Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na návštěvu poutního místa stačí jeden den

aktualizováno 
- Pokud se chystáte navštívit Betlém, připravte se na to, že vstupujete na území autonomní oblasti Palestiny, tedy do arabského světa. Betlém totiž je a není součástí Izraele. Palestinu sice odděluje od Izraele střežená hranice, Izraelci a cizinci však mají volnost pohybu. Raději si s sebou vezměte pas, i když šance, že jej nebudete muset ukazovat, je velká. Na území Palestiny, tedy i v Betlémě, můžete platit izraelskými šekely, běžně přijímaným a oblíbeným platidlem jsou i americké dolary. Vstup do baziliky Narození je zdarma.
Ačkoliv není známo, že by při nejrůznějších šarvátkách, ke kterým občas mezi Palestinci a Izraelci dochází, přišel k úhoně nějaký turista, přece jenom je lepší spolehnout se na služby cestovních kanceláří a nepouštět se do výletu na vlastní pěst. Ostatně si tím ušetříte čas i peníze. Nejrůznější cestovní kanceláře v Jeruzalémě vás do Betléma dovezou pohodlnými autobusy a nabídnou průvodcovské služby. Pokud byste volili druhou variantu, počítejte s tím, že zhruba osmikilometrovou vzdálenost mezi Jeruzalémem a Betlémem budete muset překonat buď pěšky anebo taxíkem. Autobusy totiž do Betléma nejezdí.
V Jeruzalémě se můžete obrátit nejlépe na Vládní informační úřad pro turistiku (GTIO), který sídlí na ulici King George 24, telefon 02/6754863. Cestovní kancelář RTaT, která zaměstnává i česky mluvící průvodce, má telefonní číslo 089/467634.
Taxíky můžete najít buďto přímo na ulici nebo před většími hotely. Zvláštností izraelské taxislužby jsou vozy "šerut" neboli sdílené taxi. Ty vyjíždějí na cestu v okamžiku, kdy je zaplněno všech sedm sedadel a většinou kopírují trasu autobusů. Jejich ceny jsou jen o něco málo vyšší než autobusové jízdenky.
Taxíky i šeruty na rozdíl od hromadné dopravy vyjíždějí na silnice i o šabatu, to znamená od pátku odpoledne do soboty večera, ovšem s přirážkou. Stanoviště šerutů v Jeruzalémě naleznete na příklad na ulici Harav Kook 1, nedaleko Sionského nádraží.
Vzhledem k tomu, že v Betlémě je z historických památek k vidění pouze bazilika Narození, hrobka Ráchel a případně ještě několik mešit a křesťanských kostelů, vyplatí se vám zajet tam na jednodenní výlet, případně odpoledne, a na noc se vrátit zpátky do Jeruzaléma. Pokud byste si přesto chtěli nechat zdát sny pod arabským nebem, vyzkoušejte v Betlému Hotel Star na ulici Al Baten, telefon 02/743249.
Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz