Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na největší lodi světa: luxusní restaurace, divadlo, kluziště i márnice

Exkluzivně aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme plavbu na jedné ze tří největších lodí světa - Independence of the Seas. Tahle loď s délkou 338,9 metrů trumfne o 20 metrů známý newyorský mrakodrap Chrysler Building. Na osmnáctipalubovou bělostnou krásku o šířce 56 metrů, která vypadá jako obrovský plující hotel, se vejde 5730 lidí včetně posádky.

Plavba na lodi Independence of the Seas - Independence of the Seas kotví v italském Livornu | foto: Blanka KonrádováiDNES.cz

Přístavní dok číslo deset v Southamptonu na jihu Anglie ani trochu nepřipomíná fascinující scénu z filmu Titanik před jeho vyplutím. Vypadá jako menší letištní hala, za níž se rozpíná na první pohled rozsáhlý hotel. Jak záhy zjišťujeme, ten domnělý hotel je naše loď, na které strávíme příštích 14 dní. Pro pasažéry je tu k dispozici 15 palub.

Independence of the Seas začala brázdit vlny Atlantiku teprve letos v květnu. Sestra identických Freedom of the Seas a Liberty of the Seas, které už pár let zaručují luxusní dovolenou ve vodách Karibiku, zatím střídá dvě trasy kolem západní a jižní Evropy: za krásami Kanárských ostrovů nebo Středomořím na Sardinii a zpět do Anglie - včetně osmi zastávek v zajímavých přístavech: Gibraltar, Barcelona, Lisabon, Malaga, či Francouzská riviéra. Na tu druhou trasu se vydáváme i my.

Kdo si myslí, že takový druh cestování není podle jeho gusta, bude překvapen, jak rychle mu přijde na chuť. Na plovoucím monstru totiž rozhodně není nuda. Ani první dva dny bez zastávky jen na moři. Ideální příležitost zjistit, co všechno se tu dá zažít. A není toho málo.

Plavba na lodi Independence of the Seas

Independence Of the Seas vyplouvá ze Southamptonu v jižní Anglii

Bazény, golf i bruslení

Na otevřené dvanácté palubě jsou vedle sebe tři bazénové komplexy – pro děti, centrální pro všechny a pak striktně jen pro dospělé, kam se teplomilná a vodomilná část téměř čtyř tisícovek lidí snadno rozptýlí.

Pro ty ještě teplomilnější je pak lemuje sedm vířivek, z toho dvě vyklenuté na každé straně lodi s fantastickým výhledem. Mimochodem - ve všech vodních atrakcích proudí zhruba 530 tun vody.

Kdo považuje válení u bazénu s koktejlem v ruce za nehoráznou ztrátu času, může popustit ventilek svému adrenalinu o dvě paluby výš na zádi na simulátoru surfovací vlny či na horolezecké stěně. 

Plavba na Independence of the Seas

Pro méně náročné tu nechybí univerzální hřiště, běžecká dráha, posilovna i s boxerským ringem nebo golfové jamky.

Relaxaci po sportovním výkonu pak zajistí lázně s masážemi a kosmetikou...

Tolik zábavy a tak málo času, zkoušíme tedy kombinovat: dopoledne bruslení - ano je tu i ledová plocha! - odpoledne bazén. Většinu plavby jinak zaplní obdivování krás evropských měst, v Barceloně dokonce i s večerní zábavou. Je to ale jediný přístav, kde se zůstává přes noc.

Ve francouzské malebné vesničce Villefranche, odkud je to jen kousek do Nice a do Monaca, zase musíme kvůli mělčině kotvit dál od břehu a o přepravu se starají malé loďky. Máme tak jedinečnou možnost obdivovat loď v celé své kráse na otevřeném moři. A že je co obdivovat. Zvenku i zevnitř.

Plavba na Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the Seas

Plavba na Independence of the Seas

Nudit se není kde

Centrum veškerého dění uvnitř lodi je kolem páté paluby, kterou po celé délce protíná obchodní promenáda se vším, co by člověk mohl při plavbě postrádat, včetně zmrzlinového stánku, vinného baru nebo kadeřnictví.

