Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Javorový se vracejí turisté

  11:31aktualizováno  11:31
Třinec - Na vrchol Javorový u Třince se po pěti letech chátrání, které málem přivedlo známé místo k devastaci, opět vracejí turisté. V úterý po poledni byl vrchol kopce Javorový celý v mlze a bylo tady o několik stupňů chladněji než dole v Třinci. Přesto byla turistická chata obsazena do posledního místa a lidé seděli i venku.
Vyhlášený cíl turistů
"Město už se nemohlo déle dívat na to, že Javorový, který kdysi býval vyhlášeným cílem turistických výprav a návštěv lyžařů, chátrá a lidé  se mu spíše vyhýbají. Chceme, aby areál znovu získal své ztracené  jméno," řekla místostarostka Třince Věra Palkovská.

Město loni areál  odkoupilo a pronajalo jej dvěma mladým podnikatelům z Hlučína.  Noví provozovatelé stihli zajistit minulou lyžařskou sezonu a nyní pracují na tom, aby zvýšili počet ubytovacích míst a kvalitněji je vybavili. "V pokojích například vyměníme postele a obložení," řekl jeden z provozovatelů Viktor Pavlík.

Areál láká nejen v zimě
Celkový počet lůžek na Javorovém vzroste z padesáti na pětasedmdesát. "To nám umožní v zimě ubytovat najednou dvě školní třídy lyžařského kursu," řekl Viktor Pavlík. Provozovatelé chtějí také areál Javorový více propagovat. "Chceme, aby se o možnostech rekreace a sportován a dozvěděli nejen domácí návštěvníci, ale i lidé z blízkého Polska."

Areál by podle plánů provozovatelů neměl lákat k návštěvě jen v zimě, kdy zde budou v provozu tři sjezdové tratě, dětský vlek, půjčovna lyží a lyžařská škola, ale i v létě. Příští rok by zde měla být k dispozici návštěvníkům například půjčovna horských kol či kurzy paraglidingu.

Zlepšily se i služby turistům
"Nebyli jsme tady dva roky. I když se toho tady na první pohled moc nezměnilo, překvapilo nás, jak se zlepšilo chování obsluhy v chatě," řekl Jiří Kroček, který na Javorový přijel s rodinou z Ostravy. Také předseda Klubu českých turistů ve Frýdku-Místku Břetislav Boháč  považuje vývoj posledních měsíců na Javorovém za změnu k lepšímu.

"Například v chatě na Javorovém to dříve často vypadalo jako v  čekárně na nádraží. Lidé tam seděli a často velmi dlouze čekali na to, až budou obslouženi," řekl Boháč. "Vítáme každé zlepšení služeb pro turisty. Na Javorovém se takové zlepšení děje, snad to také novým provozovatelům vydrží," řekl Břetislav Boháč.

Rozhledna a turistická chata na Javorovém vrchu u Třince.

Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz