Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na sjezdovce v Arcs rychlostí 250 km

  7:00aktualizováno  7:00
Symbolem francouzského skiareálu Les Arcs je sjezdovka pro rychlostní závody na letmý kilometr. Pravidelně tady padají rychlostní rekordy. Loni překonal první muž rychlost 250 kilometrů za hodinu. Máte-li dost odvahy, můžete si to vyzkoušet i vy.

Rekordy na letmém kilometru
Úctyhodné jsou hodnoty i v dalších kategoriích: ženy 234 km/h, snowboard 202 km/h a horská kola na sněhu 222 km/h. Na hranici etiky je výkon třináctiletého dítěte Axela Joirise, který zdejší trať prolétl rychlostí 195 km/h.

Jak tato speciální sjezdovka, která se upravuje jen několikrát do roka, vypadá?

Na první pohled nijak zvláštně. Je sice prolitá vodou a sníh je ztvrdlý na kámen, ale to je dnes běžné v jakémkoliv sjezdu Světového poháru. Průměrný sklon nedosahuje ani černé sjezdovky. Za to je ovšem dokonale rovná a má dlouhý, relativně bezpečný dojezd.

Nejdůležitější je ovšem první stovka metrů, kde svah dosahuje 76 procent a závodník tu musí nabrat co nejvyšší rychlost.

Poté se strmý svah pokládá do strmosti červené sjezdovky a to už musí být lyžař sbalený do perfektního vajíčka, protože se právě ocitá v měřeném kilometrovém úseku. Jediný nechtěný pohyb rukou nebo nohou ho může stát zlomek sekundy, o který prohraje. Zbytek ze sedmáctisetmetrové sjezdovky tvoří mírný dojezd.

Závodníci mohou být vybaveni aerodynamickými přilbami, spoilery za lýtky a speciálními lyžemi u nichž je určena maximální délka. Za to boty musí být běžně prodávané v obchodech a pravidla nezapomínají ani na povinnost mít při sjezdu v rukou lyžařské hole.

Světová lyžařská federace FIS nechtěla mít dlouhá léta s rychlostním lyžováním nic společného a neuznávala s poukazem na bezpečnost lyžařů jejich rekordy. Ti si tedy založili vlastní organizaci, která pořádá svůj světový pohár a své mistrovství světa. Ledy ovšem tají a FIS pomalu rychlost uznává a šušká se, že rychlostní závody vezme během několika příštích let pod svá křídla.

Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, když se závodníci řítí bílou plání, můžete si to za poplatek vyzkoušet. Obvykle je to možné po závodech, kdy je trať upravená. Organizátoři vám půjčí vybavení a pustí vás z nejnižšího nájezdu. Pokud se osvědčíte, můžete postoupit o kousek výš.

Nejlepší rekreační lyžaři startují z hranice měřeného letmého kilometru a vynechávají tedy jen startovní padák. "Dobrý lyžař tak bez problému dosáhne 110 km/h," říká podle svých zkušeností zaměstnanec místního turistického střediska Stéphane Brun. 

Červené sjezdovky: super výběr
Kromě vyhlášených lahůdek je v Les Arcs spousta pěkných sjezdovek na "normální" ježdění. Uvádíme jejich výčet tak, jak je prezentuje místní horský vůdce a lyžařský instruktor Christian. Odmítá se stejně jako všichni jeho kolegové představit plným jménem a ani o svém věku nechce nic prozradit.

Charakterizuje se tedy aspoň takto: "Má starší dcera mě na lyžích předjede, ale jsem pořád ještě lepší než mladší dvanáctiletá." O chvilku později mu ovšem ujede, že děti měl o dost později, než je obvyklé. Ostatně jeho vrásky tomu odpovídají.

Christian doporučuje první den lyžování v Les Arcs věnovat na obhlídku terénu a projetí toho nejhezčího v oblasti. Zde je jeho scénář. Z Arc 1800 vyjet vajíčkem zvaným Transarc a sjet si širokou a bezpečnou Plagnettes.

