Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na nejkrásnější pláž Kréty

  14:45aktualizováno  14:45
Znalci Řecka přesně vědí, kdy se do této země vydat. Nejkrásněji je tam totiž od poloviny září do půle října. Slunce nepálí, ale příjemně hřeje, moře je krásně teplé, na plážích a památkách není hlava na hlavě, obchodníci jsou po dobré sezoně spokojení a usměvaví. To platí zejména o řeckých ostrovech a samozřejmě i o největším z nich, o Krétě.
Řecko

Řecko | foto: Profimedia.cz

Libyjské moře, které omývá jižní břehy ostrova, je díky mořským proudům čistější a paradoxně o stupínek dva chladnější než moře na severu.

A když už bydlíte v nějakém letovisku na severu, pak neváhejte, půjčte si auto alespoň na den a udělejte si výlet na jih k úžasnému klášteru a jedné z nejkrásnějších pláží Evropy. Na "pětníku" tak můžete navštívit nejen zajímavou pamětihodnost, ale vyzkoušet si trošku vysokohorské turistiky, vykoupat se ve slané i sladké vodě a  projít se pod palmami i kvetoucími oleandry.

Mniši a ponorka

Klášter Pisó Moní Préveli má naprosto neopakovatelnou atmosféru a je otevřený denně od 9.30 do 19 hodin.

Původní klášter byl založen kolem roku 1000 našeho letopočtu, současné budovy však byly postaveny později. Byl to jeden z nejdůležitějších klášterů střední Kréty a hrál významnou roli zejména v odboji místních obyvatel jak proti Turkům v 18. a 19. století, tak později během druhé světové války. Mniši zdejšího kláštera zde ukrývali po bitvě o Krétu (1941) britské, australské a novozélandské vojáky a pomáhali jim uprchnout do Egypta ponorkou.

Němci za to pak klášteru sebrali veškerý majetek a poškodili kostel, což připomíná zdejší pamětní deska. Projdete-li bránou na klášterní dvůr, dojdete ke studni s nápisem datovaným 15. června 1701, což je nejstarší datum, které lze v současném klášteře najít. Nápis praví: "Omyj nejen svůj obličej, ale smyj i své hříchy. Studna dává dostatek vody, ber, dokud nebudeš mít dost."

Kostel sv. Jana pochází z roku 1836, za pozornost stojí zejména zdejší ikony a zdobený zlatý kříž, který obsahuje zlomek "pravého kříže", na němž byl Ježíš ukřižován.

Na západní straně směrem od kostela jsou mnišské cely a malé muzeum, v němž jsou vystaveny kultovní předměty, roucha a ikony. Nejdůležitějším vystaveným dokumentem je Charta z roku 1798, která potvrzuje, že tento klášter spadá přímo pod pravomoc patriarchy z Konstantinopole. V muzeu je možné koupit za výhodné ceny zdařilé kopie ikon, ovšem bohužel je v klášteře  zákaz fotografování.

 

Banány za všechny prachy

Známou lahůdkou jsou na Krétě banány z plantáže u Arvi na jihu ostrova, jediné banánové plantáže v celém Řecku. Ochutnat by je měl i ten, kdo si na banány nepotrpí. Mají zcela zvláštní chuť, ale jsou taky velmi drahé, kilo stojí kolem pěti i více euro.

Velká malá řeka

Z parkoviště u kláštera, kde jste nechali auto, pak vede strmá stezka dolů, k nejkrásnější pláži Kréty a jedné  z nejhezčích v Evropě, která se jmenuje Préveli. (Průšvih je, že stejnou cestu pak musíte zdolat i směrem nahoru, což je malý horolezecký výstup.)

Pláž se rozkládá u ústí řeky Mégalo Potámo (doslova Velká řeka), ve skutečnosti je to ovšem spíše jen malá říčka.  Řeka, tekoucí strží Kourtaliotiko, tu vytváří minideltu, lemovanou datlovými palmami, oleandry a eukalypty. Je tedy možné se koupat jak v moři, tak v říčce s hlubokými tůňkami. K dispozici bývají i čluny, jimiž lze vyrazit proti proudu. Podél břehu si také můžete vyrazit do soutěsky, je to velmi romantická a příjemná procházka.

Na pláž vedou ještě další dvě cesty. Je možné se sem dostat menšími výletními loděmi z Ágia Galíni a z Plakias nebo se k ní přiblížit autem. Od kláštera je třeba jet zpátky po silnici až za trosky Kató Préveli a zahnout doprava na prašnou a špatně značenou silnici (značeno je Golden Beach).

Asi po pěti kilometrech cesty (je třeba řídit velice opatrně!) dorazíte k moři na nepříliš přitažlivou pláž, kde musíte auto zaparkovat a pěšky se vydat přes kopec na pláž Préveli. Tady je pěší výstup a sestup na pláž Préveli mírnější než stezkou přímo od kláštera. Pokud se vám nechce do "vejšlapů", můžete se vykoupat na pláži vzdálené 11 kilometrů od kláštera směrem na západ, v Plakias, kam dojedete až k moři autem. Je tu zaručeně čistá voda (Plakias má čističku) a velice jemný písek.

Ale Préveli je jen jedna. Díky nesnadné dosažitelnosti není pláž  Préveli přes svoji atraktivnost a známost přelidněná a mimo sezonu, tedy právě koncem září a začátkem října, je pobyt tady doslova balzámem na nervy i tělo.Pobřeží Préveli

Pár zajímavostí

JAK CHUTNÁ KÁMEN?

V Řecku (a samozřejmě i na Krétě) se ke každému jídlu podává běžně bílý chléb, za ochutnání však určitě stojí typická krétská specialita - celozrnný šrotový chléb paximadi. Ten se po upečení suší, až je tvrdý jako kámen a před jídlem se namáčí do vody. Peče se do zásoby na několik měsíců a má prakticky neomezenou trvanlivost.

V každé venkovské taverně dostanete tento chléb potřený olivovým olejem, česnekem a s nastrouhaným rajčetem, posypaný oregánem a doplněný bílým sýrem. Tato pochoutka se jmenuje tágo a dodnes je nejobvyklejším jídlem venkovanů, kteří si je berou jako svačinu na pole. Je to jídlo sice jednoduché, ale fakt moc dobré!

ZORBAS A SIRTAKI

Na celém světě proslavil Krétu film Řek Zorbas, natočený na ostrově Michalisem Kakojanisem podle předlohy krétského spisovatele Nikose Kazantzakise. Anthony Quinn ve filmu na pláži tančí z žalu nezapomenutelný tanec sirtaki. Nejedná se ovšem o lidový tanec, ale o uměle vytvořené figury na muziku Mikise Theodorakise. Tanec zlidověl a tančí se nejen na Krétě, ale v celém Řecku.

 

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz