Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole po šumavských kopcích

  9:20aktualizováno  9:20
Trasa dnešní cyklistické vyjížďky nás zavede do šumavských kopců. Ze Železné Rudy vyrazíme na východ k jezeru Laka a dále budeme pokračovat do Prášil. Pro cestu zpět zvolíme trasu vedoucí přes bývalé Vysoké Lávky a Novou Hůrku, kde najedeme na silnici a po ní pošlapeme do cíle trasy - zpět do Železné Rudy. Profil trasy je poněkud kopcovitý, ale převážná většina dnešních kilometrů vede po zpevněných a šotolinových cestách.

Od startu prověříme ihned fyzické síly, neboť nás bude čekat dlouhé táhlé stoupání k bývalé vojenské rotě pod kopcem Polom, ale u jezera Laka si budeme moci dopřát chvíli odpočinku. Před vjezdem do Prášil můžeme vychutnat impozantní a ohromující pohled vpravo na vzdálený Poledník, čnící majestátně na zalesněném hřebeni.

Pro méně zdatné cyklisty je možné trasu zkrátit a od jezera Laka se znovu vrátit k rozcestníku u bývalé Hůrky a přijet rovnou k Nové Hůrce. Tímto vynecháme celý okruh, který nás dovede do Prášil. Od dominanty Železné Rudy, barokního kostela Panny Marie Pomocné s cibulovitou bání z let 1727 - 1732 se vydáme městem po žluté značce, která ovšem na okraji města pokračuje dále do Alžbětína.

V místech železničního přejezdu se napojíme na zelenou značku a okolo hřbitova jedeme vzrostlou alejí po asfaltové cestě. Zde již trasa začíná mírně stoupat, vpravo od nás je kopec Pepík. Asi po 1500 metrech přijedeme k rozcestníku Debrník, kde odbočíme doleva a vjedeme do lesa a ocitneme se také v Národním parku Šumava.

V těchto pasážích budeme muset volit na našem kole poněkud lehčí převody, neboť stoupání k jezeru Laka je velice dlouhé a navíc i trochu nepříjemné, takže ho naše nohy a plíce řádně pocítí. Stále lesem se přibližujeme ke kopci Polom s výškou 1295 metrů. Naše trasa naštěstí kótu míjí, projedeme sedlem pod kopcem. Jakmile se cesta začne svažovat směrem dolů k Vlčím jamám, budeme se blížit k jezeru Laka. To neslo dříve také název Mlaka nebo Pleso a leží v nadmořské výšce 1096 metrů, což představuje nejvýše položené jezero na Šumavě a v Bavorském lese.

Jezero postupně zarůstá a přechází tak plynule v rašelinový močál. Voda je z něj odváděna Jezerním potokem do Křemelné. Od jezera stoupá červená dále k Zlatému stolečku, kde dříve stál kámen, u kterého se scházeli pašeráci. Táhlým dlouhým obloukem objedeme kopec Ždánidla a dostaneme se do bývalé osady Horní Ždánidla.

Zde se napojíme na žlutou značku, a ta nás dovede do Prášil. Vpravo od naší trasy protéká Prášilský potok a v dáli spatříme vrchol Poledníku s jeho majestátnou rozhlednou. Z Prášil šlapeme po zelené značce přes Formberg k rozcestníku u bývalé Vysoké Lávky a zde prudce odbočíme doleva a pokračujeme po žluté značce úsekem dlouhým asi tři kilometry, abychom dojeli přes Starou Hůrku do údolí Jezerního potoka a ke kapli Abelů. Od hrobky pojedeme a sledujeme modrou značku.

V těchto místech se naše kolo pěkně rozjede, mineme Drozdí potok a přijedeme k silnici u Nové Hůrky. Tato silnice vede ze Železné Rudy do Hartmanic, my musíme odbočit doleva a následuje silniční úsek, který vyústí u hlavní silnice vedoucí do Klatov. Zde nám v cestě budou stát drobné kopečky řazené za sebou, po naší levici se bude v dálce zvedat kopec Polom, který jsme již dnes na počátku naší trasy objeli po jeho druhé straně.

Návrat zpět do Železné Rudy bude již velice snadný, neboť trasa vede z kopce a budeme moci vychutnat okolní přírodu i celou naši dnešní trasu. Na okraji města přejedeme železniční trať vedoucí ze Železné Rudy přes Špičák a Hojsovu Stráž do Klatov.

DÉLKA TRASY 35 KILOMETRŮ, ODHADOVANÝ ČAS JÍZDY ZHRUBA 3,5 HODINY

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz