Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole skalním městem ze Sedmihorek na Hruboskalsko

  10:00aktualizováno  10:00
Z nádražíčka v Sedmihorkách mírně stoupáme po silnici do lázeňského areálu. Pokud jste přijeli autem, musíte ho odstavit na zdejším placeném parkovišti. Obě restaurace v Sedmihorkách mineme, protože nás čeká prudký výjezd a s plným žaludkem se stoupá velmi špatně.

Český ráj, Hrubá Skála | foto: Roman ČejkaMF DNES

Odkud – kam: Sedmihorky na Hruboskalsku nedaleko Turnova
Délka: cca 14 km
Obtížnost: Střední
Typ kola: Trekkingové
Proč tam jet: Silničky s dobrým asfaltovým a štěrkovým povrchem provádějí cyklisty skalním městem.

Asfaltová silnička je pro auta sice zakázaná, ale život nám znepříjemňují aspoň chodci. Je to pro ně promenádní trasa a hojně zaplňují celou šířku silnice.

'Osudový' hod šiškou

Kde se silnička trochu narovná, dostane se do sevření pískovcových skal. Vlevo se první vzepne Osudová věž. Vysoko v jejím boku je vidět velký otvor. Najděte šišku, postavte se k věži zády a přes rameno se pokuste trefit skalní okno. Při tom na něco myslete. Pokud šiška proletí na druhou stranu skály, mělo by se vám přání splnit.

Legendární Dračí skály 

Za chvilku uvidíte vpravo vznosné dvojvěží Dračích skal. Každá horolezecká generace se zapsala do jeho stěn, spár, hran a komínů. Po předválečných levičácích tu zůstala Rudá hrana, po nacistech Kauschkova hrana a nedávno byla vylezena supertěžká stěna Pulp Fiction.

Kuriózní výstup vede úzkým komínem vnitřkem věže. V průvodcích se uvádí, že se jím protlačí pouze útlý chlapec, a to ještě s lanem omotaným okolo nohy. Autor potvrzuje, že není útlým chlapcem, a proto se nahoru přes největší úsilí nedostal.

Další stoupání nás dovede na zámek Hrubá Skála. V restauraci si můžeme dát něco k pití a jídlu, ale je tu docela draho. Placená vyhlídka z hradeb na skalní velikány je romantická, ale několik ještě lepších výhledů je k mání zdarma dále po cestě.

Míjíme hojně navštěvovanou jeskyňku Adamovo lože a přes velmi známé arboretum (botanickou zahradu zaměřenou na dřeviny) v Bukovině míříme dlouhým mírným sjezdem do Kacanov. Příjemný zážitek, jen pozor na chodce!

Přes Kopicův statek na Valdštejn

Z Kacanov jedeme přes svérázný Kopicův statek na hrad Valdštejn. Kromě krátké prohlídky se tu můžeme dobře najíst ve stylové hospůdce.

Po široké šotolinové cestě potom lehce stoupáme do soutěsky mezi Majákem a Čertovou rukou. Maják je mezi horolezci jednou z nejvyšších a nejoblíbenějších věží. Věřte, nevěřte, nahoru vedou nejen těžké výstupy, ale také jeden lehký komín, kterým lezou i horolezčata. Odtud následuje už jen příjemný sjezd několika zatáčkami asfaltovou cestou do Sedmihorek.

Dojem: Krátká, ale kopcovitá trasa svádí nejen k obdivování skalních velikánů, ale také k návštěvě příjemných hospůdek. Co takhle zastavit se v horolezecké čtyřce Na koupáku v Sedmihorkách, nebo v cyklistické hospůdce v kacanovském kempu? Disponují nejen dobrým pivem, slušnou obsluhou a koupáním před terasou, ale především originální atmosférou.


Klikněte na mapu

Výškový profil - Hruboskalsko
Zdroj: Shocart.cz

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Skromné a tiché Slovensko. Cyklovýlet po Turčianské magistrále

Hrad Sklabiňa. Někdejší sídlo Turčianské župy lehlo popelem až rukama...

Turiec je malebná slovenská kotlina sevřená horami ze všech stran. Velice estetická krajina s pohádkovými přírodními...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...

Mistrovská vyjížďka. Projeli jsme Korutany s olympijským vítězem

Na břehu jezera Längsee. Krátké osvěžení přijde vhod a pak zase oči zapíchnout...

Korutany, ráj outdooru všeho druhu, jsme tentokrát pojali specificky. Naším cílem nebyly vyhlídkové vrcholy, pláže u...

Najdete na iDNES.cz