Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na minimotorkách vyjeli na nejvyšší horu

  7:53aktualizováno  7:53
Zlín - Nový výškový rekord v kategorii minimotocyklů vytvořila trojice zlínských motoristů. Výprava se vrátila z Rakouska, kde se jí podařilo na skládacích motocyklech o obsahu 50 ccm zdolat 2571 metrů vysoký vrchol hory Edelweis Spitze. "Alpského velikána jsme se nebáli, i když nám tam po celou cestu doslova lilo," řekl konstruktér minimotorek Jaroslav Holík.

Když před dvěma lety podnikatel Jaroslav Holík z Rackové, který se zabývá výrobou malých motocyklů o obsahu 50 ccm, přemýšlel o tom, jak by svůj produkt nejlépe zpopularizoval, napadla ho okružní jízda kolem republiky.

Myšlenka se mu zalíbila, vloni s motorkou zvládl i Českou republiku a Slovensko. Letos se dostal ještě dál: vyjel na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner.

"Myšlenka výškových výjezdů vznikla už před dvěma lety. Chtěli jsme vyjet na Praděd, ale lekli jsme se zákazu vjezdu a místo nahoru zamířili dolů," vzpomněl Holík.

Vloni už jednu horu zdolal. Byla to Kráľova Hoľa, která měří 1947 metrů. Tříčlenný tým neponechal nic náhodě, průjezd domluvil s místními lesníky.

"Měl jsem strach, jestli nás neodmítnou, ale snadno jsme se dohodli při láhvi borovičky," popsal jednání se slovenskými lesníky.

Letos padla volba na Grossglockner. Ale cesta byla složitější, než kdokoliv čekal. Celou dobu pršelo, problémy dělala rakouská policie.

"V doprovodném voze jsme vezli náhradní díly a oni si mysleli, že jsme šmelináři. Nakonec jsme se s nimi dohodli, že můžeme pokračovat, jenže náhradní motory jsme museli odvézt zpět do republiky," řekl Holík.

"Kolega, který řídil doprovodný vůz, přejel hranice, pronajal pokoj v hotelu a do něj motory schoval," popsal svůj zážitek.

Úspěšným jednáním s rakouskou policií Holíkovy problémy nekončily. Mýtný nechtěl pustit tříčlenný tým na vrchol. Domníval se, že jejich motorky nemohou zvládnout stoupání 14 procent.

"Nakonec jsme ho přemluvili, že vyjedeme nahoru a okamžitě se vrátíme zpět," ulevil si Holík. Serpentinami nevyjeli přímo na Grossglockner, ale na sousední vrchol Edelweisspitz do výšky 2571 metrů.

"Stoupali jsme rychlostí čtyřicet kilometrů v hodině," dodal. Zdoláním Edelweisspitz vytvořila trojice zlínských motoristů nový výškový rekord v kategorii minimotocyklů . Výprava se včera vrátila z Rakouska.

Rakouský výjezd nemá být poslední akcí Holíkova týmu. Přemýšlí o dvou nejvýše položených přejezdech v Evropě - o hoře Orderu (2758 m), která leží na hranicích Švýcarska a Itálie, a o Mont Blancu (2770 m).

"Víc mě láká Order, protože je blíž," naznačil Holík, kam zřejmě vyrazí příští rok.Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz