Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole do podhůří Šumavy

  17:34aktualizováno  17:34
Do podhůří Šumavy, do blízkého okolí Nýrska nás zavede jedna z cyklotras na Plzeňsku. Nýrsko ležící na toku řeky Úhlavy se stane místem našeho startu a cíle dnešní trasy, která bude měřit 22 kilometrů, kterým pojedeme vstříc z Klatovské kotliny. První kilometry povedou po silnici a dojedeme do Petrovic nad Úhlavou, odkud budeme pokračovat několik kilometrů lesem do vesničky Děpoltice. Západním směrem se budeme blížit k vodní nádrži Nýrsko, cestu si budeme moci prodloužit variantou, vedoucí v blízkosti Malého Prenetu.

Pod přehradní nádrží pojedeme po levém břehu Úhlavy a pro náročnější cyklisty je možno trasu prodloužit o výjezd ke zřícenině hradu Pajrek v těsné blízkosti Nýrska. Nýrsko jako městečko při stezce do Bavor bylo prvně připomínáno roku 1327. Městečko bylo rozděleno na dvě části - Horní Nýrsko náleželo k hradu Pajrek a Dolní Nýrsko patřilo k Bystřici nad Úhlavou.

Z centra Nýrska vyjedeme po modré značce severovýchodním směrem k hlavní silnici vedoucí z Klatov přes Hojsovu Stráž do Železné Rudy. Na křižovatce odbočíme doleva a po hlavní silnici jedeme několik stovek metrů, abychom vzápětí odbočili znovu doleva a vjeli do Bystřice nad Úhlavou. Zde stával původně hrad, který byl později přestavěn renesančně na zámek a dočkal se novogotické podoby.

Na pahorku u obce se nachází raně barokní kaple. Za vesnicí mineme rybník po naší levici a po vedlejší asfaltové cestě se přiblížíme opět k hlavní silnici. Přejedeme železniční trať a posléze i hlavní silnici a ocitneme se v Petrovicích nad Úhlavou. Těsně před koncem obce odbočíme doprava a najedeme na polní cestu, která nás dovede k lesní cestě, na kterou odbočíme doprava. Po několika desítkách metrů se napojíme na turistickou značku, která bude mít zelenou barvu.

TRASA OKOLÍM NÝRSKA MĚŘÍ 22 KILOMETRŮ A TRVÁ ZHRUBA 2,5 HODINY

Bude následovat poměrně členitá část trasy, projedeme okolo kopce Na porovnání, který se bude nacházet po naší levé ruce a později se ocitneme ve vesničce Blata. Další asi pětikilometrový úsek vede pouze v lese a okolo Želivského vrchu se přibližujeme dalšímu bodu na trase. Tím se stane vesnice Děpoltice. Zde se zelená značka stáčí doprava a přes Matějovičky dojedeme do Matějovic.

Delší a poněkud náročnější variantou může být odbočka v Děpolticích na červenou značku, která by nás náročným stoupáním dovedla až do blízkosti Prenetu. Okolo Křížového vrchu se vrátíme znovu na původní trasu. Za Matějovicema odbočíme doprava na žlutou značku a po dvou kilometrech přijedeme do vesnice Dešenice. Zde najdeme původní gotickou vodní tvrz - rytířské sídlo z roku 1272. Počátkem 17. století byla provedena přestavba na renesanční zámek. Další přestavba již ovšem dokázala setřít historický ráz.

Z Dešenic povedou další kilometry po silnici a další obcí kterou projedeme budou Milence. Na křižovatce odbočíme doleva a táhlým stoupáním se blížíme k vodní nádrži Nýrsko. V místech u úpravny vody silnici kříží zelená značka, po které se vydáme pod hráz vodní nádrže Nýrsko s 36 metrů vysokou kamenitou hrází, která překlenuje Úhlavské údolí v dílce 337 metrů. Poslední tříkilometrový úsek vede po silnici a přes Starou Lhotu dojedeme na okraj Nýrska.

Milovníci historie mohou před Nýrskem ještě odbočit doleva a po zelené značce dojedou ke zřícenině malého pohraničního hrádku založeného ve 14. století, který byl od 16. století natrvalo opuštěn. Vysoké torzo velké čtvercové věže stojí u členité skály, z níž stoupalo schodiště k úzkému vchodu v 1. p atře. Hlavní věž byla spojena s věží malou padacím můstkem. Do Nýrska - cíle trasy - sjedeme lesem po zelené značce.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz