Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na maják za romantickou dovolenou

  18:43aktualizováno  18:43
Chcete prožít klidnou a romantickou dovolenou na ostrovech a mysech u jadranského pobřeží? Jeďte na maják! Každé ráno budete pozorovat moře a poslouchat narázy vln na skalní útesy, budete daleko od rušných ulic měst a křiku turistů na plážích. Vzhledem k automatizaci lodní dopravy totiž řada majáků v Chorvatsku přestala sloužit svému účelu a zůstala opuštěna. Místní obyvatelé se tak rozhodli využít tyto objekty k turistickým účelům.

Vzhledem k tomu, že řada těchto majáků se nachází blízko pobřeží - k některým dokonce dojedete autem, k jiným jen lodí - nepřijdete ani o městské atrakce a zábavné akce.

V majácích jsou vybudovány apartmány s kuchyní a sprchovým koutem, s teplou vodou, elektřinou a dokonce i televizí, která je ovšem v takových místech celkem zbytečná.

Ceny za pronájem apartmánu v majáku se pohybují zhruba od 100 do 180 marek na den, tedy cca. od 1700 do 3100 korun. Záleží samozřejmě na tom, kdy do Chorvatska jedete (nejlevnější ubytování je v období od 15. září do konce květa) a který maják jste si vybrali.

Kdy do Chorvatska?

Nejlepší doba, kdy je dobré strávit dovolenou na chorvatském pobřeží Jadranu, je v období mezi dubnem a říjnem. Teplota vzduchu v letní sezóně dosahuje až 38°C a teplota moře na a pod hladinou je v té době velmi příjemná - asi 26°C. Hlavní sezóna (červenec a srpen) má přednosti pro hosty, kteří mají rádi zábavu a vzrušení. Obecně se dá ale říci, že můžete přijet na turistický pobyt do Chorvatska během celého roku. V zimě si přece jen vezměte s sebou trochu teplejší oblečení navzdory zdejšímu mírnému mediteránskému podnebí. Přestože teplota vzduchu u moře skoro nikdy neklesne na nulu, může tam občas - obzvláště na majáku - foukat dost nepříjemný vítr.

Cestovní doklady

Pobýváte-li v Chorvatsku do 90 dnů, stačí vám platný cestovní pas. Osobní věci a předměty, sloužící k osobnímu užívání, nepodléhají clu. Bez placení celních poplatků můžete do Chorvatska přivézt: 200 cigaret nebo 50 cigár, 1 litr vína, 1 litr tvrdého alkoholu, 60 ml parfému a 250 ml toaletní vody. Sportovní potřeby, kamery a elektronické přístroje musí být ústně přihlášeny celnímu úředníkovi (to se nevztahuje na vlastní mobilní telefony nebo na telefony, instalované v automobilu).

Lodě a jachty, které si hosté vezou a jež slouží k osobnímu užívání, se nepřihlašují, ale jejich vlastnictví je nutné v případě potřeby nějak prokázat. Když se dává do provozu v moři loď delší než 3 metry, je o tom nutné zpravit úřad přístavního kapitána. K převozu lodí na přívěsu, jehož celková délka přesahuje 18 metrů, je zapotřebí mít zvláštní povolení.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz