Krkonoše. Pramen Labe

Krkonoše. Pramen Labe | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Na kole až k pramenům Labe. Jeden z nejhezčích výletů v Krkonoších

  • 23
Vydejme se k jednomu z nejvyšších míst u nás, kam můžeme dojet na kole. Loni nově zpřístupněný úsek pro cyklisty nás zavede na Labskou louku na hřebenech Krkonoš, kde pramení řeka Labe. Čeká nás celodenní výlet s krásnými výhledy a náročným stoupáním na Zlaté návrší.

Cykloputování můžete zkombinovat s krátkými pěšími vycházkami ve vrcholových částech našeho nejvyššího pohoří a pokud pojedete s dětmi, můžete jim výlet zpříjemnit vyjížďkou na koních, jízdou po bobové dráze nebo se do kopce popovézt lanovkou.

Z rodiště nejlepší lyžařky na Horní Mísečky

Startem i cílem našeho okruhu je obec Benecko, alternativně můžeme začít i ve Špindlerově Mlýně, případně na Horních Mísečkách.

Pohled na Krkonoše z vyhlídky nad Mísečkami. Vlevo Kotel, uprostřed hřeben Krkonoše, vpravo Medvědí

Pohled na Krkonoše z vyhlídky nad Mísečkami. Vlevo Kotel, uprostřed hřeben Krkonoše, vpravo Medvědí. Klikněte na fotku pro celé panorama.

Horská obec Benecko leží v nadmořské výšce 650-800 m n.m. na svazích masivu Žalý a patří mezi přední centra zimní i letní turistiky v Krkonoších, odtud také pochází naše nejlepší lyžařka Šárka Záhrobská.

Z Benecka vyjíždíme po vrstevnicově vedené asfaltové cestě směr Horní Mísečky. Na rozcestí Rovinka, kam záhy přijedeme, najdeme bufet. Ten můžeme využít při našem návratu z výletu, po dvou kilometrech cesty by na občerstvení bylo přece jenom trochu brzy.

Pokračujeme stále po příjemné asfaltové "vrstevnici" lesem k rozcestí Třídomí. Cestou se několikrát otevírají hezké výhledy východním směrem přes kaňon Labe na zalesněný masiv Pláně a Struhadla.

Krkonoše, cesta mezi Rovinkou a Třídomím

Cesta mezi Rovinkou a Třídomím

Na rozcestí Třídomí se můžeme rozhodnout a ušetřit si několik stovek výškových metrů stoupání. Pokud totiž sjedeme směr Labská a Špindlerův Mlýn, můžeme se vyvézt lanovkou na Medvědín a napojit se na naši trasu zhruba v půlce stoupání Mísečky - Zlaté Návrší. Tato varianta vede mimo jiné kolem bobové dráhy ve Špindlerově Mlýně, na které si výlet můžeme zpestřit.

Vraťme se ale na Třídomí, odkud pokračujeme vlevo do kopce směr Horní Mísečky. Asfaltový povrch tu střídá kvalitní jemná šotolinová lesní cesta, která víceméně stále stoupá na Horní Mísečky.

Další výhledy se nám krátce nabídnou těsně před Mísečkami, kdy se vpravo objeví údolí a pěkný pohled na Špindlerův Mlýn. Za trochu lepším výhledem můžeme odtud vyšplhat pěšky na nedalekou Harrachovu skálu.

Krkonoše, výhledy na kaňon Labe od Třídomí

Výhledy na kaňon Labe od Třídomí

Po Masarykově cestě na Zlaté návrší

Horské středisko Horní Mísečky ožívá zejména v zimě, neboť zde najdeme jak sjezdové tratě, tak i závodní a turistické okruhy pro běžkaře. Poklidná letní atmosféra Míseček láká zase pěší výletníky a cyklisty. Zde můžeme také alternativně zahájit náš výlet, neboť Mísečky jsou dostupné autem i autobusem.

Nyní nás čeká nejnáročnější stoupání, zhruba 350 výškových metrů vedoucích po úbočí masivu "Krkonoš" až nad hranici lesa. Můžeme se však aspoň těšit z kvalitního asfaltového povrchu Masarykovy silnice a přitom se vyhnout provozu aut. Z Míseček dál totiž mohou pouze auta s povolením KRNAPu a autobusy kyvadlové dopravy Horní Mísečky - Vrbatova Bouda.