Hned druhý večer po vyplutí právě zde vítá šampaňským všechny pasažéry osobně sám kapitán - na naší plavbě velel Chorvat Teo Stražičič.

Během některých dalších večerů se promenáda promění v taneční parket, vždy v jiném stylu.

O palubu níž je království gamblerů Casino Royale, na přídi pak obě tyto paluby vyplňuje divadlo Alhambra pro 1 500 lidí, kde se o program stará řada opravdu vynikajících zpěváků, tanečníků a dalších bavičů, každý den ve zcela jiném představení. Dvě různé show nabízejí i profesionální tým krasobruslařů na ledové ploše.

Dvoupatrová diskotéka a dalších asi patnáct barů s různorodou zábavou v podobě jazzu, latinských rytmů, rockové hudby, nebo jen v poklidu u piana, zaručuje, že se nebude nudit opravdu nikdo. I děti mají svůj speciální klub a teenageři zase podvečerní diskotéku, na kterou je dospělým vstup zakázán.

Nechybí tu internet, kino, knihovna a pro vdavekchtivé dokonce svatební kaple, která je v úplné špici na poslední patnácté palubě.

Prostě na cokoliv si vzpomenete a mohli byste na své plavbě potřebovat, na této lodi najdete. Opravdu - včetně vězení a márnice.

Plavba na Independence of the Seas 

Plavba na lodi Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the SeasPlavba na Independence of the SeasPlavba na Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the SeasPlavba na lodi Independence of the SeasPlavba na lodi Independence of the SeasPlavba na Independence of the Seas

Ráj pro jedlíky

Kromě třech specializovaných restaurací, v nichž se platí, je na lodi veškeré jídlo v ceně zájezdu, což se pro mnohé brzy stane dost nebezpečným faktorem. Jíst se tu dá totiž prakticky všude a pořád.

Třípatrová hlavní restaurace je v nóbl stylu, a na určitou hodinu jen pro omezený počet hostů. Na večeři se tu proto střídají dvě sezení.

Každé patro nese název slavné Shakespearovy hry: Romeo a Julie, Macbeth a Král Lear. Výběr menu je také omezený na pět předkrmů, pět hlavních jídel a pět zákusků - objednat si ale můžete klidně všechny.

Naopak naprosto neomezený výběr jakékoliv kuchyně, od asijské, přes italskou, indickou až po běžná jídla, je dennodenně v restauraci Windjammer Café na jedenácté palubě. Kromě výhody jakékoliv kombinace a množství občerstvení prakticky v kteroukoliv denní hodinu a neformálního oblečení, je právě odsud neuvěřitelný panoramatický výhled na širé moře za lodí.

Káva, čaj, voda a některé limonády jsou také zdarma, další pití jde už ale na účet a třeba alkohol tu není zrovna nejlevnější. Záleží i na momentálním kurzu dolaru, který tu je základní měnou, peníze tu ale nepotřebujete.

Veškeré placení se tu totiž obstarává palubní kartou, která je jak klíčem od kajuty, tak i výstupním a vstupním dokladem na loď. Jak vám účet naskakuje, si můžete zkontrolovat na obrazovce televize ve své kajutě a vyrovnání vás čeká až na konci plavby.

Plavba na lodi Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the Seas

Plavba na lodi Independence of the Seas

Evakuace až nakonec

"Bylo tam dost záchranných člunů?" byla první otázka téměř všech po našem návratu. Nepočítali jsme je, ale čtvrtou palubu lemovalo celkem slušné množství spásných "žluťásků". Navíc ještě před vyplutím je povinný nácvik evakuace v zářivě oranžových záchranných vestách, které jsou v každé kajutě.

