Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na rekordní Jizerskou 50 míří tisíce lidí

  11:39aktualizováno  11:39
Tisíce lidí zamíří o víkendu do Jizerských hor. Startuje totiž 39. ročník běžeckého závodu Jizerská padesátka. Silnice do Bedřichova bude z Liberce i z Jablonce uzavřená, v horách budou hlídkovat desítky policistů. Letos padne při závodu i rekord. Od roku 1989 se na něj přihlásilo nejvíc lidí.

Závodníků už je více než 4.000 a pár jich ještě přibude. Uzávěrka přihlášek je až v sobotu večer.

"Máme omezený počet startovacích čísel. Na hlavní padesátikilometrový závod jich je tři a půl tisíce, teď už máme přihlášeno téměř tři tisíce dvě stě závodníků," uvedla Michaela Vifingerová, vedoucí sekretariátu Ski klubu Jizerská 50, která závod pořádá. Podle ní přilákal 39. ročník závodu běžkaře také díky ideálním sněhovým podmínkám.

Na závod přijeli i lyžaři z Andorry

Kromě Čechů se na start postaví i velký počet zahraničních lyžařů. Nejvíce jich tradičně přijelo z Německa, své zástupce tu ale má i Austrálie, Kanada, Norsko, Švédsko či Estonsko. Překvapením je i účast šesti závodníků z Andorry.

Autem se o víkendu do Bedřichova dostane málokdo. Organizátoři rozdali celkem šest set parkovacích karet, kdo ji nemá, bude muset využít kyvadlovou dopravu, která bude jezdit z Jablonce i z Liberce. Od České Chalupy na Maliník se silnice v sobotu ve dvacet hodin zcela uzavře. "Vjezd bude povolen pouze vozidlům se zvláštním povolením od pořadatele, autobusům převážejícím závodníky a vozidlům dopravní obsluhy," vyjmenovala Vlasta Suchánková, mluvčí liberecké policie.

V průběhu akce budou v horách desítky libereckých i jabloneckých policistů. Ti budou dohlížet na pořádek v dopravě a zaměří se i na krádeže. "Při takovém velkém množství lidí hrozí krádeže aut či jejich vykrádání, a také kapesní krádeže," uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Silnice se znovu otevře až v neděli po šestnácté hodině.

Jak to bude s dopravou

Mezi Libercem a Bedřichovem bude jezdit kyvadlová doprava. Autobus bude stavět na Jablonecké ulici a vyjede, až se naplní. "Budeme jezdit od rána šesti hodin do osmi třiceti a pak odpoledne od dvanácti třiceti do osmnácti hodin," upřesnil Jiří Řádek, ředitel divize osobní přepravy ČSAD v Liberci. Pro závodníky bude přeprava autobusem zdarma. "Během dvou hodin budeme muset do Bedřichova dopravit asi dva tisíce závodníků, což je celkem náročné," dodal Řádek.

Zaměstnaní budou i řidiči jablonecké Městské hromadné dopravy. Autobusy se závodníky budou odjíždět z Pražské ulice, od šesti hodin, po patnácti minutách. Zpět se začnou vracet od půl dvanácté. "V intervalu třiceti minut budeme zájemce odvážet až do půl páté odpoledne," přiblížil Luboš Wejnar, hlavní dispečer jablonecké MHD.

Kdo si ještě nestihl zajistit v Bedřichově ubytování, má smůlu. Volná místa ale ještě Ski klub nabízí v Liberci. "Vycházejí nám vstříc internáty středních škol i hotely, s nimiž spolupracujeme každý rok," zmínila Vifingerová.

Na běžecké trati závodu, která je stejná, jako v loňském roce, leží přes metr sněhu. Organizátoři letos program Jizerské 50 rozdělili do tří dnů. Už v pátek poběží zhruba tři sta lidí Bedřichovskou třicítku volným stylem a večer je na pořadu klasický sprint. V sobotu pak budou soutěžit děti a start nedělního závodu na padesát kilometrů začne v devět hodin. Ve čtvrt na jedenáct pak vyběhnou na trať závodníci, kteří se přihlásili na pětadvacetikilometrový závod.

Legendární závod

Jizerská padesátka se pro mnohé běžkaře stala pojmem. Její první závod se jel už v roce 1968. Na ceně stoupla i poté, co se stala v roce 1999 členem světové ligy dálkových běhů Wordloppet. Lákadlem pro závodníky je i cena za první místo. Muž, který vybojuje zlato, získá šest tisíc eur, což je v přepočtu téměř 180.000 korun. Vítězka v ženské kategorii dostane o polovinu méně.

"Ta konkurence tam není tak velká, v elitní skupině jedou asi jenom čtyři ženy," vysvětlila rozdíl v ocenění Vifingerová. Celkem rozdělí organizátoři mezi nejlepší závodníky jedenadvacet tisíc eur, tedy více než šest set tisíc korun.

 

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Najdete na iDNES.cz