Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na lyže do Francie: kde najdete nejvíc sjezdovek na světě

aktualizováno 
Tohle středisko v severovýchodním cípu Francie, které leží přímo na hraniční linii se Švýcarskem, je jedním z mnoha věhlasných lyžařských center v Savojských Alpách. Přece jen má ale jedno NEJ - pyšní se totiž největším počtem sjezdovek na světě.

Sjezdová turistika

Českého lyžaře, z domova zvyklého jezdit po jedné nebo maximálně po několika sjezdovkách a vyhledávat různé terénní laskominky, dostane nabídka možností v labyrintech francouzských hor téměř do rozpaků. Stovky a stovky kilometrů tratí nejsou pro Čechy všedním chlebem.

Většinou se proto dostaví otázka: mám jezdit jako doma – pro zážitek z jízdy a pro výkon -  nebo nově – tak, abych prozkoumal všechna zákoutí a svahy, které jsou v dosahu zakoupené permanentky? Ve Francii se stanete vyznavači nové sportovní disciplíny – sjezdové turistiky.

Francie, Avoriaz


Sjezdovky dlouhé jako cesta z Prahy do Košic

Právě pro příznivce tohoto druhu sportu se jeví Avoriaz, středisko v srdci rozlehlé francouzskošvýcarské lyžařské oblasti Portes du soleil, zcela ideální.

Rozsáhlá síť tamních lanovek a sjezdovek zasahuje až hluboko do švýcarského území, místní lidé tvrdí, že je možné cestovat směrem do nitra Švýcarska nepřetržitě dva dny! Kdybychom poskládali všechny značené sjezdové tratě jednu za druhou z Prahy směrem na východ, skončili bychom asi deset kilometrů před Košicemi...

Vyčísleno: všechny sjezdovky v Avoriaz dají dohromady 650 kilometrů. Což je nejvíce nejen v Evropě, ale i na celém světě. Absolutní délka všech sjezdovek je samozřejmě pouze jeden z mnoha aspektů kvality lyžařské oblasti. Kvantita možností však napoví, že snad není druh lyžaře, který by nenašel terén sobě vhodný. Opravdu náročných tratí tu není příliš, což pro někoho může být nevýhodou, ale většina lidí to asi uvítá.

Francie, Avoriaz

Středisko bez automobilů

Avoriaz je účelně vystavěné rekreační centrum. Jako poměrně mladý architektonický komplex – zprovozněný roku 1967 – je tvořen s výraznou dávkou invence, občas až možná okázale odvážnou. Železobetonové monumentální stavby dostaly kabát z nelakovaného dřeva, které se po letech působení okolí přirozeně zbarvilo.

Nepravidelná hranatost a barevnost budov spolu s jejich mohutností má stylově odpovídat okolním skalním útvarům – obrovským stržím a skalním stěnám. Celková vizáž městečka a jeho poloha v krajině tak působí mimořádně futuristicky a emotivně, někoho fascinuje, jiného dráždí.

Francie, Avoriaz

Jedním z praktických faktů, na nichž si Avoriaz zakládá, je nepřítomnost automobilové dopravy. Všechna auta končí na částečně krytých parkovištích ještě před vstupem do obytné zóny.

Dopravu zavazadel z parkoviště obstarávají rolby, turisté se přepravují buď na lyžích – městečko je účelně protkáno lanovkami -  nebo pomocí všudypřítomných koňských spřežení. A samozřejmě pěšky. Okruh kolem městečka vydá přesně na příjemnou večerní procházku.

Pár tipů k návštěvě? Například hraniční hřeben Les Rhodos. Leží dvě jízdy lanovkou z Avoriaz, celníka tam nespatříte, takže můžete překročit hranici Evropské unie a vydat se do Švýcarska. Ale mít u sebe cestovní pas je – přinejmenším formálně – nutnost.

Kam ještě vyrazit

LEVNÁ STŘEDISKA

Puy St. Vincent: středisko s přívětivou atmosférou a šedesáti kilometry sjezdovek. Vhodné pro rodiny.

Valmeinier: lyžovat se začíná v nadmořské výšce 1 800 metrů. Sjezdovky i celé středisko si užijí zejména rodiny. Je tu dostatek modrých a zelených sjezdovek na 150 kilometrech tratí.

Risoul: leží ve výšce 1 850 metrů. Velký areál pro snowboarding. Propojením s oblastí Vars vzniklo 180 km sjezdovek.

NOBLESNÍ STŘEDISKA

Megeve: centrum oblasti Evasion Mont Blanc, která nabízí 445 kilometrů sjezdovek a rozprostírá se na západním okraji masivu Mont Blanc.

Courchevel: součást komplexu Tři údolí, kde se dá lyžovat na 600 kilometrech sjezdovek.

VELKÉ OBLASTI

Tři údolí: jde o propojení několika středisek – Val Thorens, Meribel, Menuires, Courchevel, La Tania (nepříliš známé středisko vesnického typu s napojením na sjezdovky ve Třech údolích). Celkem 600 km sjezdovek.

Paradiski: propojuje centra Les Arcs a La Plagne a nabízí 425 kilometrů tratí.

Portes du Soleil: jezdí se zde na 650 kilometrech a jsou to tři propojená střediska – Morzine, Avoriaz, Chatel.

DALŠÍ INFORMACE
www.tignes.net

www.valdisere.com

www.avoriaz.com

www.ski-france.com

www.franceguide.com

Francie, Avoriaz

Výlet za historií do Švýcarska

Švýcarské Champéry je příjemné a oproti Avoriaz historické město, modernu francouzských komplexů tedy na chvíli vyměníte za architektonický styl přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Po návratu na francouzskou stranu nezapomeňte sjet dlouhou červenou Abricotine do vesničky Les Lindarets. Původní horská vesnice dnes slouží jako jakýsi skanzen, který naznačí, jak mohl vypadat skutečný život v horách. Odpočinek v původní restauraci při sklence vína se, vzhledem k poměru náklady–prožitek, vyplatí. Nejen lyžováním živ je lyžař.

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...Najdete na iDNES.cz