"Druhou jízdu vjeďte doprava do hlubokého sněhu, ať se s ním seznámíte," nabádá instruktor své klienty. "Může se to hodit, protože piste se tady někdy mění na hors piste," používá slovní hříčku, kterou naznačuje, že ve vyšších polohách stačí trochu sněhu a rolby nestačí tratě upravovat.

Sjíždíme dolů až k jednomu z mála místních talířových vleků u rozestavěné vesnice Arc 1950 a vyjedeme na široké pláně. Lehkou tratí Marmottes se dostaneme k lanovce Varet a vyjedeme na Refuges.

Seriál Český lyžař ve Francii

Les Arcs: normální lyžařská klasika

Netradiční zimní sporty v la Plagne

Přežil jsem lavinu na Roche Fendue

La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

S lyžemi na Mont Blanc

Chamonix: lyžařské středisko number one

Tip: Tignes na přelomu ledna a února

"První den vynecháme Aiguille Rouge a sjedeme si jen nejhezčí část část Arendelieres."

Znovu vyjedeme k horní stanici Transarcu a po turistické cestě sjedeme k lanovce na Grand Col. Z konečné vede červená doprava a černá doleva. "Jestli na to máte, dejte si černou, bývá báječně upravená a stejnoměrně strmá," doporučuje instruktor Christian. Některá z dlouhých modrých sjezdovek nás rychle přivede znovu pod Transarc.  

Z vrcholu se potřebujeme dostat z oblasti Arc 2000, kde právě jsme, přes horský hřeben nazpátek k Arc 1800. Červená Grand Renard proto míří přímo ke skalám, kde se prosmýkne úzkou soutěskou a krásnými zatáčkami nás svede už pod jménem Tetras ke spodní stanici Transarcu.

Ke konci dne zbývá vyjet sedačkovou lanovkou Vagere a spustit se sjezdovkou Piste du Golf širokými pláněmi navátého sněhu nebo dobře udusanou tratí nazpátek do centra Les Arcs, které jsme ráno opustili. "Tahle sjezdovka mě vždycky chytí za srdce. Snad je to tím, že ve spodní části je pod sněhem  opravdu golfové hřiště," směje se instruktor.     

První den jsme vynechali okrajové Villaroger a Vallandry. "Ty stojí za samostatnou návštěvu stejně jako nejvyšší Aiguille Rouge - vždyť máte ještě týden," loučí se Christian. Podívá se do svého diáře a na půl pusy utrousí, že zítra povede lyžařskou exkurzi pro Švýcary a Angličany, a pozítří si ho rezervovali Francouzi.

Klid už ve Vallandry nebude
Nejklidnější oblastí pro rekreační lyžování, vycházky a tiché večery je Vallandry u vesnice Peisey. Leží trochu stranou od centra Les Arcs směrem k dalšímu velkému středisku La Plagne, které je odtud přes údolí dobře vidět. Červené sjezdovky kryté za větrného počasí  lesem křižují nenáročné modré.

Na tento areál lze koupit zvláštní levnější permanentku nebo tady lyžovat na jízdenku pro celé Les Arcs. Ideální pro rodiny se školními dětmi, seniory a ženy bez ambicí honit výškové metry a ujeté kilometry.

Jenže všeho dočasu! Příští rok se Vallandry bude muset s klidem rozloučit. S nedalekým La Plagne je o Vánocích spojí obří lanovka s kabinami pro dvě stě osob. Dva kilometry přes údolí překoná za čtyři minuty bez jediného podpěrného sloupu. Proti tomu je například známý Courchevelský vagón drobeček.

Ztrátu jakéhosi soukromí snad vyváží skutečnost, že tímto spojením vznikne lyžařská superoblast, kde si lyžaři budou moci vybrat mezi 425 kilometry sjezdovek, třemi ledovci a třemi lyžařskými vrcholy nad tři tisíce metrů.

