Na Schwarzenberském kanálu se bude plavit dřevo

Na 1,2 kilometru dlouhé části Schwarzenberského plavebního kanálu na státní hranici mezi rakouským Iglbachem a Ježovou na Českokrumlovsku budou moci zájemci v neděli 16. července od 15:00 zhlédnout ukázku plavení dřeva. K tomu původně celý 45 kilometrů dlouhý kanál sloužil až do roku 1891.
    "Aktéry této ukázky budou členové plavebního 'manšaftu' ve starobylém oděvu a většinou s dřeváky na nohách. Diváci se na místo ukázky dostanou po značených turistických stezkách pěšky i na jízdních kolech," řekl ČTK Hynek Hladík z oblastní správy toků Lesů ČR a plavební ředitel na Schwarzenberském plavebním kanále.
    "Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 na rakouském území k sáhovému kameni 112 na českém území. Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva... Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům," zdůrazňuje ve vydaném plavebním rozkaze.
    Další ukázky plavení dřeva by se měly uskutečnit 23. července a 27. srpna. Všechny jsou připomenutím jedné z nejpozoruhodnějších vodních staveb z přelomu 18. a 19. století. Stavbu Schwarzenberského kanálu zahájil počátkem května 1789 Josef Rosenauer.
    Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Třístoličníku, Plechého, Smrčiny, Sulzbergu, Bärensteinu a Svatého Tomáše, byl využíván k dopravě dřeva z nepřístupných šumavských lesů. V oblasti Svatého Tomáše kanál překračuje evropské rozvodí a spojuje tak povodí Labe (Vltavy) s povodím Dunaje. Kanál na území ČR (v délce 36,3 kilometru) je jako státem chráněná památka zapsán do Státního rejstříku kulturních památek. V roce 1994 zadalo ministerstvo životního prostředí studii jeho rekonstrukce.
   

Plavení dřeva na Schwarzenberském kanálu.

Plavení dřeva zaměstnávalo několik stovek lidí.

Schwarzenberský kanál je dnes historickou památkou.