Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kolech - dnes naposled

  22:55aktualizováno  22:55
Třetí den strávil celý tým na sedadlech dopravních prostředků, po dvou dnech jízdy do úmoru autobusem, přišel v těžších podmínkách na řadu Jeep. Dvě terénní auta obsadili lidi a další dva materiál. Cesta po úbočích skal se určitě těsně a hlavně opakovaně velmi blížila závodu Paříž - Dakar. Některé zatáčky byly tak prudké, že řidič musel najet koly až na poslední kameny nad srázem, couvnout a podruhé na plný rejd stěrkovou zákrutu s chlupem projet.

Poměrně dramatická situace vznikla na brodu, kterým projel pouze první Jeep z kolony a druhý v prudkém proudu se zadními koly propadl až na nápravu. Následovalo více než dvě hodiny urputného brebentění v jazyce Urdu - vedle brodu stála vesnička a každý její obyvatel měl na postup vyprošťování nějaký názor - a pak, když se do lana zapřáhli i horolezci ze dvou expedic, auto vyjelo.

Odtud už to bylo do prvního skutečně stanového campu Askola jen pár minut. Čekal na nás tady nejen domorodý sympatický kuchař Peter s čajem, ale také všech 91 objednaných nosičů. Sice jenom 40 snědých chlapíků přímo ponese expediční zavazadla - pytle z tlustého igelitu a umělohmotné stany - ale zbytek je třeba k transportu kuchyně a osobních věcí. Pro ilustraci: vzhůru pochodují také dva "porters" kteří nesou dohromady půlku krávy. Bude snědena.

Další cesta k hoře Qgir - K2 bude znamenat hrubým odhadem nějakých 100 pochodů údolími.

Automobilová třesavka

"Zaplaťpánbůch že to skončilo," komentoval včera jedním dechem Radek Jaroš zároveň se Soňou Vomáčkovou, když po třech dnech zdlouhavé jízdy v autobuse a jeepu přesedli do umělohmotné židle jídelního stanu. Důvod byl jediný: únava, otrava a vyklepání všech sedmi členů výpravy bylo už opravdu veliké.

Všichni se jako na skutečné vykoupení těší na zítřejší první pochod.  "Hele, hele jak se třesu," volal při večeři nad polévkou Radek Jaroš. Ačkoliv pokořil Everest a svalstvo má sportováním jako z oceli, hladinka nabrané polévky v lžíci se mu po třídenním drncání šíleně zmítala. A ačkoliv si horolezci s obrovskou oblibou dělají legraci jeden z druhého, teď jen chápavě přikývli - u stolu se totiž v tu chvíli třepalo všech osm lžic.

I náboženské zákony jsou od toho, aby se...

Řidič Jeepu Ilaham byl úžasný. Jel najisto, i když pěkně z čertva. Jakmile jeho kolega uvízl v peřejích brodu, organizoval nejen záchranu, ale i následný průjezd zbylých aut s váhavými šoféry. Když byla po třech hodinách jízdy malá pauza, rozložil si kobereček a vzorně se hezky po islámsku pomodlil. I v nejdramatičtějších místech cesty nad roklemi se modlil. Je moc dobře, že Islám zakazuje alkohol. S opilým řidičem na téhle cestě by to byla vyslovená sebevražda.

A jen co jsme se právě na tomhle postřehu shodli, vylil Ilaham vodu z plastikové láhve - to jsme zrovna na chviličku zastavili zcela mimo dohled kohokoliv - a požádal nás: "odlili byste mi trochu whisky? Všichni turisté jí přeci mají".

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz