Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole do podhůří Šumavy

  17:34aktualizováno  17:34
Do podhůří Šumavy, do blízkého okolí Nýrska nás zavede jedna z cyklotras na Plzeňsku. Nýrsko ležící na toku řeky Úhlavy se stane místem našeho startu a cíle dnešní trasy, která bude měřit 22 kilometrů, kterým pojedeme vstříc z Klatovské kotliny. První kilometry povedou po silnici a dojedeme do Petrovic nad Úhlavou, odkud budeme pokračovat několik kilometrů lesem do vesničky Děpoltice. Západním směrem se budeme blížit k vodní nádrži Nýrsko, cestu si budeme moci prodloužit variantou, vedoucí v blízkosti Malého Prenetu.

Pod přehradní nádrží pojedeme po levém břehu Úhlavy a pro náročnější cyklisty je možno trasu prodloužit o výjezd ke zřícenině hradu Pajrek v těsné blízkosti Nýrska. Nýrsko jako městečko při stezce do Bavor bylo prvně připomínáno roku 1327. Městečko bylo rozděleno na dvě části - Horní Nýrsko náleželo k hradu Pajrek a Dolní Nýrsko patřilo k Bystřici nad Úhlavou.

Z centra Nýrska vyjedeme po modré značce severovýchodním směrem k hlavní silnici vedoucí z Klatov přes Hojsovu Stráž do Železné Rudy. Na křižovatce odbočíme doleva a po hlavní silnici jedeme několik stovek metrů, abychom vzápětí odbočili znovu doleva a vjeli do Bystřice nad Úhlavou. Zde stával původně hrad, který byl později přestavěn renesančně na zámek a dočkal se novogotické podoby.

Na pahorku u obce se nachází raně barokní kaple. Za vesnicí mineme rybník po naší levici a po vedlejší asfaltové cestě se přiblížíme opět k hlavní silnici. Přejedeme železniční trať a posléze i hlavní silnici a ocitneme se v Petrovicích nad Úhlavou. Těsně před koncem obce odbočíme doprava a najedeme na polní cestu, která nás dovede k lesní cestě, na kterou odbočíme doprava. Po několika desítkách metrů se napojíme na turistickou značku, která bude mít zelenou barvu.

TRASA OKOLÍM NÝRSKA MĚŘÍ 22 KILOMETRŮ A TRVÁ ZHRUBA 2,5 HODINY

Bude následovat poměrně členitá část trasy, projedeme okolo kopce Na porovnání, který se bude nacházet po naší levé ruce a později se ocitneme ve vesničce Blata. Další asi pětikilometrový úsek vede pouze v lese a okolo Želivského vrchu se přibližujeme dalšímu bodu na trase. Tím se stane vesnice Děpoltice. Zde se zelená značka stáčí doprava a přes Matějovičky dojedeme do Matějovic.

Delší a poněkud náročnější variantou může být odbočka v Děpolticích na červenou značku, která by nás náročným stoupáním dovedla až do blízkosti Prenetu. Okolo Křížového vrchu se vrátíme znovu na původní trasu. Za Matějovicema odbočíme doprava na žlutou značku a po dvou kilometrech přijedeme do vesnice Dešenice. Zde najdeme původní gotickou vodní tvrz - rytířské sídlo z roku 1272. Počátkem 17. století byla provedena přestavba na renesanční zámek. Další přestavba již ovšem dokázala setřít historický ráz.

Z Dešenic povedou další kilometry po silnici a další obcí kterou projedeme budou Milence. Na křižovatce odbočíme doleva a táhlým stoupáním se blížíme k vodní nádrži Nýrsko. V místech u úpravny vody silnici kříží zelená značka, po které se vydáme pod hráz vodní nádrže Nýrsko s 36 metrů vysokou kamenitou hrází, která překlenuje Úhlavské údolí v dílce 337 metrů. Poslední tříkilometrový úsek vede po silnici a přes Starou Lhotu dojedeme na okraj Nýrska.

Milovníci historie mohou před Nýrskem ještě odbočit doleva a po zelené značce dojedou ke zřícenině malého pohraničního hrádku založeného ve 14. století, který byl od 16. století natrvalo opuštěn. Vysoké torzo velké čtvercové věže stojí u členité skály, z níž stoupalo schodiště k úzkému vchodu v 1. p atře. Hlavní věž byla spojena s věží malou padacím můstkem. Do Nýrska - cíle trasy - sjedeme lesem po zelené značce.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz