Na kole na Onen Svět

  16:51aktualizováno  16:51
Příjemná cyklistická trasa Šumavou (ves tvořená dvěma sídly Děpoltice a Oldřichovice) vede přes Datelov, Městiště a na svazích Plošiny okolo zaniklých osad Paseky, Kohlerwastel na Onen Svět (8,5 km). Odtud lze pokračovat na Javornou, trasa je však značena na odbočce před Oním Světem na Svinnou, Chřepice a přes Bradné do Čachrova (celkem 15,5 km).

Trasu je možné absolvovat i pěšky a pokračovat dále na Běšiny (dalších 5 km na vlak či autobus, nebo jet autobusem z Čachrova, anebo se vrátit z rozcestí před Bradným na samotu Pohádka a odtud na Divišovice a zpět do Děpoltic (dalších 6 km).

O Děpolticích jsou první písemné zmínky z roku 1379. Ves totiž patřila do vlastnictví pana Racka z Dešenic z rodu Čachrovských. Okolo vsi jsou rozlehlé jabloňové sady, založené v padesátých letech a postupně obnovované. V květnu se tam nabízí velmi krásný pohled.

Onen Svět vznikl na místě zaniklé sklárny, která byla založena na okraji královských lesů nepropustného Královského hvozdu kolem roku 1490 až 1500. Tehdy ji založil sklář z Mochova u Hartmanic, tedy z území Kochánovské královácké rychty. Sklárna ale byla postavena ještě na královském a v tehdejší době to byla jakási černá stavba na státním majetku. Ale tento šumavský svět byl tehdy natolik vzdálen centrální moci, že se novému podnikateli vyplatilo riskovat a sklárnu zde nakonec uhájil.

Koneckonců, zanedlouho se sem přistěhovali další osadníci a pokračovali v klučení lesa výše proti proudu Pstružné. Nad soutokem dvou potoků, na jihozápadním svahu v chráněném údolí pak vyrostl Eisnerův dvůr, základ budoucího Zejbiše, dnes Javorné.

Poněkud severně leží osada Chřepice, o níž existují první písemné zmínky již k roku 1560. Východně od vsi leží Přírodní rezervace Chřepice. Jde o přirozené nálety dřevin na původně uměle odvodněné louce. Radikální odvodnění se uskutečnilo v polovině 60. let, od té doby bylo místo v podstatě ponecháno bez zásahu. Vznikl pouze přirozený les, druhově velmi pestrý.

Mezi osadami Děpoltice, Onen Svět a Chřepice se zdvihá vyvýšené sedlo mezi vrcholy Plošinou a Můstkem a Prenetem. Toto sedlo nese dodnes znaky pro Šumavu tak typického rozptýleného osídlení. Staré záznamy dokonce naznačují, že architektonickým kánonem těchto chudých a vesměs dřevěných staveb byl alpský styl.

Chalupy a statky byly tedy vesměs přízemní, nízké, s plochou střechou zatíženou velkými balvany a bez polovaleb či lomenic. Jen větší statky byly více kamenné než dřevěné a domy měly spíše českou nebo šumavskou tvářnost. Jejich střechy totiž měly větší sklon a byly zdobeny velkými, často oboustrannými polovalbami.

Pokud budete putovat údolím Jelenky od Děpoltic k Onomu Světu, budete míjet více či méně zřetelné stopy po starých osadách a statcích. Budete-li stoupat dále k jihu, budou vás doprovázet až na náhorní planinu Suchých studánek, odkud zmizely všechny stavby světské (a že jich tu nebylo málo a bytelných), a zůstala stát jediná, malá zděná kaplička na náhorní planině mezi močály a Můstkem. Prý až tady, a jsme tu necelých 1100 metrů nad mořem, se ještě na počátku tohoto století pěstovalo žito...

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie krosových kol

Test elektrokol - kros

V kategorii krosových elektrokol jsme testovali čtyři modely: Apache Matto, Author Empire, Merida eSpresso a...

VIDEO: Na bambusovém kole objíždí svět. Okradli ho hned první den

Ricardo Martins objíždí svět na bambusovém kole.

Ricardo Martins tvrdí, že nikdy ve svém životě nebyl šťastnější. Důvodem jeho spokojenosti je bambusové kolo, na kterém...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....Najdete na iDNES.cz