Na sjezdovkách kralují carvingy

  • 12
Před začátkem lyžařské sezony si řada lidí klade otázku: koupit si carvingové lyže, polocarvingy, nebo rovné klasiky, na kterých umějí tak dobře jezdit? Jednoznačnou odpověď dávají výrobci: jedině carvingové lyže. Polocarvingy i klasické lyže jsou už definitivní minulostí.

Carvingová 'smršť'
Trend, který nastoupil v devadesátých letech (velké boční vykrojení a zkracování lyží), se letos ještě více prohloubil.

Nové lyže jsou opět o pár centimetrů kratší a rádius dvanáct metrů (rozumí se jím poloměr kruhu, jaký by lyže v ideálním případě vyjela), dříve považovaný za extrémní, se stal běžnou záležitostí.

Jak si správně vybrat?
Jenže - když už člověk ví, že jiné než carvingové lyže nesežene, jaké si má vybrat, když v katalozích, časopisech a testech je uvedeno tolik kategorií? Allroundcarvery, racecarvery, ladyski, funcarvery, lifestyle, cross, speed, kraťasy a mnoho dalších.

Různí výrobci pojmenovávají různé kategorie různým způsobem. Nejdříve se musí každý sám ohodnotit - jaký je lyžař a jak chce jezdit.

Slalomcarvery
Pokud má rád krátké uzavřené oblouky, je nutné vybírat mezi lyžemi s větším vykrojením, tedy menším rádiem. Jsou to slalomové lyže, které jsou letos u všech výrobců zastoupeny ještě více než loni. U carvingových slalomek, které pomalu nahrazují dřívější kategorii funcarverů, se rádius pohybuje mezi 9 až 13 metry. Lyže by měly měřit alespoň o 15 centimetrů méně než člověk, který si je kupuje.

PŘEČTĚTE SI

Které lyže vládnou světu

Zeman: Za více peněz více kvallity

Racecarvery
Pro dlouhé carvingové oblouky jsou určeny lyže z kategorie racecarver, které vycházejí z dřívějších, u nás velmi oblíbených obřaček. Letos však jsou, stejně jako lyže u všech ostatních kategorií, opět kratší a vykrojenější. Jsou určeny pro hodně sportovní jízdu ve velkých rychlostech s dlouhými oblouky vedenými po hranách.

Allroundcarvery
Pro nejširší použití je určena kategorie allroundcarver. Letošní modely se u většiny značek ustálily na rádiu od 13 do 20 metrů a doporučují se opět kratší délky - tak 5 až 20 centimetrů pod úroveň postavy. Mezi allroundcarvery lze nalézt velmi drahé modely, dodávané často v setech se speciálním vázáním. V konstrukci se objevují špičkové materiály jako titanal, carbon či dřevěná jádra.

Kromě toho existují i levnější modely, dříve nazývané také easycarvery, určené pro ty, kdo lyžují méně razantně. Nižší cena lyží je dána použitím levnějších materiálů, které samozřejmě tolik nevydrží.

Zájem o Ladyski roste
Už loni se na trhu objevily tu a tam lyže nazývané Ladyski a letos se mohutně rozšířily. Jde vlastně o allroundcarvery speciálně určené ženám. Konstrukce je zaměřena na lehké zvládnutí oblouku a celkově snadnější manipulaci (to platí i o váze lyží).

Hlavní roli hraje design. Ladyski mají elegantní tvary a barvy a dodávají se k nim i další doplňky. Lyže výše uvedených čtyř typů se na českém trhu prodávají nejvíce.

Současná lyžařská výstroj umožňuje extrémní hluboké náklony