Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na skalnatou Bořeň

  9:19aktualizováno  9:19
Výlet na Bořeň, horu monumentálních tvarů, která se tyčí nad městem Bílina mezi Krušnými horami a Českým Středohořím, by si turisté určitě neměli nechat ujít. Tato hora - obrovský sopečný kužel - bývá často přirovnávána ke známé Ďáblově věži v americkém Wyomingu. Na její vrchol, který se tyčí ve výšce 539 metrů nad mořem, vede naučná stezka, jež tu před pěti lety otevřeli žáci místního gymnázia. Měří tři kilometry a je na ní dvanáct informačních tabulí.

Cesta k vrcholu začíná v lázních Kyselka, kde pramení i zdejší věhlasná minerální voda. U prvního zastavení se dozvíte informace o dvou lékařích, otci a synovi, kteří lázně povznesli a jsou pokládáni za zakladatele české balneologie. Od lázní, kde je i železniční zastávka, vás dovede bílá značka s uhlopříčným zeleným pruhem přes řeku Bílinu a hlavní silnici až pod úpatí Bořně.

Další zastávka je u Chaty pod Bořní, která slouží turistům od roku 1928. Od ní začíná vlastní výstup na vrchol. Z tabule u chaty se dozvíte, jak vznikla řeka a celé údolí a jak se za miliony let změnilo sopečné magma ve shluk skalních stěn, roklí, věží či puklinových jeskyní, které dnes dávají podobu Bořni. Ta je se svými více než sto metrů vysokými stěnami jedním z nejvýznamnějších horolezeckých terénů u nás. Lezci také dali řadě skalních útvarů zajímavá jména - Rokle tmy, Biskupská stolice či Amfiteatr.

Další tabule vás seznámí s živočichy, kteří zde žijí, jako výr a jezevec, a s rostlinami, které můžeme vidět, jako astra alpská, bělozářka nebo třemdava. Pěšina mezi skalami vás vyvede až na plochý vrchol. Odměnou za námahu vám bude kruhový výhled - k severu na pohraniční Krušné hory, k východu na skupinu nejvyšších vrchů Českého středohoří s Milešovkou, na jihovýchodě uvidíte Ranskou horu, na jihu Zlatník a na západě mostecký Hněvín.

Sestup z vrcholu je až na obvodovou cestu stejný. Znovu můžete obdivovat bizarní skály jako již roku 1679 Bohuslav Balbín, který na Bořeň vystoupil a cestu popsal. Zelená značka vás dovede až na náměstí. Ještě před ním stojí za zastavení děkanský kostel sv. Petra a Pavla s gotickými a barokními prvky. Východní kulisu náměstí nad střechami domů tvoří lobkovický zámek a na protější straně pak secesní budova městského úřadu, v jehož suterénu je prodejní a výstavní galerie. Kašnu na náměstí zdobí socha sv. Floriana a z vysokého sloupu se na vše dívá Panna Maria. Ze středověkých hradeb zůstalo jen pár zdí a takzvaná Husitská bašta.

Do Bíliny se dostanete vlakem po trati 130 či autem, parkovat lze u Chaty pod Bořní. K orientaci vám poslouží mapa KČT České středohoří západ v měřítku 1: 50 000.

Na vrcholu Skautské věže téměř vždy fouká

Lehký výstup stěnkou Maturita

Stará cesta na Biskupskou stolici

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz