Na horách hrozí lyžařům omrzliny

Omrzliny hrozí turistům na hřebenech Beskyd. "Naměřili jsme teplotu od minus 20 do minus 25 stupňů," řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Běžkařům a pěším turistům proto záchranáři hřebenové túry nedoporučují. Pokud někdo podcení nutnost správně se obléknout, může ve sněhu rychle umrznout, řekl Pavlica. Situaci na horách podle něj navíc komplikuje i silný vítr, který tvoří závěje. Obdobná situace je i v Jeseníkách, kde záchranáři naměřili přes noc až minus 17 stupňů; přes den se teplota pohybuje kolem minus 10 stupňů.

 Především běžkaři by si měli dávat pozor a nezapomenout teplé oblečení, do kterého se mohou po sportování převléknout. Podle pracovníka Horské služby na Červenohorském sedle Jaroslava Sembdnere mnozí lidé při mrazivých teplotách v
zápalu lyžařského nadšení omrzliny ani nevnímají. "Stává se nám, že musíme vášnivé lyžaře na omrzliny přímo upozorňovat a posílat je do tepla. Všechny však ohlídat nestačíme," upozornil záchranář. V Jeseníkách je nyní zhruba půl až metr sněhu a fouká mrazivý vítr.
      

Největší mrazy v těchto dnech sužují návštěvníky Lysé hory a lyžařského střediska Bílá. "Na podobné teploty jsme zvyklí v polovině ledna. Občas se v minulosti stalo, že mrazy začaly už během Vánoc. Nikdy však nezačaly už v polovině prosince,"
doplnil.

Teploty okolo minus 25 stupňů naměřili v prosinci na Lysé hoře hydrometeorologové naposledy v roce 1962, kdy rtuť na teploměrech klesla až na hranici 25,3 stupňů. Rekordní mrazy během posledních třiceti let zaznamenali 12. ledna 1987. Tehdy
teplota klesla na minus 30,1 stupňů.

Vrchol nejvyšší hory Beskyd - Lysé hory - v zimě