Plody oskeruše

Plody oskeruše | foto: Břetislav Koč, iDNES.cz

Na oskerušobraní a pálenku z nejvzácnějších stromů na Slovácko

  • 8
Tradiční oskerušobraní proběhne tento víkend v Tvarožné Lhotě poblíž Strážnice na Slovácku. Pokud ještě nemáte na sobotu a neděli plány, máte jedinečnou příležitost seznámit se s vzácným stromem a jeho plody, projít se po oskerušové stezce a ochutnat jednu z nejlepších a také nejdražších pálenek za zvuků cimbálovky.

Slavnosti Oskerušobraní proběhnou na Salaši Travičná, ležící asi kilometr od jižního okraje Tvarožné Lhoty pod rozhlednou Travičná.

Salaš Travičná
Salaš Travičná

Po oba víkendové dny si můžete od 10 do 18 hodin prohlédnout areál salaše s replikami tradičních hospodářských objektů ze Slovácka, ochutnat oskeruše a okoštovat oskerušovici i další produkty z oskeruší. V nabitém programu nebudou chybět ukázky výroby z oskeruší, vyhlášení "Královny oskeruší 2007", poradna, prodej stromků, netradiční soutěže s oskerušemi a hry v přírodě pro malé i velké, řemeslné dílny i vyjížďky na koních.

To vše bude doplněno možnostmi stylového občerstvení i zabijačky a v odpoledních hodinách také cimbálovou muzikou.

Vzácné oskeruše

Málokdo ví, co to vlastně oskeruše je. Tak tedy: oskeruše je strom, příbuzný známější jeřabině. Jeho přesný název je jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) z čeledi Rosaceae.

Strom se vyznačuje mohutnou a krajinářsky velmi atraktivní korunou a velmi tvrdým dřevem červenohnědé barvy. Nejvíce vynikají stromy rostoucí v krajině osamoceně, ojediněle se vyskytují i v lesích nebo na zahradách a nejnápadnější jsou jako solitéry na podhorských loukách.

Nejvíce oskeruší (nebo podle místního pojmenování "oskoruší") roste na Slovácku, v nižších partiích Bílých Karpat, především v okolí obcí Strážnice, Radějov, Tvarožná Lhota a Kněždub, ojediněle i jinde na jihovýchodní Moravě.

Centrem všeho dění kolem oskeruší je Tvarožná Lhota, ležící na hranici Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, asi 5 km jihovýchodně od Strážnice.

Oskeruše
Oskeruše

Záchrana vymírajícího druhu

V minulých desetiletích oskeruší ubývalo, staré stromy mizely a nové se nevysazovaly. Hrozilo dokonce vyhynutí tohoto stromu. Pak se však rozeběhly projekty na záchranu tohoto druhu novou výsadbou semenáčků. Mapoval se výskyt oskeruší, stromy byly fotograficky dokumentovány, změřeny a odborně ošetřeny. Mnohé z nich se staly chráněnými památnými stromy a vedou kolem nich značené turistické cesty, cyklotrasy i naučné stezky. 

Oskeruše mají největší plody ze všech druhů jeřabin - jsou podobné malým jablíčkům s průměrem kolem dvou až tří centimetrů, dozrávají koncem léta a začátkem podzimu. Plody se konzumují syrové i sušené, zpracovávají se na kompoty, marmelády a mošty, suší se, nebo se z nich po zkvašení pálí tzv. oskerušovice. Mimochodem, za litr pálenky byste dali i víc než 1000 Kč.  

Z oskeruší se vyrábí i léčivá tinktura, která se používá na léčbu křečových žil, cévní a žilní onemocnění. 

Dřevo z kmenů oskeruší je velmi tvrdé, má zajímavou hnědočervenou barvu a je vzácným materiálem pro řezbáře.

Oskeruše
Jeden z charakteristických stromů jeřábu oskeruše na trase naučné stezky vedoucí okolím Tvarožné Lhoty je chráněn jako památný strom.

Další zajímavosti

Uprostřed Tvarožné Lhoty je oskeruším věnováno i malé místní "Muzeum oskoruší" s ukázkami produktů z oskeruší, s fotografiemi nejhezčích stromů oskeruší v blízkém i vzdálenějším okolí i s drobnými dílky dřevořezbářů, kteří jako materiál zvolili právě dřevo oskeruše.

Salaš leží při cestě k rozhledně na vrchu Travičná. Cesta na kopec a výstup po točitém schodišti ocelové věže rozhledny rozhodně stojí za výhled z ochozů. Rozhledna je příkladem toho, že se může občas podařit skloubit zájmy provozovatelů telekomunikačních sítí i šetrné turistiky.

Věž rozhledny totiž byla vztyčena na místě, kde své samostatné stožáry chtěli stavět hned tři operátoři mobilních telefonních sítí. Nakonec se podařila dohoda, a obec navíc získala ve víceúčelové věži i turisticky atraktivní rozhlednu. V přízemním krytém atriu pod rozhlednou je i stálá výstava o CHKO Bílé Karpaty.

Rozhledna Travičná

Může se hodit


Klikněte na mapu

Jak se tam dostat
Do Tvarožná Lhoty, která bude centrem oslav oskerušobraní, vede odbočka ze silnice 55 ze Strážnice do Veselí nad Moravou. Po značených cyklotrasách je možné do Tvarožné Lhoty dojet většinou po vedlejších silnicích ze Strážnice i z Veselí nad Moravou. 

Tip na výlet a mapa
Mezi Radějovem a Tvarožnou Lhotou vedou dva okruhy naučné stezky v délce 3 a 7 km. Trasy vedou kromě jiného i kolem několika stromů oskeruší, dva z nich jsou chráněny jako památné. Na stezce je i salaš a rozhledna Travičná. Zmíněné cyklotrasy i naučné stezky jsou zachyceny i na turistické mapě Shocart měřítka 1 : 75 000 z edice Active – velká cykloturistická napa č. 169 - Slovácko – Hodonínsko. 

Co v okolí
 Cestu za oskerušobraním je možno spojit s návštěvou skanzenu ve Strážnici, kde  pod názvem "Podzim na dědině" proběhnou ve dnech 20. – 21. září živé ukázky zemědělských prací na moravské vsi.

Pobyt je možno kombinovat i s poznáním turistické plavební cesty po Baťově kanálu, přístavy jsou ve Strážnici, Vnorovech a ve Veselí nad Moravou.

Užitečné weby
Skanzen ve Strážnici -  www.nulk.cz
Baťův kanál – www.batacanal.cz