Les Arcs - může se hodit

Nejlepší období: od února do poloviny dubna

Šestidenní permanentka
Les Arcs včetně Vallandry: 171 Euro (děti 7-13 let 129 Euro)

Co se bude konat:
1.- 2.2. mistrovství Francie ve skijöringu (lyžaři tažení koňmi)
3.-8.3. závody v extrémním freeridingu (lyžování a snowboarding ve volném terénu)
22.-23.3. setkání vyznavačů monoski (jednolyže)
16.-20.3. snowboardové závody
12.-13.4. závody v rychlostním sjíždění (snowboard, skibob, tandemové lyže…), 14.-20.4. mistrovství světa v rychlostním lyžování

Název pochází od místního potoka 
Arc je název jednoho potoka vytékajícího ze suťových kotlů pod horou Saint-Esprit. Množné číslo v názvu rozsáhlého areálu Les Arcs znamená, že se skládá z šesti rekreačních obcí. Rozkládá na obrovském území pospojovaném skibusy, železnicí, kolejovými lanovkami, kabinkami, sedačkami a pár vleky.

Popisujeme proto jednotlivé ubytovací vesnice, jejichž charakter se pronikavě mění, ačkoliv nesou podobná jména:

Bourg Saint Maurice (850 m n.m.)
Horské městečko oblíbené v létě jako východisko pro pěší výlety do masivu národního parku Vanoise a v zimě jako obchodní a zábavní centrum pro okolní lyžařské areály. V místním supermarketu se dělají levné první a poslední nákupy zájezdu, staví tu proto většina autobusů s rekreanty.

Vedle supermarketu se dá ve velkém obchodě dokoupit veškerá sportovní výzbroj i oblečení. Ceny tu jsou srovnatelné s centrem Prahy, ale přes to jsou nižší než v malých obchůdcích přímo v jednotlivých lyžařských areálech. Do všech středisek v okolí je dobrá doprava pomocí skibusů.

V Bourg Saint maurice se loni v srpnu konalo mistrovství světa ve slalomu na divoké vodě. Více ZDE.

Pierre Blanche (1600 m)
Oblíbené středisko na víkendové pobyty. Má totiž s ostatní Francií ideální spojení rychlovlakem TGV, který končí v Bourg Saint Maurice a na něj navazující kolejovou lanovkou zvanou funiculaire. Většina sjezdovek tu vede v lese a dá se na nich tedy jezdit i za špatného počasí. 

Arc 1800 (1800 m)
Větší ubytovací areál v centru oblasti Les Arcs. Zde najdete všechny služby od restaurací po lékaře. Ubytování je tu možné od jednoduchých panelákových studií přes prostorné apartmány a chalety až po standardní hotely. 

Arc 2000 (2000 m)
Nejvýše položené středisko v Les Arcs stojí těsně nad hranicí lesa, a proto ho častuje špatné počasí. Stačí, aby se sem natlačily mraky nebo trochu zafoukal vítr, a pobyt se tu rázem stane nepříjemným. Za to ovšem stojí prakticky mezi sjezdovkami. Středisko je tedy vhodné především pro neúnavné lyžaře, kteří vyrážejí na sjezdovky za každého počasí.  

Villaroger (1100 m) a Vallandry - Peisey (1600 m)
Příjemná, mírně zapadlá střediska, kde mohou lišky klidně dávat dobrou noc. Dá se na ně koupit samostatná permanentka, ale lepší je za pěkných dní přejíždět na tratě v centrální oblasti Les Arcs. Pokud to nemáte v úmyslu, počítejte s rekreačním lyžováním na sjezdovkách v lesním pásmu.

Les Arcs - chalety v Arc 1800

Arc - nástup na túru se sněžnicemi obvykle začíná lanovkou Transarc

Arc - největší zdejší lanovka Transarc

Arc - sjezdovka Solliet ve Villaroger

Arc - typická lyžařská jídelna

Arc - ubytovny v Arc 1800

Vesnice Arc 1950 bude dostavěná příští sezonu

Vesnice Arc 2000

Lyžaři v Arcs

Arcs z horní stanice lanovky Transarc

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.cz