Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na horském kole podél Zábrdky

  16:27aktualizováno  16:27
Chcete si v hustě obydlených Čechách protkaných hustou pavučinou turistických značek někdy připadat trochu ztraceně? Nudí Vás vyznačené cyklostezky? Pak zahoďte turistické průvodce, vlastivědné příručky a fotografické publikace, na řídítka připevněte mapu a vydejte se do údolí potoka Zábrdka ztraceného v kopcích mezi severočeským Českým Dubem a středočeským Mnichovým Hradištěm.

Od nádraží v Mnichově Hradišti se vydáme po silnici přes Jizeru do Kláštera Hradiště. Nad námi se vypíná starodávný klášter, dnes vyhlášený pivovar.

Po cestě míjíme několik křížků. Některé patří mladým řidičům, kteří nezvládli svá auta, jiné upomínají na mrtvé vojáky z Prusko-rakouské války. Poblíž Kláštera totiž proběhla v podstatě zbytečná, ale o to urputnější přestřelka, ve které zahynulo několik desítek vojáků. Paradoxní na ní bylo to, že se zde nestřetly hlavní voje armád, aby bojovaly o území, ba ani zásobovací konvoje, které by se navzájem obíraly o proviant, ale dva hlídkové oddíly, které na sebe narazily jen náhodou.

Klášter Hradiště opustíme proti směru Zábrdky po silničce směrem na Bukovinu a Borovici. Tam končí království aut a začíná pravá cyklistika. Na křižovatkách sledujeme cedule Penzion Relaxas a noříme se rozbitou asfaltkou do bývalého sovětského vojenského prostoru. Míjíme penzion, dětský tábor z bývalých kasáren a stoupáme do Jablonce. V bývalé výstavní obci dnes po sovětském odchodu bydlí jen jedna rodina. Občas je u ní možné koupit limonádu a sušenky.

Silnice se jakoby mávnutím kouzelného proutku mění na hladkou asfaltku a dovádí nás skrz otevřená vrata přímo do středu obrovské obory nazvané po zdejší bývalé největší obci Židlov. Na vrcholu stoupání je křižovatka, odkud jsou na obzoru ve třech světových stranách vidět kupy Ještědu s vysílačem, Ralska se zříceninou a Bezdězu s hradem.

My se dáme doprava a po zřídka značené cykloturistické trase projedeme několik obcí, po kterých zbylo jen pár zpřeházených balvanů, sklepy a vzrostlé lípy. České obyvatele odsud totiž vyhnali před válkou Němci, po válce naopak Němce Češi a nakonec všechno koncem šedesátých let zlikvidovala Sovětská armáda. Jedeme totiž po jediné letecké střelnici v Česku, kde se střílelo ostrými náboji z velkorážných zbraní.

Vyplatí se zastavit hlavně v bývalých Palohlavech na křižovatce značené dřevěnou cedulí na stromě s nápisem Dědkův odpočinek. Doprava totiž vede neznatelná lesní cesta, která nás po pár desítkách metrů přivede ke staré lipové aleji. Někdo neznámý na stromy umístil své obrázky Křížové cesty. Alej sice stojí, Křížová cesta v ní, ale kostel nikde. Na kopci po něm zbyla jen jáma. V trávě se dá najít pár povalených pomníků ze zplundrovaného hřbitova, které měly to štěstí, že jejich nápisy byly vytesané přímo do kamene. Kde byla byť jen jediná kovová součást, bronzová deska nebo litinová ozdoba, to přišlo vniveč.

Obraz je to ještě bezútěšnější, než například na šumavských Knížecích Pláních nebo v Novém Hroznatově u Chebu. Tam se bývalí obyvatelé věnují památce svých mrtvých a zbytky hřbitovů dali pietně dohromady. V Palohlavech vládne jen pusto a zmar.

Dosti ovšem trudných myšlenek, nasedáme znovu na kolo a stále po silnici opouštíme oboru. Hned za vraty se dáváme doleva a na příští křižovatce doprava. Konečně se svezeme a serpentinami míříme do bývalé vesnice Holíčky. Poznáme ji snadno podle vytesaných skalních místností, které zbyly po domech. Po dalších pár kilometrech dorazíme do Osečné s několika hospodami.

Doporučuji ovšem ještě pár kilometrů s obědem posečkat. Po hladké silnici doprava směrem na Hlavici a Cetenov sjedeme do Zábrdí. Tady někde v bažinách po levé straně silnice pod Zábrdským vrchem se rodí Zábrdka, kvůli které podnikáme tuto túru. Přes Dolánky dojede do osady Těšnov, která reprezentuje jeden jediný dům. Je to hospoda Na Pince s historií i atmosférou zájezdní hospody. Otevřeno tu mají od čtvrtka do neděle každé odpoledne.

