Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jaro a podzim zapomeňte, je tu doba ledová

  13:28aktualizováno  9. června 14:40
Evropané si mohou z kalendáře nadlouho vyškrtnout dvě roční období: jaro a podzim. Podle vědců jde o důsledek periodických globálních klimatických změn.

"Začíná se měnit cirkulace vzduchu. Do České republiky tedy bude proudit v mnohem větší míře ten chladnější ze západu a severu," předpovídá klimatolog Jan Pretel. Připomíná, že podobné změny přicházejí vždy velmi náhle.

Dříve to podle vědců tak dramatické nebylo - zejména kvůli čtyřem ročním obdobím. Nyní se však jaro s podzimem změní pod vlivem jiného proudění vzduchu ve velmi krátké a studené roční období. Takřka splynou s létem a zimou.

Odborníci o těchto scénářích nedávno diskutovali na zahájení kampaně Evropské komise o změnách klimatu. Jejich důsledky prý mohou zmírnit i jednotlivci.

Červnové mrazy

Proč vlastně Češi mrznou po dlouhé zimě i nyní v červnu? "Zcela vážně říkám, že dnes je nám zima i proto, že se mění klima planety. A člověk ohromnou produkcí skleníkových plynů tyhle už tak dramatické výkyvy jen posiluje," vysvětluje Pretel. Vědec proto nesouhlasí s oblíbenou tezí některých ekologů, že za změnami klimatu stojí jen a jen lidé.

Ředitel odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí Tomáš Chmelík připomíná paradox: globální oteplování, na němž se do značné míry podílí rozvoj civilizace, se může v Česku projevit i tím, že bude mnohem studenější léto a naopak teplejší zima. "Z pohledu lidí bude tedy ošklivěji. To, že je v červnu zima a na horách dokonce sněží, může s těmito klimatickými změnami souviset," vysvětluje Chmelík.

S čím by tedy měli lidé s nadcházejícími klimatickými změnami počítat? "Budou nás trápit značné výkyvy jednotlivých typů počasí - v létě i v zimě. Zejména však v létě se budou střídat vlny tropických veder, které budou náhle přerušovat krátké, ale o to prudší přívalové deště," odhaduje Jan Pretel.

Lidé by přesto neměli propadat beznaději, že budou vydáni živlům napospas. Ke zlepšení může přispět každý. Generální ředitel Evropské komise pro životní prostředí Ladislav Miko připomíná, že jen provoz osobních automobilů a domácností přispívá ke klimatickým změnám z jedné čtvrtiny. "Kvůli přírodě i našemu zdraví stojí za to žít střídměji," doporučuje.

 

Ledová zima

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Najdete na iDNES.cz