Češi využívali Slovinsko jako tranzitní zemi k cestě do Chorvatska. Od 1. 7. 2008 jim cestu prodraží dálniční známka.

Češi využívali Slovinsko jako tranzitní zemi k cestě do Chorvatska. Od 1. 7. 2008 jim cestu prodraží dálniční známka. | foto: Blanka Konrádová, iDNES.cz

Na slovinskou dálnici bez známky? Připravte si 800 eur

  • 16
Jízda ve Slovinsku bez dálniční známky by se mohla českým turistům značně prodražit. Od 1. července platí na slovinských dálnicích, rychlostních silnicích i dálničních objezdech dálniční známky. Za jízdu bez známky hrozí pokuty ve výši až 800 eur.

Kde koupit známku

Dálniční známky je nutné pořídit ještě před vjezdem na slovinskou dálniční síť. Podle informací slovinského automoklubu AMZS je možné známky zakoupit například na čerpacích stanicích na dálnici mezi Vídní a hraničním přechodem Spielfeld-Šentilj, tedy na trase, kterou nejčastěji využívají čeští motoristé k cestě na Jadran.

Dálniční známky lze zakoupit i po vjezdu na území Slovinska na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu Spielfeld – Šentilj (E 57), na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu za tunelem Karavanky Karawankentunnel – Karavanke (E 61) i na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu s Chorvatskem Bregana – Obřežme (E 70).

V případě, že by si motorizovaní turisté z jakéhokoliv důvodu nemohli zakoupit známku před vstupem na slovinské území, musí tak učinit ihned po vstupu, čímž se sníží možnost obdržení pokuty. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle se považuje za porušení zákona a může být pokutováno částkou ve výši od 300 do 800 eur.

Kontrola dálničních známek bude vybavena nápisem "Cestninski nadzor".

Za 15 km dálnice 35 eur

Minimální cena jedné dálniční známky je 35 eur, tedy cca 900 Kč, a má půlroční platnost. Známky s kratší platností se neprodávají. Na trase z České republiky do Chorvatska od rakouské státní hranice Šentilj – Maribor – Gruškovje (hraniční přechod s Chorvatskem), je však pouze 15 km dálnice.

Zavedení dálničních nálepek za používání dálnic a rychlostních silnic nově přináší i zpoplatnění dálničních obchvatů (např. Lublaň, Celje či Maribor), jejichž používání dosud nebylo zpoplatňováno. Pro minibusy, autobusy i kamiony pro letošní rok zůstává zachován dosavadní způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky.

Od roku 2010 by měl být ve Slovinsku zaveden systém automatického odečítání mýtného prostřednictvím satelitu.

 Typ známky    Cena v eurech
 roční známky pro dvoustopá motorová vozidla do 3 500 kg – osobní automobily  55,00
 půlroční známka pro dvoustopá motorová vozidla do 3 500 kg – automobily   35,00
 roční známka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly   27,50

 půlroční známka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly   

 17,50

Jak objet dálnici

Placené úseky ve Slovinsku je možné objet, jak vyzkoušeli redaktoři MF DNES v níže uvedeném návodu. Motoristé však musí počítat s prodloužením doby potřebné k tranzitu i se vznikem kolon a dopravních zácp. Po celé trase podobných objížděk bude také nutné počítat se striktními kontrolami dodržování pravidel o bezpečnosti silničního provozu ze strany slovinské policie spolu s nedávno zvýšenými pokutami.

popisek NÁVOD, JAK SE VYHNOUT
placení dálniční známky ve Slovinsku
popisek CESTA NA JADRAN
přes Maďarsko se vyplatí