Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole po šumavských kopcích

  9:20aktualizováno  9:20
Trasa dnešní cyklistické vyjížďky nás zavede do šumavských kopců. Ze Železné Rudy vyrazíme na východ k jezeru Laka a dále budeme pokračovat do Prášil. Pro cestu zpět zvolíme trasu vedoucí přes bývalé Vysoké Lávky a Novou Hůrku, kde najedeme na silnici a po ní pošlapeme do cíle trasy - zpět do Železné Rudy. Profil trasy je poněkud kopcovitý, ale převážná většina dnešních kilometrů vede po zpevněných a šotolinových cestách.

Od startu prověříme ihned fyzické síly, neboť nás bude čekat dlouhé táhlé stoupání k bývalé vojenské rotě pod kopcem Polom, ale u jezera Laka si budeme moci dopřát chvíli odpočinku. Před vjezdem do Prášil můžeme vychutnat impozantní a ohromující pohled vpravo na vzdálený Poledník, čnící majestátně na zalesněném hřebeni.

Pro méně zdatné cyklisty je možné trasu zkrátit a od jezera Laka se znovu vrátit k rozcestníku u bývalé Hůrky a přijet rovnou k Nové Hůrce. Tímto vynecháme celý okruh, který nás dovede do Prášil. Od dominanty Železné Rudy, barokního kostela Panny Marie Pomocné s cibulovitou bání z let 1727 - 1732 se vydáme městem po žluté značce, která ovšem na okraji města pokračuje dále do Alžbětína.

V místech železničního přejezdu se napojíme na zelenou značku a okolo hřbitova jedeme vzrostlou alejí po asfaltové cestě. Zde již trasa začíná mírně stoupat, vpravo od nás je kopec Pepík. Asi po 1500 metrech přijedeme k rozcestníku Debrník, kde odbočíme doleva a vjedeme do lesa a ocitneme se také v Národním parku Šumava.

V těchto pasážích budeme muset volit na našem kole poněkud lehčí převody, neboť stoupání k jezeru Laka je velice dlouhé a navíc i trochu nepříjemné, takže ho naše nohy a plíce řádně pocítí. Stále lesem se přibližujeme ke kopci Polom s výškou 1295 metrů. Naše trasa naštěstí kótu míjí, projedeme sedlem pod kopcem. Jakmile se cesta začne svažovat směrem dolů k Vlčím jamám, budeme se blížit k jezeru Laka. To neslo dříve také název Mlaka nebo Pleso a leží v nadmořské výšce 1096 metrů, což představuje nejvýše položené jezero na Šumavě a v Bavorském lese.

Jezero postupně zarůstá a přechází tak plynule v rašelinový močál. Voda je z něj odváděna Jezerním potokem do Křemelné. Od jezera stoupá červená dále k Zlatému stolečku, kde dříve stál kámen, u kterého se scházeli pašeráci. Táhlým dlouhým obloukem objedeme kopec Ždánidla a dostaneme se do bývalé osady Horní Ždánidla.

Zde se napojíme na žlutou značku, a ta nás dovede do Prášil. Vpravo od naší trasy protéká Prášilský potok a v dáli spatříme vrchol Poledníku s jeho majestátnou rozhlednou. Z Prášil šlapeme po zelené značce přes Formberg k rozcestníku u bývalé Vysoké Lávky a zde prudce odbočíme doleva a pokračujeme po žluté značce úsekem dlouhým asi tři kilometry, abychom dojeli přes Starou Hůrku do údolí Jezerního potoka a ke kapli Abelů. Od hrobky pojedeme a sledujeme modrou značku.

V těchto místech se naše kolo pěkně rozjede, mineme Drozdí potok a přijedeme k silnici u Nové Hůrky. Tato silnice vede ze Železné Rudy do Hartmanic, my musíme odbočit doleva a následuje silniční úsek, který vyústí u hlavní silnice vedoucí do Klatov. Zde nám v cestě budou stát drobné kopečky řazené za sebou, po naší levici se bude v dálce zvedat kopec Polom, který jsme již dnes na počátku naší trasy objeli po jeho druhé straně.

Návrat zpět do Železné Rudy bude již velice snadný, neboť trasa vede z kopce a budeme moci vychutnat okolní přírodu i celou naši dnešní trasu. Na okraji města přejedeme železniční trať vedoucí ze Železné Rudy přes Špičák a Hojsovu Stráž do Klatov.

DÉLKA TRASY 35 KILOMETRŮ, ODHADOVANÝ ČAS JÍZDY ZHRUBA 3,5 HODINY

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz