Na poušti se zloději koní a zlatokopy

Odmyslete si asfaltovou silnici i infocentrum s mapami a pohledy. Obklopuje vás pouze pouštní rovina, kterou sem tam krášlí shluky kamení a juka krátkolistá zvaná Jozuův strom. Píše se rok 1870 a nacházíte se na Divokém západě v místech, kde někdy v budoucnosti vznikne kalifornský národní park Joshua Tree.

Pokud jste právě na této vyprahlé poušti, budete asi nejspíš zlodějem dobytka, anebo se mezi skalními útvary skrýváte před spravedlností.

Anebo jste honák stěhující se se svým stádem z místa na místo a ve vaší výbavě nechybí špetka tabáku a šestiranovka.

Dobytek vodíte k přehradě Barker Dam nebo kopete studny, aby vás zde na pomezí Coloradské a Mohavské pouště nesežehlo slunce úplně.

A společnost vám dělají zlatokopové. Ti první sem přišli se stádem dobytka v roce 1890. John Lang a jeho otec zlato hledat nechtěli, byli to honáci. Narazili na ně spíše náhodou, když hledali koně, které jim někdo ukradl. Svůj zlatokopecký důl proto pojmenovali Lost horse (Ztracený kůň).

Ale to už je pěkná řádka let. Z té doby tady zbylo jen několik rozvalin zlatokopeckých dolů, skalní útvary připomínající nejroztodivnější věci a Jozuovy stromy dosahující výšky až dvou metrů. Větve rostliny připomínají spíše kaktus než své příbuzné z čeledi liliovitých - konvalinky, ocúny či česnek. Tehdy se využívaly na oplocování pozemků a dobytčích ohrad. Jozuovy stromy s ostrými bodlinami si pořádně prohlédněte, nenaleznete je nikde jinde na světě, rostou jen zde.

Dnes to jsou spíše důstojní hlídači parku, kteří mohou o minulosti vyprávět. Třeba vám prozradí, odkud pochází jejich název. Když tudy v polovině devatenáctého století procházeli mormoni, větve rostliny jim prý připomínaly vztažené ruce ukazující směr,s kudy dál - na západ, napovídaly prý. Mormoni došli do Utahu, kde zůstávají dodnes, podivným stromům za to darovali jméno po svém prorokovi.



Skalní útvary v parku Joshua Tree


Jedna věc tady dnes funguje stejně jako v době zlaté horečky. Přes den bývá neúprosné vedro, v noci se až nepříjemně ochladí. Ti, kterým zima nedala v šest ráno spát, zažijí na poušti divokou hru barev. S prvními slunečními paprsky se ztichlá poušť rozehraje všemi možnými odstíny - od červené přes žlutou a oranžovou až ke zlaté.

Potom už nezbývá než se vydat po stopách Divokého západu. Začít můžete například v Hidden Valley (Skryté údolí) za skalními monzonitovými útvary. Právě zde, v údolíčku s jediným vstupem a nevšední flórou, se schovávali pašeráci a zloději dobytka.

Dobu odvážných honáků a zlatokopů pamatuje také přehrada Barker Dam, jeden z mála zdrojů vody pro dobytek, ale také důl Lost Horse Mine, kde těžili otec a syn Langové zlato a stříbro. Turistické bedekery tvrdí, že některá zařízení a budovy jsou prý stále funkční.

A pro Středoevropana bude jistě zážitkem i 11kilometrový výlet k oáze Ztracených palem (Lost Palm) v jižní části parku, kde Jozuových stromů podstatně ubylo a nahradily je spíše kaktusy cholla. Po pětikilometrové túře v údolí je skupinka "ztracenců", obklopená různorodou vegetací, přímo balzámem na sluncem sežehlou duši.

Vybavte se dostatkem vody, slunce tady opravdu neúprosně praží. A navíc vás pohádkově krásná krajina s nevšední flórou bude nutit nevzdávat se a dojít až do zapomenuté krajiny s několika palmami a překrásnou vegetací.

Fyzicky zdatní lidé si mohou naplánovat výstup na Ryan mountain. Musíte však počítat s tím, že jde o pětikilometrovou trasu s převýšením 300 metrů.

V národním parku Joshua Tree se bude líbit i vaší fantazii. Jak u Jozuových stromů, tak u bizarně tvarovaných monzonitových skal jí můžete nechat volnou ruku. Rozmanité skalní útvary ve tvaru koulí, válců, hřebínků vám mohou připomínat třeba lidskou lebku, podle které dostala název jedna z naučných tras - 2,7 kilometrů dlouhý Skull Rock Trail.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat
Do Joshua Tree National Park na jihu Kalifornie se dostanete z Los Angeles po dálnici číslo 10.

Na co nezapomenout
Na výlety se vydávejte jen s dostatečnou zásobou vody. Slunce, zejména v letních měsících, je neúprosné. Nejpříjemněji je zde v období od listopadu do dubna, kdy sem také míří nejvíce návštěvníků.

Juku krátkolistou - Jozuův strom - nenajdete nikde jinde na světě než na jihu Kalifornie na pomezí Coloradské a Mohavské pouště. Roste do výšky dvou metrů.

V Hidden Valley se za monzunovitými útvary schovávali pašeráci a zloději dobytka. Dnes zde naleznete nevšední rostliny.

Cestu parkem lemují nejroztodivnější skalní útvary. Zde můžete popustit uzdu své fantazii koule, válce, štíty vám mohou připomínat třeba kačera Donalda.

,