební firmou se asi sejdeme u soudu," upozornila Skrbková. 

Stavba nové poštovny na Sněžce

Stavba nové poštovny - foto z léta 2007

Případný soudní spor by však neměl mít na provoz chaty vliv. Poštovna bude otevřena celoročně a její provozní doba se bude řídit podle počasí. Turisté do ní budou mít většinou přístup od 9 do 17 hodin a budou si v ní moci zakoupit základní občerstvení, získat původní dopisní razítko nebo si pořídit originální minci.

"Už se mi ozývají i zájemci o svatební obřady. Jeden pár si v poštovně zamluvil termín 8. 8. 2008 v 8 hodin a 8 minut a hlásí se i další," řekla Skrbková.

Poštovní služby na Sněžce

Česká poštovna na Sněžce opatřila první dopisy a pohlednice kulatým razítkem už 11. září 1899. V roce 1938 po obsazení Sudet německou armádou se poštovna uzavřela a její provoz nepokračoval ani po válce.

Poštovní služby na Sněžce obnovila až v roce 1995 bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková. Ta pro poštovnu opravila malý domek, v němž ve třicátých letech minulého století sídlil kiosek s občerstvením.

Nová poštovna dnes vyrůstá na Sněžce na místě České boudy, která byla zdemolována v roce 2004.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz