Na jižních svazích Alp je nebývalé sucho

Výrazný nedostatek srážek, neobvyklý zejména pro zimní období, postihuje jižní svahy Alp jak ve Švýcarsku, tak v Itálii. V důsledku toho dochází k častějším požárům lesů a porostů a také hladina podalpských jezer klesá hluboko pod normál. Rovněž sněhu je v některých oblastech nedostatek. V kantonu Ticino překonalo sucho rekordy staré sto let. V lázeňském středisku Lokarnu a jeho okolí již nezapršelo 52 dní. Dále na východ, v kantonu Graubünden, spadla v uplynulém období jen desetina až čtvrtina obvyklých srážek.

V jezeře Lago Maggiore na pomezí Švýcarska a Itálie trvale klesá hladina a v současnosti je již 40 centimetrů pod normálem, což je stav, jaký nebyl zaznamenán od roku 1956. Ryby v jezerech hynou po stovkách.
   

Vyschlé lesy poblíž obcí Maloja (Graubünden) a Lodrino (Ticino) hořely několik dní. Požár byl rozdmýcháván silnými větry a hasiči jej zvládli až v pátek po čtyřdenním urputném boji s živlem. Podezření na vznícení lesa u Lodrina padá na čtyři německé turisty, kteří v horské chatě během oslav Silvestra odpalovali rachejtle; turisté to však popírají. U Maloje oheň vznikl od malého teplovzdušného balónu, který spadl do trávy. Hasiči museli prosekat led na jezeře, aby z něj vrtulník mohl nabírat vodu potřebnou pro hašení.
   

Jižní svahy Alp trpí také nedostatkem sněhu, což ohrožuje zdejší hoteliéry. V kantonu Ticino například zůstala většina zimních středisek téměř prázdná. Ve středisku Monte Tamaro není žádný sníh a ve známém Airolu jen velmi málo. Sněhová děla svou produkcí nestačí, zvláště když je nedostatek vody.
   

V italské Horní Adiži (Jižní Tyroly) už sucho způsobuje problémy v zásobování vodou a ještě větší problémy se očekávají v příštích měsících. Nelze totiž očekávat, že by tání doplnilo podzemní zásoby vody, když je sněhu nedostatek. Místní orgány varovaly obyvatele, že vodní zdroje by na jaře mohly zcela vyschnout, a vyzvaly k největší šetrnosti.