Praděd

Praděd | foto: Petr Žižka, iDNES.cz

Na Praděd aneb po hřebeni hor

Trasa vede od tradičního turistického východiska v sedle Skřítek. Od stejnojmenného motorestu je třeba přejít hlavní silnici. Odtud po zelené značce pokračujeme až k rozcestníku Nad Skřítkem. Napravo ve směru trasy leží národní přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku, která však není přístupná.

Po zelené značce cesta pokračuje až na Ztracené kameny. Z místa je nádherný pohled do údolí říčky Merty.

Podle pověsti tyto skály vytrousil z boty čert, který běžel závod se sedlákem. Odtud vede krátká cesta lesem až na hřeben. Postupně míjíme bizarní skaliska Pece a Pecného. Dalším známým místem trasy je Jelení studánka, kde pramení Stříbrný potok. Při nepříznivém počasí poskytne útočiště otevřený kamenný útulek, který je vděčným objektem na řadě pohlednic Jeseníků.

Na místo "sletu čarodějnic"

Od Jelení studánky pokračujeme po červené značce. Míjíme Petrovy kameny. Jsou nejznámějším kamenným útvarem Jeseníků. Během čarodějnických procesů v sedmnáctém století sehrály velkou roli při obviňování lidí z čarodějnictví. Inkvizitor využil pověr a vynucoval krutým mučením z obviněných přiznání, že se sem slétali a pořádali zde orgie s ďáblem. Bohužel kvůli ochraně vzácných a kriticky ohrožených rostlin nejsou Petrovy kameny přístupné.

Turistická cesta vede dolů na Ovčárnu, kde je možné se občerstvit před výstupem na nejvyšší vrchol Jeseníků, Praděd. Pro skalního turistu není cesta mezi Ovčárnou a Pradědem nijak příjemná, protože vede po asfaltové silnici vybudované až na vrchol. Praděd je s výškou 1491 metrů nejvyšší horou Moravy. Další metry přidává telekomunikační věž vysoká 145 metrů.

Za poplatek je přístupná vyhlídková plošina ve výšce čtyřiceti metrů, která ještě umocňuje výhled do krajiny. Jako na dlani máme město Jeseník, Bruntálsko nebo Králický Sněžník. Za příznivého počasí jsou odtud vidět i Krkonoše.



Autor: Petr Žižka

Výhled na Dlouhé stráně

Z Pradědu se vracíme stejnou cestou až na místo zvané Praděd rozcestí, kde se setkává několik tras. Odbočíme vpravo a červená značka nás dovede k chatě Švýcárna. Od chaty je výhled na Mravenečník s horní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ekologové vodní dílo umístěné v nejvyšších partiích Jeseníků zatracují, návštěvníci obdivují. V současnosti patří mezi nejnavštěvovanější atrakce Olomouckého kraje. Ročně stavbu zařazenou mezi architektonické divy České republiky navštíví přes padesát tisíc lidí.

Od Švýcárny vede společně několik značek až na rozcestí Slatě.

Odtud pokračujeme dál červeně značenou stezkou hřebenem na Velký Jezerník a Klínovec. Cestou musíme překonat po haťovém chodníku rašelinové mokřiny. Podél lyžařského vleku sestoupíme až na Červenohorské sedlo, kde výlet končí.

Trasa je určena pro trénované turisty. Na vzdálenosti zhruba šestadvaceti kilometrů je třeba překonat převýšení 818 metrů. Klidným tempem je možné výlet zvládnout za sedm a půl hodiny.



Autor: Martin Janoška