Krkonoše. Třetí serpentina stoupání na Zlaté návrší

Třetí serpentina stoupání na Zlaté návrší

Výstavba tzv. Masarykovy horské silnice začala v roce 1934 a měla po nástupu Hitlera zlepšit možnost obrany západních Krkonoš. Slavnostně se otevřela 10. srpna 1936. Stabilní stoupání k hřebenům projektanti řešili čtyřmi serpentinami, za tou poslední se silnice sice napřimuje, ale stále nabírá výšku až nad hranici lesa.

Je zajímavé pozorovat postupně zmenšující se smrky, které od výšky 1 300 metrů přecházejí v zakrslé stromky a těsně pod Vrbatovou boudou mizí zcela.

Krkonoše. Rozcestník Třídomí - zde můžeme zvolit alternativní lehčí trasu přes Špindlerův Mlýn

Rozcestník Třídomí - zde můžeme zvolit alternativní lehčí trasu přes Špindl

Krkonoše. Výhledy ze čtvrté serpentiny, v pozadí vlevo masiv Žalý

Výhledy ze čtvrté serpentiny, v pozadí vlevo masiv Žalý

Přes Labskou louku k pramenům Labe

Masarykova silnice končí otočkou autobusů u Vrbatovy boudy ve výšce 1 390 m n. m. Ještě předloni bychom zde museli zamknout kola a dále pokračovat pěšky, po loňském otevření úseku na Labskou boudu dali ochranáři naštěstí i letos cyklistům v této části Krkonoš "zelenou".

Cyklotrasa vede po asfaltové zásobovací cestě k Labské Boudě a nikde není povoleno z ní sjíždět. Doufejme, že ukázněnost cyklistů povede i do budoucna k udržení této horské cyklotrasy. Hned nad Vrbatovou boudou můžeme pěšky odbočit k mohyle Hanče a Vrbaty, odkud se otevírá panoramatický kruhový výhled na hřebeny Krkonoš i jejich podhůří.

Krkonoše. Pančavská louka

Pančavská louka

Krkonoše. Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla Hanče a Vrbaty

Sjíždíme na Pančavskou louku a kolem rozcestí "Čtyř pánů" pokračujeme horskými loukami k Labské boudě. Tady můžeme kola uložit v úschovně a poslední jeden kilometr k pramenům Labe absolvovat pěšky.

Pokud nám to síly i časové možnosti dovolí, můžeme po loukách dotlačit kola až k čtyři kilometry vzdálené Vosecké boudě, odkud lze od letoška kolmo pokračovat do Harrachova a absolvovat tak přejezd hřebene Krkonoš. V opačném případě se musíme vrátit stejnou cestou až na Horní Mísečky.

Krkonoše. Erby měst u pramene Labe

Krkonoše. Erby měst u pramene Labe

Alternativní návrat na Benecko

Protože málokdo miluje návraty stejnou cestou, můžeme na Horních Mísečkách zvolit alternativní trasu vedoucí po zimních lyžařských cestách. Zeleně značená lyžařská trasa směr Benecko začíná poblíž restaurace "Stopa" u běžeckého areálu. Šotolinová cesta nás nejprve vyvede na úbočí Mechovince, kde najdeme hezkou vyhlídkovou plošinu s výhledy na Horní Mísečky, horu Kotel a Medvědín.

Dále pokračujeme lesem směrem Rovinka. Profil trasy se nejprve vlní (přece jenom jsme na závodních lyžařských trasách), ale nakonec nás čeká báječný sjezd k loukám pod Janovou horou.

Pokud nám to čas dovolí a máme s sebou malé děti, vřele doporučujeme odbočit na lesní křižovatce doprava a udělat si zajížďku k nedaleké Hucul farmě. Děti si mohou zajezdit na koni nebo si vyhrát ve výběhu domácích zvířat, dospělí zase posedět v roubené hospůdce.

Krkonoše, Hucul Farma u Benecka

Krkonoše, Hucul Farma u Benecka

Poslední úsek od rozcestí Rovinka na Benecko již dobře známe.

může se hodit

Délka trasy: 32 km
Náročnost: kvalitní povrch, velké převýšení
Vhodné kolo: MTB nebo trekking

Stravování: Horní Mísečky (restaurace Stopa nebo Jilemnická bouda), Vrbatova bouda, Labská Bouda, bufet Rovinka.

Ubytování: Benecko, Horní Mísečky, Špindlerův Mlýn

Užitečné weby:

Lanová dráha Medvědín: www.lanovka-medvedin.cz
Bobová dráha Špindlerův Mlýn: www.bobovka.cz
Farma Hucul Benecko: www.hucul.org

Cyklovýlet v Krkonoších

Zdroj: Plan Studio/ trasu zakreslil Jan Hocek