Na návštěvě v Cuernavace

Vyšetříte-li si při pobytu v mexickém hlavním městě volný den, nezapomeňte navštívit dvě zajímavá města, ležící v jeho okolí - Cuernavacu a Taxco. CUERNAVACA, bližší z nich, je hlavním městem státu Morelos a od Mexico City je vzdálené 90 km (z Terminal Sur odjíždějí autobusy každou půlhodinu, jízdenka stojí zhruba 4 dolary). Ač rozhodně není malé - počet obyvatel přesahuje 300 tisíc -, panuje v něm poklidná atmosféra a příjemné klima, díky němuž slouží jako letovisko již od koloniálních dob.

Průměrná teplota je tu totiž téměř stejná v zimě i v létě a místní ovzduší je balzámem pro plíce zvlášť ve srovnání s řídkým, silně znečistěným vzduchem v 
Mexico City. Město založili domorodí indiáni kolem roku 1220 a nazvali ho Cuauhnáhuac neboli Město u okraje lesa. V roce 1375 ho dobyli Aztékové a přejmenovali na Tlahuica, Lidé, obdělávající zemi.

Španelé zde při svém dobyvačném tažení narazili na tak silný a zuřivý odpor, že  město ze msty vypálili a postavili nové, kterému dali jméno Cuernavaca, Kraví
roh - údajně jde o zkomoleninu původního názvu. V roce 1528 ho - spolu s dvaceti
dalšími - od španělské koruny získal lénem Hernán Cortés, který zde zavedl nové zemědělské metody a začal pěstovat cukrovou řepu. Možná i proto dnes ve městě stojí Cortésova jezdecká socha, prý jediná v celé zemi
 

Další památkou na vůdce španělských dobyvatelů je El Palacio de Cortés, bývalá pevnost s cimbuřím, odkud Cortés v letech 1522-32 vládl. I po jeho návratu do Španělska zůstal palác ještě celé další století rodinným majetkem. Dnes zde sídlí Museo de Cuauhnáhuac, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií a kulturou Mexika až po současnost.

Nejzajímavějším exponátem muzea  jsou nástěnné malby Diega Rivery, umístěné na balkoně v prvním poschodí, které zobrazují dějiny města (zvláště pak kruté zacházení Španělů s domorodci). V přízemí jsou na několika místech vidět zbytky
původní pyramidy, na jejímž místě palác stojí. Katedrála  Templo de la Asunción de María, umístěná ve zděném výklenku (součást španělského opevnění proti nájezdům domorodců) byla postavena začátkem 16. století v kombinaci domorodého a evropského stylu jako františkánský kostel; statut katedrály získala až o tři a půl století později.

Pozoruhodný, byť poněkud nečekaný, je její vnitřek, dílo místního avantgardního biskupa, který v roce 1957 nechal strhnout část původní pompézní výzdoby a interiéru dal moderní podobu. Na protější straně rušné Avenidy Morelos se rozkládá jiný klidný kout, Jardínes Borda. Tyto zahrady, které v 18. století založil José de la Borda, stříbrný král z Taxca, jsou zajímavé spíše jako ukázka životního stylu mexické aristokracie (v jejich příjemných terasách, fontánách a tichých zákoutích nacházeli potěšení i císař Maxmilián a Charlotte).

Zócalo, ústřední náměstí, svým poklidným rázem připomíná doby dávno minulé. Na lavičkách zde svorně posedávají místní obyvatelé i turisté a trpně snášejí dotěrnost pouličních prodavačů, kteří tu nabízejí snad všechno, na co si vzpomenete: od šperků přes balónky, obrazy, keramiku a občerstevní až po pěvecké a taneční výstupy.

V Cuernavace nechybí ani archeologický objekt (vhodný pro ty, kdo nemají času nazbyt - stojí to jen krátkou jízdu taxíkem a nevysoké vstupné). Jedná se o pyramidu Teopanzolco, připisovanou indiánskému kmeni Tlahuico, který zde žil před téměř tisíci lety. Můžete vylézt na její vrchol, kde s překvapením zjistíte,  že se uvnitř skrývá ještě jedna menší pyramida.

Pro návštěvníky s dětmi je určená Jungla Mágica, dětský park s tématem džungle (možnost shlédnout ptačí představení, svézt se v loďce či si dokonce zaplavat s delfíny). Dostanete se tam městským autobusem č.17 do stanice La Luna, odkud dva bloky půjdete pěšky.