Na Novém Zélandu svítí jeskyně bez elektřiny. Mohou za to larvy

  • 10
To, co vidíte na snímcích, nejsou žádné vesmírné projekce, ale fotografie z jeskyně na Novém Zélandu. Lidé se tam jezdí kochat stropní výzdobou, kterou vytvářejí zvláštní světlušky.

Vypadá jako noční obloha plná hvězd, ale ve skutečnosti je to fotka z podzemí. Strop jeskyně Waitomo na Novém Zélandu je asi 46 metrů pod povrchem země a to, co na něm svítí, jsou larvy speciálního druhu novozélandských světlušek. Konkrétně jde o druh Arachnocampa Luminosa. Dospělí jedinci připomínají komáry. A larvy na své světlo lákají nejen turisty, ale především potravu.

Čím jsou hladovější, tím víc svítí. Ze svého hnízda na stropě spustí až 70 vláken obalených lepkavým slizem a na ně chytá potravu. Než se za devět měsíců z larvy vyklube světluška, často uloví a sežerou i dospělého jedince vlastního druhu.

Navzdory tomuto kanibalskému chování je novozélandská světluška v jeskyni Waitomo velice choulostivý tvor. Každé jiné světlo způsobí, že larva zhasne.

Za spouštění vláken si světlušky vysloužily název Arachnocampa, což v překladu znamená pavoučí červ.

Larva spustí ze svého hnízda na stropě až 70 vláken obalených lepkavým slizem a na ně chytá potravu.
Mohou za to larvy speciálních světlušek, konkrétně druhu Arachnocampa Luminosa.
Jeskyně Waitomo na Novém Zélandu láká turisty především na nezvykle osvětlený strop.

Jeskyně je stará 30 milionů let, ale byla objevena až ve 40. letech 19. století. Předtím měli lidé za to, že se o ní jen vypráví ve starých maorských legendách.
Turisté se v jeskyni pohybují jen na lodičkách a na stropy nedosáhnou.