Po jídle a pití zamíříme po asfaltce za hospodu, mineme dvě usedlosti, a dorazíme k velké bílé elektrorozvodně. Za ní odbočuje doleva polní cesta, míjíme velkou vodárnu a za opuštěnými garážemi vytesanými do skály uhýbáme přes most doleva.

Tady jsou horská kola ve svém živlu. Mokré louky, hluboká hlína, bahno, brody a úzké lesní cestičky nás vedou přes několik tábořišť, kde stávají indiánská teepee libereckých skautů. Cestou míjíme jen dva mlýny v Zourově a Pytlíkově. Důležité je držet se stále co nejblíže Zábrdky, protože všechny odbočky končí vysoko ve svazích nad potokem.

Z Pytlíkovským mlýnem následuje krátký, ale prudký kopec, a lesní stezka se pomalu mění na lesáckou cestu a u chatového tábora Seba na silnici. Teď už stačí jen dojet do Borovice a po známé cestě se vrátit do Mnichova Hradiště.

Může se hodit

Popsaný výlet je pro zdatné cykloturisty na celý den, a měří nějakých 70 - 80 km podle zvolené varianty, zkratek a odboček. Dá se zkrátit tím, že autem dojedeme do Mukařova a teprve u místního obchodu nasedneme na kola.

Další možnost zkrácení celého okruhu se nabízí na křižovatce v bývalé obci Olšina, odkud lze sjet doprava dolů skrz bývalou obec Křída rovnou k hospodě Na Pince. Takto zkrácený okruh lze lehce sportovním tempem objet za odpoledne.
Kdo jede v létě nebo na podzim, měl by se dobře dívat okolo sebe. Mezi ruinami samot nebo i vesnic občas přežívají zbytky ovocných sadů. Lze si tedy cestou natrhat trochu zplanělých třešní, jablek nebo setřást pár ořechů.

Jaké kolo: Ač dvě třetiny trasy vedou po silničkách, je nejlepší horské kolo. Terénní úsek totiž trekking zvládne jen stěží.

Mapa: nejlepší mapa, která pokrývá celou trasu, je Máchův kraj od nakladatelství Kartografie

Co s sebou: dvě lahve s pitím (prameny vody možná nenajdete), přilba (hlavně proti nízkým větvím), brýle (proti hmyzu), rukavice (řídítka budete muset držet hodně pevně), dlouhé kalhoty (na cestě jsou kopřivy a vysoká tráva), pevné boty (občas je potřeba šlápnout do bahna)

Ubytování: hotely, penziony a priváty v Mnichově Hradišti a Klášteře Hradišti, kemp v Dolní Bukovině nebo chatkové osady v Borovici

Jídlo a pití: obchody a hospody v Mnichově Hradišti, Klášteře Hradišti, Dolní Bukovině a  Mukařově, hospody v Osečné a Těšnově, občerstvení v Jablonci

Prameny vody: po levé straně silnice Mukařov – Jablonec asi 1 km nad lesním rybníčkem (vede k němu prošlapaná stezka), v Jablonci za jedinou bytovkou, pod Novým Mlýnem Zourov za tábořištěm s trojhrannou pozorovatelnou (vysoko ve stráni je viditelná kaplička), studánka u Pytlíkovského mlýna (pár od mostu proti proudu potoka)    

 

 

Chalupa nad obcí Borovice

Cesta mnohdy vede v hlubokém lese

Tábor u Nového Mlýna Zourov

Vodotrysk v lese u Zourova

Autoři: ,
Nejčtenější

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Další z rubriky

Bruslařská dráha v Praze
Jízda s mistry. In-line bruslaři se chystají na velkou událost v Praze

V neděli se v Praze na Rohanském nábřeží uskuteční velká mezinárodní in-line akce pro stovky českých i zahraničních milovníků kolečkových bruslí. Svoje síly tu...  celý článek

Poledník - 37 metrů vysokou rozhlednu tvoří betonová věž původní vojenské...
Na kole k nejvyšší rozhledně Šumavy, nejmenšímu jezeru i do Prášil

Zveme vás na cyklovýlet centrální Šumavou. Během 36 kilometrů navštívíme mimo jiné dvě z pěti šumavských jezer a nejvýše položenou rozhlednu této oblasti....  celý článek

Ukázkové roubenky dodávají Vysokému nad Jizerou krkonošský horský ráz.
Relax na kole. Pohodové putování krajinou malebných Jizerek

Prázdniny, horké dny a doba dovolených jsou za námi, dostavilo se babí léto a barevný podzim. Sedět doma v krásných podzimních dnech by byl hřích, takže pokud...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.