Na Sibiř do teplických skal

- Sněhem zaváté koruny jehličnanů, kvílející meluzína a nekonečné ticho - tak to vypadá v zimě na české Sibiři. Jmenuje se tak totiž několik set metrů dlouhá, studená rokle v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal.

Tato skalní města na Broumovsku u polských hranic tvoří jeden z nejrozsáhlejších skalních masívů nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě, který už od roku 1933 požívá statutu chráněného území.
Teplické skalní město je romantickou krajinou divokých skalních soutěsek, labyrintů, věží a skalních náměstí. Ze zasněžené krajiny vystupují jako obři mohutné skalní útvary - tu mají tvar medvěda, tu psohlavce, jindy celých chrámů. Tyčí se do výšky mnoha desítek metrů a rozdělují pokorné sluneční paprsky na světlo a stín.
Chvilkami se skály rozestoupí a vpustí zbloudilého turistu do svých kamenných zahrad. Jindy sevřou sněhem prošlapanou cestičku do kamenného stisku a svými stěnami vytvoří do nebe se tyčící koridor, jež člověka nesmlouvavě vede desítkami zákrut a můstků, až jej jako zázrakem vyplaví na širé prostranství.
Ohlédnete-li se pak, asi vás při pohledu na mohutný, rádoby neproniknutelný kamenný masív napadne: Sezame, sezame, otevři se.
Teplické skalní město je v zimě krásnější o svůj romantický bílý kabát. Ačkoliv ve vesnicích pod ním už sníh ze strání dávno slezl, v kamenných pískovcových hradbách se drží téměř netknutě.
Až budete procházet kamennou krajinou, věnujte pozornost četným šipkám s názvy. Určitě vám neujde, že na vás ze stráně bude shlížet kamenný Permoníček. Projdete kolem Krakonošovy harfy a budete moci obdivovat jeho obří kamenné trenky. Na rozcestí, kde se trasa rozděluke, vám nad hlavou bude viset Řeznická sekyra. Obdivujte Psohlavce se psem, Golema a Skalní nevěstu a nebojte se vkročit do Lví klece. Kolem Římského divadla sestoupíte do Podsvětí a už jste na Sibiři.

JAK SE TAM DOSTAT: Vlaky jedoucí do Polska projíždějí stanicí Teplice nad Metují, odkud se můžete vydat pěšky (asi čtyři kilometry), nebo přesedněte na motoráček směrem do Trutnova a vystupte na stanici Teplice n. Metují - Skály. Odtud je to na východiště značených cest coby kamenem dohodil.
Vstup do areálu Teplického skalního města je u hotelu Orlík v Teplicích nad Metují. Vycházkový okruh po těch nejkrásnějších skalních útvarech (pojmenovaných jich je více než osmdesát) je dlouhý necelých šest kilometrů a i přes občasné náledí bývá schůdný i v zimním období.
Od stánku s pohlednicemi a mapami se vydejte po modré turistické značce. Po pár set metrech budete po pravé straně míjet ohromnou železnou konstrukci - vypadá jako schody do nebe. Téměř do nebe také vede. Jedná se o přístupovou cestu na vrchol skal, kde ve 14. století stával dřevěný skalní hrad Střmen.
Přítomnost hradu dnes připomíná ohromná tabule s detailním nákresem stavby a patrné zářezy ve skalách, které nesly pavlače, můstky a dřevěné sruby. Pokud zdoláte i poslední uzounký žebříček, odmění se vám výstup jedinečným výhledem na celé lesnaté okolí. Mějte přitom však na paměti, že zejména v zimním období jsou schody zledovatělé a velmi kluzké.
Od Střmenu vás bude čekat příjemná procházka mezi uzavřenými skalami a skalními náměstími. Na rozcestí u Řeznické sekyry se cesta rozdvojuje a po dvoukilometrovém kolečku se stáčí zpátky tam, odkud jste přišli.


Témata: Medvědi, Metuje, Polsko, Srub, Vlak