Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na minimotorkách vyjeli na nejvyšší horu

  7:53aktualizováno  7:53
Zlín - Nový výškový rekord v kategorii minimotocyklů vytvořila trojice zlínských motoristů. Výprava se vrátila z Rakouska, kde se jí podařilo na skládacích motocyklech o obsahu 50 ccm zdolat 2571 metrů vysoký vrchol hory Edelweis Spitze. "Alpského velikána jsme se nebáli, i když nám tam po celou cestu doslova lilo," řekl konstruktér minimotorek Jaroslav Holík.

Když před dvěma lety podnikatel Jaroslav Holík z Rackové, který se zabývá výrobou malých motocyklů o obsahu 50 ccm, přemýšlel o tom, jak by svůj produkt nejlépe zpopularizoval, napadla ho okružní jízda kolem republiky.

Myšlenka se mu zalíbila, vloni s motorkou zvládl i Českou republiku a Slovensko. Letos se dostal ještě dál: vyjel na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner.

"Myšlenka výškových výjezdů vznikla už před dvěma lety. Chtěli jsme vyjet na Praděd, ale lekli jsme se zákazu vjezdu a místo nahoru zamířili dolů," vzpomněl Holík.

Vloni už jednu horu zdolal. Byla to Kráľova Hoľa, která měří 1947 metrů. Tříčlenný tým neponechal nic náhodě, průjezd domluvil s místními lesníky.

"Měl jsem strach, jestli nás neodmítnou, ale snadno jsme se dohodli při láhvi borovičky," popsal jednání se slovenskými lesníky.

Letos padla volba na Grossglockner. Ale cesta byla složitější, než kdokoliv čekal. Celou dobu pršelo, problémy dělala rakouská policie.

"V doprovodném voze jsme vezli náhradní díly a oni si mysleli, že jsme šmelináři. Nakonec jsme se s nimi dohodli, že můžeme pokračovat, jenže náhradní motory jsme museli odvézt zpět do republiky," řekl Holík.

"Kolega, který řídil doprovodný vůz, přejel hranice, pronajal pokoj v hotelu a do něj motory schoval," popsal svůj zážitek.

Úspěšným jednáním s rakouskou policií Holíkovy problémy nekončily. Mýtný nechtěl pustit tříčlenný tým na vrchol. Domníval se, že jejich motorky nemohou zvládnout stoupání 14 procent.

"Nakonec jsme ho přemluvili, že vyjedeme nahoru a okamžitě se vrátíme zpět," ulevil si Holík. Serpentinami nevyjeli přímo na Grossglockner, ale na sousední vrchol Edelweisspitz do výšky 2571 metrů.

"Stoupali jsme rychlostí čtyřicet kilometrů v hodině," dodal. Zdoláním Edelweisspitz vytvořila trojice zlínských motoristů nový výškový rekord v kategorii minimotocyklů . Výprava se včera vrátila z Rakouska.

Rakouský výjezd nemá být poslední akcí Holíkova týmu. Přemýšlí o dvou nejvýše položených přejezdech v Evropě - o hoře Orderu (2758 m), která leží na hranicích Švýcarska a Itálie, a o Mont Blancu (2770 m).

"Víc mě láká Order, protože je blíž," naznačil Holík, kam zřejmě vyrazí příští rok.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz