Na kole na Onen Svět

  16:51aktualizováno  16:51
Příjemná cyklistická trasa Šumavou (ves tvořená dvěma sídly Děpoltice a Oldřichovice) vede přes Datelov, Městiště a na svazích Plošiny okolo zaniklých osad Paseky, Kohlerwastel na Onen Svět (8,5 km). Odtud lze pokračovat na Javornou, trasa je však značena na odbočce před Oním Světem na Svinnou, Chřepice a přes Bradné do Čachrova (celkem 15,5 km).

Trasu je možné absolvovat i pěšky a pokračovat dále na Běšiny (dalších 5 km na vlak či autobus, nebo jet autobusem z Čachrova, anebo se vrátit z rozcestí před Bradným na samotu Pohádka a odtud na Divišovice a zpět do Děpoltic (dalších 6 km).

O Děpolticích jsou první písemné zmínky z roku 1379. Ves totiž patřila do vlastnictví pana Racka z Dešenic z rodu Čachrovských. Okolo vsi jsou rozlehlé jabloňové sady, založené v padesátých letech a postupně obnovované. V květnu se tam nabízí velmi krásný pohled.

Onen Svět vznikl na místě zaniklé sklárny, která byla založena na okraji královských lesů nepropustného Královského hvozdu kolem roku 1490 až 1500. Tehdy ji založil sklář z Mochova u Hartmanic, tedy z území Kochánovské královácké rychty. Sklárna ale byla postavena ještě na královském a v tehdejší době to byla jakási černá stavba na státním majetku. Ale tento šumavský svět byl tehdy natolik vzdálen centrální moci, že se novému podnikateli vyplatilo riskovat a sklárnu zde nakonec uhájil.

Koneckonců, zanedlouho se sem přistěhovali další osadníci a pokračovali v klučení lesa výše proti proudu Pstružné. Nad soutokem dvou potoků, na jihozápadním svahu v chráněném údolí pak vyrostl Eisnerův dvůr, základ budoucího Zejbiše, dnes Javorné.

Poněkud severně leží osada Chřepice, o níž existují první písemné zmínky již k roku 1560. Východně od vsi leží Přírodní rezervace Chřepice. Jde o přirozené nálety dřevin na původně uměle odvodněné louce. Radikální odvodnění se uskutečnilo v polovině 60. let, od té doby bylo místo v podstatě ponecháno bez zásahu. Vznikl pouze přirozený les, druhově velmi pestrý.

Mezi osadami Děpoltice, Onen Svět a Chřepice se zdvihá vyvýšené sedlo mezi vrcholy Plošinou a Můstkem a Prenetem. Toto sedlo nese dodnes znaky pro Šumavu tak typického rozptýleného osídlení. Staré záznamy dokonce naznačují, že architektonickým kánonem těchto chudých a vesměs dřevěných staveb byl alpský styl.

Chalupy a statky byly tedy vesměs přízemní, nízké, s plochou střechou zatíženou velkými balvany a bez polovaleb či lomenic. Jen větší statky byly více kamenné než dřevěné a domy měly spíše českou nebo šumavskou tvářnost. Jejich střechy totiž měly větší sklon a byly zdobeny velkými, často oboustrannými polovalbami.

Pokud budete putovat údolím Jelenky od Děpoltic k Onomu Světu, budete míjet více či méně zřetelné stopy po starých osadách a statcích. Budete-li stoupat dále k jihu, budou vás doprovázet až na náhorní planinu Suchých studánek, odkud zmizely všechny stavby světské (a že jich tu nebylo málo a bytelných), a zůstala stát jediná, malá zděná kaplička na náhorní planině mezi močály a Můstkem. Prý až tady, a jsme tu necelých 1100 metrů nad mořem, se ještě na počátku tohoto století pěstovalo žito...

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

VIDEO: Jágr trénuje na elektrokole. Zbývá kousíček, komentuje kariéru

Jágr objevil kouzlo elektrokola a je z něj nadšený.

Hokejista Jaromír Jágr se chystá na novou sezónu. Součástí jeho tréninků je i jízda na koloběžce, v létě si navíc v...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie horských kol s pevným rámem

Test elektrokol - Hardtail MTB

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Yamka, Author Elevation,...

Na kole až na samý Východ. Pět dnů na pomezí Polska a Slovenska

Pohoří Gorce již dýchá dalekým východem. Pohled na vrchol Turbacz a...

Pět dní karpatských sedel, pět dní bukolických scenérií. Taky přes pět tisíc metrů převýšení. Čísla 5 jako bychom se...

Najdete na iDNES.cz