Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Hintertuxu zahynuli tři lyžaři z Česka

  7:30aktualizováno  7:30
Pád do ledovcové štěrbiny v oblasti hintertuxského ledovce v tyrolských Alpách se stal v sobotu osudným pro tři lyžaře z České republiky. "Nemuselo se to vůbec stát, pokud by se drželi vyznačené trasy sjezdovky. Byly tam zábrany a varovné tabule," řekl mluvčí četníků z města Mayrhofen Rudolf Thanner.

Tři nešťastníci byli muži ve věku 23, 24 a 45 let z Kolína. Tragédie se stala v sobotu kolem 11:30 SEČ ve výšce kolem 3200 metrů nad mořem.

Oběti jely nejprve v celkem pětičlenné skupině po regulérní sjezdovce na svahu hory Olperer, která patří do lyžařského areálu ledovce Hintertux. Dva lyžaři se nakonec rozhodli zůstat na veřejné trase, trojice však směřovala dál po divokém svahu, kde se propadla do třicetimetrové průrvy.

Vzápětí zalarmovaným záchranářům se podařilo vytáhnout už pouze mrtvá těla, ačkoli bylo do akce nasazeno více než 30 lidí včetně lékaře a vrtulník. K poslední oběti se dostali pomocí pneumatické sbíječky až po několika hodinách.

Turisté mnohdy ignorují zákazy
V oblasti ledovce Hintertux v Zillertalských Alpách dochází relativně často k pádům do ledovcových štěrbin. Loni v dubnu tímto způsobem zahynul osmiletý chlapec z Nizozemska.

Nehody se však odehrávají na nevyznačených místech, kam lyžaři nemají povolen vstup. Největší nebezpečí hrozí po napadnutí čerstvého sněhu, který štěrbiny zakrývá.

K posledním tragédiím českých turistů v rakouských Alpách došlo v říjnu 2002, kdy na totální vyčerpání zemřel ve východním Tyrolsku devítiletý chlapec z Hradce Králové. Hoch předtím se svým padesátiletým otcem absolvoval výstup na horu Keeseck.

Loni v prosinci trojici českých alpinistů strhla lavina na úbočí hory Grossglockner. Záchranáři nalezli jen dva z nich. Oba byli silně podchlazeni. Pod lavinou zůstal 27letý horolezec z Prahy.

Autoři: ,Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.cz