Ledopád v obci Vír je vysoký až 25 metrů a cvičí se na něm i profesionální...

Ledopád v obci Vír je vysoký až 25 metrů a cvičí se na něm i profesionální horolezci. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na hory bez lyží: zimní sporty pro dobrodruhy i starou školu

Lyžařská sezóna přichází s tímto týdnem do většiny horských středisek v Česku, těžit z toho ale nemusí jen milovníci lyží nebo snowboardů. Zasněžené zimní pláně nabízejí široké možnosti využití a portál Kudy z nudy vám poradí, jak a kde si zasportovat i bez nohou ve vázání.

Ice-climbing

Většina extrémních zimních sportů vzniká tak, že se aktivita běžně provozovaná v suchu nebo alespoň teplu přenese do prostředí plného sněhu a ledu. Z potápění tak máte ice diving, z kanoistiky ice canoeing a z prostého řízení auta ice driving. Množství ice a ing v uváděných názvech napovídá, že leč jde v zahraniční o běžně provozované aktivity, v Česku své místo na poli zimních sportů teprve hledají.

Za výjimku lze považovat ice climbing neboli ledolezectví, které si u nás své stoupence už našlo. Lezci místo klasických hor a skal zdolávají ledopády nebo zledovatělé stěny masivů a pomáhají si při tom cepíny a mačkami.

Přírodní ledopád v Krkonošském národním parku, kde je ledolezectví oficiálně povoleno.

Ice climbing si můžete vyzkoušet buďto v přírodních podmínkách českých hor, nebo na uměle vytvořených ledových stěnách, které jsou pro začátečníky vhodnější. Například v Krkonoších je lezení povoleno na ledopádu v Labském dole, musíte se ovšem předem registrovat v rezervačním systému Krkonošského národního parku a poté si vyzvednout oprávnění. Lezení se totiž řídí přísnými bezpečnostními podmínkami, aby nedošlo ke zranění lezců ani poškození zdejší vegetace.

Nejvyšší ledopád v České Republice se nachází v obci Vír na Českomoravské vrchovině. Zdejší uměle vytvořená ledová stěna má 10 lezeckých tras, z nichž nejvyšší dosahuje 25 metrů a není tak divu, že je tento ledopád uznaný jako cvičný terén Český horolezecký svaz. Zkusit ho zdolat můžou ovšem i laici, kteří se na to cítí. Stačí si předem rezervovat návštěvu a vybavení si budete moci půjčit na místě.

Snow biking

Jste-li milovníky cyklistiky, musíte vyzkoušet neotřelou novinku ze světa zimních sportů, takzvaný snow biking. Pohodlnou jízdu na sněhu vám umožní speciálně upravené horské kolo fat bike, které si díky svým extrémně širokým a přilnavým kolům umí poradit s téměř jakýmkoliv terénem a povrchem.

Speciálně upravené terénní kolo fat bike umožňuje komfortní jízdu po zasněžené krajině.

Jízda zasněženou krajinou tak pro vás bude stejně pohodlná, jako kdybyste sjížděli asfaltované cesty. A kam se za zimní cyklistikou vypravit? Vyzkoušet můžete téměř všechna česká pohoří s udržovanými běžeckými trasami. Jestli hledáte něco více rekreačního, zkuste třeba nenáročnou trasu z Komáří hůrky na Cínovec v Krušných horách a fyzicky zdatnější jedinci jistě ocení vyhlášené magistrály Beskydských nebo Jizerských hor.

Cena fat biku se pohybuje v rozmezí 10 až 30 tisíc, ale není problém si ho zapůjčit přímo v horských střediskách. Fat bike půjčovny najdete v Harrachově, Jizerských horách nebo Špindlerově mlýně a za jeden den zaplatíte kolem 400 korun.

Sáňkování a bobování

Sáňkování si jistě užijete stejně dobře jako vaše děti.

Vraťte se do svých dětských let a oprašte sáně i boby, speciálních sáňkařských tratí začíná v Česku rok od roku přibývat a spousty zábavy si při tom užijete s celou rodinou. Vyzkoušet můžete třeba 4 kilometry dlouhou černohorskou sáňkařskou cestu, která zdolává převýšení 560 metrů a vede od vrcholku Černé hory až k Jánským Lázním.

Vstup na dráhu není zpoplatněn a sáně si můžete půjčit na místě v půjčovně SkiResort LIVE. Podobná trať na vás čeká také ve Špindlerově mlýně, kde je převýšení 350 metrů. Za jízdu tu zaplatíte 240 korun, ale je v ní zahrnut dovoz i odvoz autobusem a půjčení saní.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz