Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na lyžích u NEJ jezera Solné komory. Objevte magický Sankt Wolfgang

  9:07aktualizováno  9:07
Snad nejkrásnější jezero Solné komory je Wolfgangsee, vklíněné mezi dva vysoké horské masivy. Z městečka Sankt Wolfgang, světově proslulého díky jedinečným vyřezávaným oltářům, máte na dosah originální krajinný betlém i dobré sjezdovky. Den můžete zakončit koupelí ve vyhřívaném bazénu přímo v jezeře.

Jezero Wolfgangsee v zimě | foto: panoramio.com

Nejen Češi znají Solnou komoru (Samzkammergut), výjimečně krásnou krajinu na pomezí Salcburska a Horního Rakouska, hlavně jako letní destinaci. Zima je tu ale mnohem klidnější i romantičtější, a podle znalců dokonce ještě hezčí.

True

Starobylé domy městečka Sankt Wolfgang se tísní ve svahu podél jezerního břehu. Zástavbě dominuje na míle daleko viditelný kostel stojící na terase nad vodou, svědek dlouhých dějin tohoto místa.

Právě sem se totiž kolem roku 980 uchýlil v závěru svého života řezenský biskup Wolfgang. Záhy tu vznikla první svatyně a po Wolfgangově svatořečení se chrám stal i důležitým poutním místem.

Věž kostela v Sankt Wolfgangu

Věž kostela v Sankt Wolfgangu

Tabule s historickými údaji na soklu kostela v Sankt Wolfgangu

Tabule s historickými údaji na soklu kostela v Sankt Wolfgangu

Dnešní kostel je proslulý především dvojicí skvělých křídlových oltářů, díky nimž je Sankt Wolfgang známý po celé Evropě. Ten starší, gotický, vytvořil Michael Pacher koncem 15. století. Je to jediné kompletně dochované dílo tohoto originálního umělce, který jinak působil v geograficky poměrně vzdálené oblasti Jižních Tyrol v dnešní Itálii. Druhý vynikající oltář ve wolfgangském kostele je o necelá dvě staletí mladší, barokní, a vytvořil jej Thomas Schwanthaler.

K magické atmosféře přispívá i přítmí, které v kostele během dne panuje. Chrám v Sankt Wolfgangu je volně přístupný a z terasy před ním se otevírá nádherný výhled na jezero i okolní hory.

Schwantalerův oltář v kostele sv. Wolfganga

Mistři dlát a ostrých nožů

Na rozdíl od většiny jiných městeček a obcí nemizí vánoční výzdoba v Sankt Wolfgangu a okolí úderem Nového roku. Myslí tu hlavně na svoje pravidelné návštěvníky, mezi něž se řadí i leckteré celebrity. U Wolfgangského jezera často trávil dovolenou například bývalý německý kancléř Helmut Kohl.

Sankt Wolfgang a okolí tak zdobí od začátku adventu až do konce ledna několik desítek dřevěných figur v životní velikosti, které dohromady tvoří obří betlém rozprostřený po krajině. Díky místnímu mistrovi Matthäusovi Mayrhauserovi přibude každým rokem nějaká další dřevořezba. Ty největší váží až 400 kilogramů. Další menší i větší betlémy spatříte v kostelech, kaplích, řezbářských dílnách, soukromých domech i třeba na obecním úřadě.

Mnoho originálních betlémů uvidíte také v blízké obci Strobl na protějším břehu jezera. Zdejší speciální atrakcí je vor s plovoucím betlémem (Schwimmendes Krippendorf). Pokud jezero není úplně zamrzlé, pendluje i v lednu mezi jednotlivými "betlémskými" místy po Wolfgangském jezeře loď. Aktuální informace o lodní plavbě i o otevíracích dobách získáte v turistickém informačním středisku v Sankt Wolfgangu.

Kostel v Sankt Wolfgangu a osvětlený vor na jezeře

S kopce dolů do mraků

Wolfgangské jezero zalévá sníženinu mezi dvěma horskými masivy. Na severní straně se tyčí známý kopec Schafberg (1 782 m), jižnímu obzoru pak dominuje Zwölferhorn (1 521 m). Převýšení nad hladinou jezera (538 m) je tedy víc než slušné.

Proslulá ozubnicová železnice, která jezdí ze Sankt Wolfgangu na vrchol Schafbergu již od roku 1893, je v provozu pouze v letním půlroce, takže na hory se musíte vydat na protilehlý břeh.

Lyžařský areál na Zwölferhornu vám sice nevyrazí dech délkou sjezdových tratí, které dohromady měří jen 7 kilometrů, přesto ale středisko nepodceňujte. Hlavní sjezdová trať zhruba sledující linii lanovky má totiž velmi slušné převýšení přes 900 metrů.

Jezero Wolfgangsee od bazénu hotelu Im Weissen Rössl v Sankt Wolfgangu

Na vleku na Postalmu

Dav lyžařů bude na Zwölferhornu spíše řidší. Nejspíš tu narazíte na nějakou sportovní školu z okolí a dlouhým obloukům na široké pistě většinou nestojí nic v cestě. Zážitek z lyžování umocní vynikající vyhlídka. Pokud sem vyrazíte po ránu, můžete pozorovat ostré štíty Solné komory, jak vystupují z oblačného "moře" v údolích.

Další možnosti sjezdování nabízí středisko Postalm, asi 20 km jižně od Sankt Wolfgangu. Dostanete se sem pouze po mýtné silnici, ta je však v zimě pro lyžaře zdarma. Na Postalmu najdete sice víc sjezdovek i vleků, ale svahy jsou krátké a pozvolné a na své si tu přijdou spíše děti nebo méně zkušení lyžaři.

Cestou od horní stanice lanovky k vrcholu Zwölferhornu

Sladká tečka na závěr

Kdo by neznal Mozartovy koule! Prodávají se ve stovkách variant a většinou jsou to více či méně zdařilé průmyslové napodobeniny. Ty pravé Mozartkugeln se dělají dodnes ručně podle originální receptury Paula Fürsta z konce 19. století. Kromě několika cukráren v centru Salcburku je pořídíte v cukrárně/kavárně Dallmann v centru Sankt Gilgenu na západním konci jezera Wolfgangsee.

Sladkou zastávku u Dallmanna po lyžovačce na Zwölferhornu dělí od dolní stanice lanovky jen asi 400 metrů a nemusí skončit pouhou ochutnávkou Mozartkugeln. Tradiční postup výroby světoznámé sladkosti si tu totiž můžete sami vyzkoušet, stačí zeptat se obsluhy, kdy pořádají další čokoládový kurz. Za kompletní výuku dáte 28 eur, rychlokurz přijde na polovic – a v kapse vás bude hřát krabička s originální Mozartovou koulí, kterou jste si sami vyrobili.

Autoři:Nejčtenější

Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Po stopách válečných hrůz ve Lvově. Statisíce mrtvých upadá v zapomnění

Z původního vybavení lágru Janowska se nedochovalo nic, nacisté tábor před...

Padesát tisíc obětí, o pár kilometrů dál třikrát tolik zavražděných. Připomíná je jen nevelký kříž či skromný pamětní...

Na běžkách přes celé Jizerky. Náročný výlet zvládnete za jediný den

Zámeček na Nové Louce představuje klasickou běžkařskou štaci, kde se sbíhají...

Bezmála čtyřicetikilometrová běžkařská trasa překonává prakticky celé Jizerské hory od východu k západu, v úvodu vás...

Další z rubriky

Dobrá zpráva pro lyžaře. O víkendu startuje sezona po celém Česku

Žádné tlačenice v obchodech nebo předvánoční úklid. Na horách je tak krásně!

Už víte, co budete dělat o víkendu? Místo shánění dárků nebo vykrajování cukroví vylovte z komory lyžařské nebo...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Lyžařská škola pro děti: Instruktor nebo rodič? Důležitá je hlavně zábava

Instruktor je pro děti přirozenou autoritou, rodičům leckdy odmlouvají.

Lyžuji dobře, naučím je to sám. Právě tohle si říká hodně rodičů, kteří se chystají vyrazit se svými dětmi poprvé na...

Najdete na iDNES.cz