Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na první mapě kraje jsou chyby

  14:08aktualizováno  14:08
Olomouc, Otaslavice - Lidem, kteří by se chtěli zorientovat v Olomouckém kraji pomocí nové mapy, se může stát, že zabloudí. Na mapě, kterou vytisklo nakladatelství z Poděbrad na základě informací firmy z Vizovic, totiž například chybí obec Otaslavice z Prostějovska. Mapa kraje je zdarma. Firma nechala vytisknout na deset tisíc výtisků. Krajský úřad zatím o své mapě neuvažuje kvůli nedostatku peněz.

"Mapa nás urazila, a navíc i poškodila. Snažíme se tu rozšiřovat agroturistiku. Ale kdo si tuhle mapu koupí, k nám nepřijede, protože obec na mapě nenajdou," stěžuje si starostka Otaslavic Jiřina Kalábová (KDU-ČSL), která se u firmy, která vydavateli mapy dodávala podklady, pídila, proč obec na mapě není.

"Řekli mi, že hájenky a samoty si musejí žádat samostatně. Naše obec má přitom 1250 obyvatel!" zlobí se starostka. Obec se nechce s nedokonalou mapou jen tak smířit. Uvažuje dokonce o tom, že bude vydavatele mapy žalovat. "Máme schůzku s právníkem, který nám poradí, jak se bránit," řekla Kalábová.

Rozpačitý je z nové mapy také krajský úřad, který firmě dával svolení vytisknout na mapu znak. "Nejsme nadšeni, s takovým výsledkem jsme nepočítali. Je to stále jediná mapa nového kraje," říká mluvčí úřadu Tomáš Kocych.

Miroslav Káninský, jednatel firmy Kompakt, která mapu vydala, tvrdí, že jeho společnost nemůže za špatné podklady, které jí dodala jiná firma. "Tiskneme asi sto map do roka. Tuto mapu jsme stejně jako ostatní koupili a nemůžeme do ní zasahovat. Pokud tam firma vesnici nenapsala, je to jejich věc," řekl Káninský.

Obecně platí, že ne každá obec se na kartografické mapy dostane. Záleží totiž na měřítku. Která obec na mapu patří a která už ne, pak určuje počet obyvatel. Eva Šalandová, ředitelka firmy Shocart Vizovic, která společnosti Kompakt dodala podklady pro výrobu mapy, odmítá, že by někdo na Otaslavice zapomněl úmyslně. Připustila však, že lidé, kteří na podkladech pracovali, mohli mít k dispozici chybné údaje.

"Mohlo se stát, že ačkoli má obec dvanáct set obyvatel, tak v podkladech, z nichž se vycházelo, je vedená jako sídlo s osmi sty obyvateli. Kartografické vydavatelství ale nemůže údaje například z ročenek přepočítávat," řekla Šalandová.

Vizovická společnost se žaloby od obce neobává. "Je jen věcí vydavatele, zda některou z obcí na mapě vynechá. Mapa je jeho dílem. Je to stejné, jako když malíř někomu namaluje takové vlasy a druhému jiné," tvrdí Šalandová. "Obec se nemůže s nikým soudit, maximálně si nemusí tuhle mapu koupit a může si vybrat jinou. Nebo si sama může nechat vyrobit mapu své oblasti, což městské úřady běžně dělají," dodala ředitelka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz