Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Ještědu vznikne nová sjezdovka, padne kvůli ní sedm hektarů lesa

  8:24aktualizováno  8:24
Sportovní areál Ještěd vybuduje novou sjezdovku, která má vyhovovat hlavně průměrným lyžařům. Bude osvětlená, více než kilometr a půl dlouhá a padesát metrů široká.

Ještěd | foto: MF DNES

"Povede vedle čtyřsedačkové lanové dráhy od vratné stanice na Skalce, půjde těsně vedle sloupů, napojí se na takzvaný Václavák, pak se zase mírně vrátí k trase lanovky," popsal ředitel Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák.

Sjezdovka tak bude kopírovat stávající Libereckou, pouze vynechá některé nebezpečné točivé pasáže a povede přímější cestou.

Sportovní areál Ještěd

Akciová společnost města Liberec, jejím ředitelem je Vít Pražák. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, ta ale z Ještědu odešla před dvěma lety a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun.

Na Ještědu jsou 2 moderní čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři moderní kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Trasa bude celá osvětlená, abychom na ni mohli pustit i večerní lyžování," podotkl šéf střediska.

Se stavbou chtějí v areálu začít v dubnu roku 2013, pokud projde změna územního plánu, zažádají příští rok o stavební povolení.

"Peníze se pokusíme sehnat z evropských fondů a také z vlastních zdrojů. Odhadem přijde nová sjezdovka na zhruba čtyřicet až šedesát milionů korun," doplnil Pražák.

Kvůli nové sjezdovce padne zhruba sedm hektarů lesa, tři hektary ale v areálu jako kompenzaci nově vysadí.

"Chceme spustit portál, kde se nám k plánům mohou vyjádřit i lyžaři. Uvidí tam, jak přesně bude nová sjezdovka Skalka vypadat a kudy povede. Do budoucna počítáme i s vybudováním lanovky na sjezdovce Pod lany, kde je dnes vlek," upozornil Filip Svrček, který má na starosti zasněžování.

Příští rok chystají v areálu také sjezdovku, která má nahradit přibližovací vlek mezi Pláněmi a tratěmi na severním svahu. Lyžaři už tak nebudou muset jezdit na Pláně turistickou cestou.

"Sjezdovka vyústí nad vratnou stanicí lanové dráhy, přemostíme i zdejší silnici. Celá akce nás vyjde na zhruba půl milionu a platit ji budeme z našeho rozpočtu," prohlásil Pražák.

Zasněžovat se bude nejspíš až v prosinci

V areálu se už chystají na sezonu, se zasněžováním ale ještě nezačali. "Počítáme s tím, že kolem třetího prosince bude mrznout a pokud bude teplota stabilní dva dny za sebou, spustíme děla," zmínil Svrček.

I když loni začala sezona už na začátku prosince, letos to bude až kolem patnáctého. "Není to zase takový problém, pro nás jsou důležité hlavně vánoční prázdniny, které představují až třetinu tržeb," prohlásil manažer areálu Jakub Čeřovský.

Tržby ještědského komplexu se pohybují kolem pětačtyřiceti milionů korun, nové sjezdovky by je mohly zvýšit až o deset milionů. S tím už by mohla firma snadněji splácet i čtvrtmiliardový dluh, který převzala po společnosti Snowhill.

Závazek sice splatilo město dluhopisy, sportovní areál ale měl radnici peníze v patnácti splátkách už letos vracet. Splátka patnáct milionů ale do městské kasy nedorazí.

"My ty peníze nemáme. To by nám muselo přijít loni o padesát tisíc návštěvníků více," shrnul Pražák (o problému více zde).
Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...Najdete na iDNES.cz