Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na rekordní Jizerskou 50 míří tisíce lidí

  11:39aktualizováno  11:39
Tisíce lidí zamíří o víkendu do Jizerských hor. Startuje totiž 39. ročník běžeckého závodu Jizerská padesátka. Silnice do Bedřichova bude z Liberce i z Jablonce uzavřená, v horách budou hlídkovat desítky policistů. Letos padne při závodu i rekord. Od roku 1989 se na něj přihlásilo nejvíc lidí.

Závodníků už je více než 4.000 a pár jich ještě přibude. Uzávěrka přihlášek je až v sobotu večer.

"Máme omezený počet startovacích čísel. Na hlavní padesátikilometrový závod jich je tři a půl tisíce, teď už máme přihlášeno téměř tři tisíce dvě stě závodníků," uvedla Michaela Vifingerová, vedoucí sekretariátu Ski klubu Jizerská 50, která závod pořádá. Podle ní přilákal 39. ročník závodu běžkaře také díky ideálním sněhovým podmínkám.

Na závod přijeli i lyžaři z Andorry

Kromě Čechů se na start postaví i velký počet zahraničních lyžařů. Nejvíce jich tradičně přijelo z Německa, své zástupce tu ale má i Austrálie, Kanada, Norsko, Švédsko či Estonsko. Překvapením je i účast šesti závodníků z Andorry.

Autem se o víkendu do Bedřichova dostane málokdo. Organizátoři rozdali celkem šest set parkovacích karet, kdo ji nemá, bude muset využít kyvadlovou dopravu, která bude jezdit z Jablonce i z Liberce. Od České Chalupy na Maliník se silnice v sobotu ve dvacet hodin zcela uzavře. "Vjezd bude povolen pouze vozidlům se zvláštním povolením od pořadatele, autobusům převážejícím závodníky a vozidlům dopravní obsluhy," vyjmenovala Vlasta Suchánková, mluvčí liberecké policie.

V průběhu akce budou v horách desítky libereckých i jabloneckých policistů. Ti budou dohlížet na pořádek v dopravě a zaměří se i na krádeže. "Při takovém velkém množství lidí hrozí krádeže aut či jejich vykrádání, a také kapesní krádeže," uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Silnice se znovu otevře až v neděli po šestnácté hodině.

Jak to bude s dopravou

Mezi Libercem a Bedřichovem bude jezdit kyvadlová doprava. Autobus bude stavět na Jablonecké ulici a vyjede, až se naplní. "Budeme jezdit od rána šesti hodin do osmi třiceti a pak odpoledne od dvanácti třiceti do osmnácti hodin," upřesnil Jiří Řádek, ředitel divize osobní přepravy ČSAD v Liberci. Pro závodníky bude přeprava autobusem zdarma. "Během dvou hodin budeme muset do Bedřichova dopravit asi dva tisíce závodníků, což je celkem náročné," dodal Řádek.

Zaměstnaní budou i řidiči jablonecké Městské hromadné dopravy. Autobusy se závodníky budou odjíždět z Pražské ulice, od šesti hodin, po patnácti minutách. Zpět se začnou vracet od půl dvanácté. "V intervalu třiceti minut budeme zájemce odvážet až do půl páté odpoledne," přiblížil Luboš Wejnar, hlavní dispečer jablonecké MHD.

Kdo si ještě nestihl zajistit v Bedřichově ubytování, má smůlu. Volná místa ale ještě Ski klub nabízí v Liberci. "Vycházejí nám vstříc internáty středních škol i hotely, s nimiž spolupracujeme každý rok," zmínila Vifingerová.

Na běžecké trati závodu, která je stejná, jako v loňském roce, leží přes metr sněhu. Organizátoři letos program Jizerské 50 rozdělili do tří dnů. Už v pátek poběží zhruba tři sta lidí Bedřichovskou třicítku volným stylem a večer je na pořadu klasický sprint. V sobotu pak budou soutěžit děti a start nedělního závodu na padesát kilometrů začne v devět hodin. Ve čtvrt na jedenáct pak vyběhnou na trať závodníci, kteří se přihlásili na pětadvacetikilometrový závod.

Legendární závod

Jizerská padesátka se pro mnohé běžkaře stala pojmem. Její první závod se jel už v roce 1968. Na ceně stoupla i poté, co se stala v roce 1999 členem světové ligy dálkových běhů Wordloppet. Lákadlem pro závodníky je i cena za první místo. Muž, který vybojuje zlato, získá šest tisíc eur, což je v přepočtu téměř 180.000 korun. Vítězka v ženské kategorii dostane o polovinu méně.

"Ta konkurence tam není tak velká, v elitní skupině jedou asi jenom čtyři ženy," vysvětlila rozdíl v ocenění Vifingerová. Celkem rozdělí organizátoři mezi nejlepší závodníky jedenadvacet tisíc eur, tedy více než šest set tisíc korun.

 

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Na trati závodu

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s...Najdete na iDNES.cz