Napitá štěnice má zadeček plný krve.

Napitá štěnice má zadeček plný krve. | foto: Profimedia.cz

Na Slovensku se rozmohly štěnice, pomáhá jim cestovní ruch

  • 1
Štěnice se v posledních letech kromě západní Evropy a USA stávají nezvaným hostem i na Slovensku. Šíření škůdce, jehož se po druhé světové válce takřka podařilo vyhubit, nyní pomáhá hlavně turistický ruch. Tvrdí to slovenské dezinfekční firmy, podle nichž si lidé štěnice nosí domů z hotelů a ubytoven.

Štěnice se tak mohou objevit i v čistých bytech, kde se dbá na hygienu.

"Štěnice domácí začíná být v posledních letech velký problém. Kdysi se jejich výskyt spojoval jen s nedostatečnou hygienou a kulturou bydlení, dnes může být i v těch nejlepších zařízeních," řekl předseda slovenského svazu profesionálů zabývajících potíráním domácích škůdců (DDD) Zdenek Jaško.

Zásahů proti tomuto hmyzu prý výrazně přibylo, za posledních pět let jich je až patnáctkrát víc. Jen jeho firma proti nim zasahuje i třikrát týdně.

Podobná situace se štěnicemi panuje i v západní Evropě nebo Spojených státech. Například britský list The Times na svém serveru dnes píše, že štěnice a její příbuzné druhy zaplavily New York. Od roku 2001 americký svaz pro boj s domácím hmyzem (NPMA) prý registroval 71procentní nárůst případů zamoření.

Náročný boj

Štěnice domácí (Cimex lectularius), někdy nazývaná také štěnice postelní, jsou malé, ploché, bezkřídlé ploštice, které se živí lidskou krví. Oběti napadají ve spánku. Před světlem se skrývají na tmavých místech, ve škvírách, v čalounění, v matracích či pokrývkách nebo za obrazy. Na rozdíl od jiných druhů hmyzu je podle odborníků boj proti nim mimořádně náročný.

Účinným opatřením jsou postřiky, často opakované. Štěnice navíc přežije dlouhé období bez potravy, podle Jaška na hostitele dokáže čekat i rok.

Odborníci se shodují, že na vzrůstající výskyt štěnic má vliv migrace. Na Slovensku jsou největší komplikace se štěnicemi v Bratislavě, kde je cestovní ruch největší. V roce 2007 si na tento hmyz stěžovali i cestující na francouzských železnicích.

V České republice se zprávy o větším výskytu štěnic objevily před dvěma lety.

,