Zmatené hemžení po schodištích a čtvrté palubě většina pasažérů vítá jako veselou atrakci na začátek. Po celou plavbu jsme ale neměli ani nejmenší pocit ohrožení. Loď nás trošku pohoupala jen poslední dva dny, kdy už se blížila severním Atlantikem zpět k Británii. To se roztančily i bazény, z nichž cákaly gejzíry na všechny strany a i chladní Angličané žertovali, že jsou zadarmo opilí. Spíš zábavné, než nebezpečné.

Plavba na Independence of the Seas 

Až poslední den po přistání zpět v Southamptonu se poněkud vyrovnal evakuaci. Dostat tolik lidí bez vzájemného ušlapání z lodi má samozřejmě svůj systém - po skupinkách podle určené barvy a celá akce trvá kolem pěti hodin. Vše je ale precizně organizované, takže palubu opustíte tak znenadání a rychle, že si v tu chvíli ani neuvědomíte, že tentokrát to je naposledy...

Plavba na lodi Independence of the SeasIndependence Of the Seas

 • Délka: 338,9 metru
 • Šířka: 38,6 metru
 • Tonáž: 154 407 tun
 • Ponor: 8,8 metru
 • Rychlost: 40 km/h (21,6 uzlů)
 • Paluby: 15 pro pasažéry, 3 pro posádku
 • Kapacita: 4 370 pasažérů 
 • Posádka: 1 360 lidí ze 65 zemí světa
 • Ceny: liší se podle trasy, období, počtu dní plavby a druhu ubytování - popisovaná trasa stojí od 1345 Eur na osobu
 • Více než 6 000 tun lodních plechů - zejména na stavbu kýlu - dodala společnost Evraz Vítkovice Steel
 • VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA LODI ZDE
 • Příští podzim stejná společnost vypustí do světových vod ještě monumentálnější plavidlo - Oasis of the Seas. Bude mít o palubu víc a přibude např. přírodní centrální park pod širým nebem.

Naše trasa s Independence of the Seas

 • Přístav Southampton na jihu Anglie opouští Independence of the Seas v pět hodin odpoledne, další dva dny brázdí Atlantik. První zastávku má opět na britském území v Gibraltaru.
 • Plavba na lodi Independence of the SeasČtvrtý den odpoledne a celý pátý den patří Barceloně s proslulou promenádou La Rambla a architektonickými skvosty Antonia Gaudího, kterým vévodí stále nedokončená katedrála Sagrada Familia.
 • Šestý den kotví loď ve francouzské malebné vesničce Villefranche, odkud je to pár stanic vlakem do Nice a do Monaka. Monako a Monte Carlo se svými vyhlášenými kasiny tentokrát vyhrává u většiny pasažérů lodi.
 • Plavba na lodi Independence of the SeasSedmý den loď přistává v italském Livornu, celkem běžném městě, odkud ovšem lákají výlety k proslulé šikmé věži v Pise, či dál do vnitrozemí až do historické Florencie. Florencie se slavnou sochou Davida stojí určitě za návštěvu i jen na pár hodin - i za cenu 13 Eur za zpáteční jízdenku a  hodinu dvacet minut cesty vlakem.
   
 • Půlka cesty je za námi. V Cagliari na Sardinii většina vyráží na místní pláž a loď se pak vydává na zpáteční cestu.
 • Po jednom dni jen na moři se loď vrací do Španělska, tentokrát do slunné Malagy, kde lze obdivovat jak otevřené promenády plné palem, tak úzké uličky se spoustou kostelíků.

 • Plavba na Independence of the SeasPředposlední zastávka je v hlavním městě Portugalska Lisabonu proslulém spletitými strmými uličkami, které snadno zvládají místní žluté tramvaje.
 • Poslední zastávka, předposlední den plavby je opět ve Španělsku, tentokrát na severu v přístavním městě Vigo s příležitostí navštívit nedaleké slavné poutní místo Santiago de Compostela.
 • Pak už se loď vydává na jednodenní cestu Atlantikem k finální zastávce v Southamptonu.
mapka plavby
Autoři:
Nejčtenější

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Další z rubriky

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.