Na ostrově Cres v létě neprší

  • 9
Ostrov oliv a příkrých útesů - tak by se dal pojmenovat chorvatský Cres. Olivy tady rostou snad všude a větrem bičované příkré útesy naleznete na severu ostrova. Slunné jižní stráně jsou naopak otevřené moři a jemnému vánku mistralu. Cres je optimálním místem na dovolenou hlavně proto, že tu prý v létě vůbec neprší.

"Mraky se většinou zastaví nad pohořím Učka a vyprší se nad Crikvenickou riviérou. Sem dorazí jen pár kapek, " láká turisty Anino Sušič, který zde provozuje cestovní kancelář.

Botanická exkurze
To však není jediná přednost ostrova, návštěva Cresu může být také botanickou exkurzí. Roste zde na 1100 druhů rostlin, což znamená, že jde z o třetí botanicky nejrozmanitější ostrov v Evropě, po Krku a Sardinii. Jenom pro srovnání, v Británii naleznete asi tři sta druhů.

Stejně jako před stovkou let jednotlivá políčka od sebe oddělují kamenné zídky gromače, za kterými se pasou ovce. O výborný ovčí sýr zde proto není nouze. Nad pastvinami a mořem se majestátně vznáší sup bělohlavý, o kterého se starají v ekocentru ve vesničce Beli.

Jedovaté hady tu nehledejte
Cres má jednu zvláštnost: nejsou zde žádní jedovatí hadi. "Dokonce i vědci se pozastavují nad tím, jak je možné, že tady žádné jedovaté hady nemáme," říká Sušič. Pokud byste nyní podlehli dojmu, že Cres je jenom příroda, mýlili byste se.

Legenda praví, že jedovatí hadi zmizeli z ostrova na přímluvu svatého Gaudentia, který byl v někdejším centru ostrova v Osoru - biskupem.

Několika malebným vesničkám a městům vévodí starobylé kamenné domy a kostelíky. Městečka jako Lubenica, Valun či "metropole" ostrova, stejnojmenný Cres, nezklamou ani ty nejromantičtější snílky.

 

JAK SE TAM DOSTAT

Cres je přístupný pouze trajektem: z Valbisky (na Krku) do Meragu (ostrov Cres). Dostanete se tam také z Istrie: z Brestové do Poroziny (Cres). Jedna cesta trajektem (pro dvě osoby a auto) stojí 97 Kn (417 Kč).

V městečku Cres se zachovala část středověkého opevnění se dvěma branami. Kromě několika kilometrů oblázkových pláží návštěvníky zajisté zaujme i malebný přístav v centru města.

Lubenice: vesnice na příkrých skalách vypadá jako na větrné hůrce. Žije zde asi 30 lidí, na něž připadá pět kostelů: "Snad každá rodina zde má svůj kostel. Jinak je tu jen několik apartmánů a jedna hospůdka," říká Danino Sušič. Každé léto se zde konají koncerty vážné hudby.

Vesnička s oblázkovou pláží se proslavila především v Evropě ojedinělým ekocentrem, které se stará o vzácného supa bělohlavého. Z Beli vedou naučné turistické stezky, jejichž část lze zdolat i na horském kole.

Rybářská vesnice Valun má padesáti obyvatel. Vesnici proslavil objev Valunské ploči (desky), jedné z nejstarších památek chorvatského písemnictví. Tento historický dokument byl nalezen v místním kostele svatého Marka. V létě do Valunu nesmějí auta.