Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na lyže do Francie: kde najdete nejvíc sjezdovek na světě

aktualizováno 
Tohle středisko v severovýchodním cípu Francie, které leží přímo na hraniční linii se Švýcarskem, je jedním z mnoha věhlasných lyžařských center v Savojských Alpách. Přece jen má ale jedno NEJ - pyšní se totiž největším počtem sjezdovek na světě.

Sjezdová turistika

Českého lyžaře, z domova zvyklého jezdit po jedné nebo maximálně po několika sjezdovkách a vyhledávat různé terénní laskominky, dostane nabídka možností v labyrintech francouzských hor téměř do rozpaků. Stovky a stovky kilometrů tratí nejsou pro Čechy všedním chlebem.

Většinou se proto dostaví otázka: mám jezdit jako doma – pro zážitek z jízdy a pro výkon -  nebo nově – tak, abych prozkoumal všechna zákoutí a svahy, které jsou v dosahu zakoupené permanentky? Ve Francii se stanete vyznavači nové sportovní disciplíny – sjezdové turistiky.

Francie, Avoriaz


Sjezdovky dlouhé jako cesta z Prahy do Košic

Právě pro příznivce tohoto druhu sportu se jeví Avoriaz, středisko v srdci rozlehlé francouzskošvýcarské lyžařské oblasti Portes du soleil, zcela ideální.

Rozsáhlá síť tamních lanovek a sjezdovek zasahuje až hluboko do švýcarského území, místní lidé tvrdí, že je možné cestovat směrem do nitra Švýcarska nepřetržitě dva dny! Kdybychom poskládali všechny značené sjezdové tratě jednu za druhou z Prahy směrem na východ, skončili bychom asi deset kilometrů před Košicemi...

Vyčísleno: všechny sjezdovky v Avoriaz dají dohromady 650 kilometrů. Což je nejvíce nejen v Evropě, ale i na celém světě. Absolutní délka všech sjezdovek je samozřejmě pouze jeden z mnoha aspektů kvality lyžařské oblasti. Kvantita možností však napoví, že snad není druh lyžaře, který by nenašel terén sobě vhodný. Opravdu náročných tratí tu není příliš, což pro někoho může být nevýhodou, ale většina lidí to asi uvítá.

Francie, Avoriaz

Středisko bez automobilů

Avoriaz je účelně vystavěné rekreační centrum. Jako poměrně mladý architektonický komplex – zprovozněný roku 1967 – je tvořen s výraznou dávkou invence, občas až možná okázale odvážnou. Železobetonové monumentální stavby dostaly kabát z nelakovaného dřeva, které se po letech působení okolí přirozeně zbarvilo.

Nepravidelná hranatost a barevnost budov spolu s jejich mohutností má stylově odpovídat okolním skalním útvarům – obrovským stržím a skalním stěnám. Celková vizáž městečka a jeho poloha v krajině tak působí mimořádně futuristicky a emotivně, někoho fascinuje, jiného dráždí.

Francie, Avoriaz

Jedním z praktických faktů, na nichž si Avoriaz zakládá, je nepřítomnost automobilové dopravy. Všechna auta končí na částečně krytých parkovištích ještě před vstupem do obytné zóny.

Dopravu zavazadel z parkoviště obstarávají rolby, turisté se přepravují buď na lyžích – městečko je účelně protkáno lanovkami -  nebo pomocí všudypřítomných koňských spřežení. A samozřejmě pěšky. Okruh kolem městečka vydá přesně na příjemnou večerní procházku.

Pár tipů k návštěvě? Například hraniční hřeben Les Rhodos. Leží dvě jízdy lanovkou z Avoriaz, celníka tam nespatříte, takže můžete překročit hranici Evropské unie a vydat se do Švýcarska. Ale mít u sebe cestovní pas je – přinejmenším formálně – nutnost.

Kam ještě vyrazit

LEVNÁ STŘEDISKA

Puy St. Vincent: středisko s přívětivou atmosférou a šedesáti kilometry sjezdovek. Vhodné pro rodiny.

Valmeinier: lyžovat se začíná v nadmořské výšce 1 800 metrů. Sjezdovky i celé středisko si užijí zejména rodiny. Je tu dostatek modrých a zelených sjezdovek na 150 kilometrech tratí.

Risoul: leží ve výšce 1 850 metrů. Velký areál pro snowboarding. Propojením s oblastí Vars vzniklo 180 km sjezdovek.

NOBLESNÍ STŘEDISKA

Megeve: centrum oblasti Evasion Mont Blanc, která nabízí 445 kilometrů sjezdovek a rozprostírá se na západním okraji masivu Mont Blanc.

Courchevel: součást komplexu Tři údolí, kde se dá lyžovat na 600 kilometrech sjezdovek.

VELKÉ OBLASTI

Tři údolí: jde o propojení několika středisek – Val Thorens, Meribel, Menuires, Courchevel, La Tania (nepříliš známé středisko vesnického typu s napojením na sjezdovky ve Třech údolích). Celkem 600 km sjezdovek.

Paradiski: propojuje centra Les Arcs a La Plagne a nabízí 425 kilometrů tratí.

Portes du Soleil: jezdí se zde na 650 kilometrech a jsou to tři propojená střediska – Morzine, Avoriaz, Chatel.

DALŠÍ INFORMACE
www.tignes.net

www.valdisere.com

www.avoriaz.com

www.ski-france.com

www.franceguide.com

Francie, Avoriaz

Výlet za historií do Švýcarska

Švýcarské Champéry je příjemné a oproti Avoriaz historické město, modernu francouzských komplexů tedy na chvíli vyměníte za architektonický styl přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Po návratu na francouzskou stranu nezapomeňte sjet dlouhou červenou Abricotine do vesničky Les Lindarets. Původní horská vesnice dnes slouží jako jakýsi skanzen, který naznačí, jak mohl vypadat skutečný život v horách. Odpočinek v původní restauraci při sklence vína se, vzhledem k poměru náklady–prožitek, vyplatí. Nejen lyžováním živ je lyžař.

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...

Pravé lyžování po italsku: od chaty k chatě za knedlíky a vínem

Alta Badia

Lyžařské středisko v samém srdci Jižního Tyrolska nabízí ve výškách od 1 300 do 2 500 metrů zhruba 130 kilometrů...

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...Najdete na iDNES.cz