Na Havaji hrají turisté přesilovku

Havaj není místo, které by uspokojilo dobrodruhy toužící po neobjevených či zapomenutých koutech. Havajské ostrovy jsou kouskem planety s překrásnými přírodními útvary, faunou a flórou. Klasické letní slunění však musí jít v takovém případě stranou. Havajské ostrovy vTichém oceánu se staly jednou z nejdražších světových lokalit. Jejich obyvatelé se smíchem říkají, že platí daň za to, že mohou žít v ráji. Ročně sem zamíří šest milionů turistů.

Ve srovnání s původním obyvatelstvem tvoří turisté značnou přesilu. Z milionu Havajců totiž přežilo pouhých osm tisíc. Zaskočily je evropské nemoci, na které nebyl jejich imunitní systém zvyklý. Na Havaji se můžete setkat s neoficiálním jazykem pidgin. Tímto jazykovým mixem si pomáhali první obchodníci přijíždějící pro santalové dřevo a cukr. Mluva místních je jím protkána dodnes. Aloha znamená pozdrav a vřelé uvítání. Pokud je něco pau, je to jednoduše skončené. Když muži mluví o wahine, mají pravděpodobně na mysli některou z dívek. A pokud byste se chtěli řídit havajským časem - Hawaiian Time tak to teprve jde o správnou dovolenou.

S časem si hlavu lámat nebudete. Turistickým a obchodním střediskem souostroví se stal ostrov Oahu s hlavním městem Honolulu. Celosvětový primát získaly také surfařské pláže. Oahu sehrálo významnou roli ve druhé světové válce. Neočekávaný útok Japonska v prosinci 1941 na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor rozhodl o vstupu USA do války. V překvapivém útoku ztratily Spojené státy dvanáct velkých bitevních lodí, dalších devět bylo zničeno. Pearl Harbor zůstal vzpomínkovým místem na 1100 mužů, kteří při japonském útoku zahynuli.

Ke stěžňům potopeného křižníku Arizona se trajektem každý den vydávají stovky turistů. Na břehu můžete zhlédnout dokument o japonském útoku. Na financování památníku se podílel Elvis Presley, který přispěl v roce 1961 výtěžkem svého havajského koncertu.

Součástí Spojených států se Havaj stala v roce 1898. Během americko-španělské války o Filipíny si Američané uvědomili strategickou pozici souostroví a území anektovali. Ale na padesátou hvězdičku na americké vlajce si Havaj počkala déle než půl století: do roku 1959.
Příroda se na Oahu vyřádila. Nejznámějším a turisty nejnavštěvovanějším útvarem je sopka Diamond Head ležící na stejnojmenné pláži. Na Diamantovou hlavu překřtili sopku angličtí námořníci, kterým se zdálo, že její povrch tvoří diamanty. Další z přírodních rarit je ostrůvek Chinaman's Hat. Několik kilometrů odtud se nachází jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Oahu. K zátoce Hanauma, kterou formovala sopečná činnost, míří každoročně stovky šnorchlařů. Nádobíčko na potápění v malých hloubkách - dýchací trubici a brýle - si turisté mohou asi za sedm dolarů půjčit až na místě. Exkurze pod vodu nabízí neuvěřitelný zážitek. Množství pro našince cizokrajných ryb zaskočí svou barevností a množstvím. Ani sebevětší štěstí turistům neumožní uvidět všech 650 druhů ryb žijících v havajských vodách.

Pojďme se však podívat za původními obyvateli. Kdo byli Polynésané, jak žili a jak dokázali ovládnout ostrůvky od Samoy po Fidži? Na všechny tyto dotazy mohou turisté nalézt odpověď v Polynéském kulturním centru na severní straně ostrova. Domorodci z osmi ostrůvků Polynésie turisty zasvětí do tajů svých řemesel, tradičních výrobků, představí různorodé tance, zpěv či místní jídlo. A jak už to tak bývá v turistických letoviscích zvykem, ne všichni účinkující jsou Polynésané. V kulturním centru si přivydělávají studenti z nedaleké univerzity.

Na surfařských plážích North Shore (Severní břeh) či Sunset beach - nepotkáte mnoho turistů. Jezdí sem jen místní a sluncem ožehlí surfaři. Ti se povalují na plážích a s přehledem odpovídají: "Teď to není nic pro nás. Přijeli jsme se podívat, jestli se nezvedne vítr. Pravým rájem je pro nás jenom zima." Tehdy vlny dosahují výšky až dvaceti metrů. Na havajských plážích je po většinu roku stabilní a teplé počasí. Místní však tvrdí, že jinak je tomu ve středozemních horách. Počasí se tam prý střídá velice rychle. A když začne pršet, rozvodní se drobné říčky, které zaplaví přístupové cestičky. Neznalý turista už nemusí najít cestu ven! straší domorodci turisty. Možná tím pravým důvodem jejich obav jsou posvátná místa Heiau vysoko v horách. Podle tradice se sem ostrované přicházejí poklonit svým bohům.

Jediná několikakilometrová stezka, kterou místní turistům doporučí, vede k vodopádům Waimea. Středoevropané si zde budou připadat jako v džungli. Rozmanité tropické ovoce či banánový les tento pocit jenom umocňují. Vodopády Waimea jsou na rozdíl od Tichého oceánu příjemně studené. Po celém ostrově se turisté mohou pohybovat autobusy, které jsou stále přeplněné a pomalé. Auto z půjčovny vám umožní objevit i místa, kam autobusy nejezdí. Takovým místem je například nejvýchodnější a pravděpodobně nejmystičtější bod ostrova - Kaena Point. Díky jeho opuštěnosti uvěříte i vy, že právě odsud se mohli vydávat na nebeskou pouť duše zesnulých Havajců.


Může se hodit

Připadá vám, že za čtrnáct dní byste toho chtěli vidět více? Za sto dolarů si můžete od místních cestovních kanceláří přikoupit jedno či vícedenní výlet na další z ostrovů. Poletíte letadlem a na letiště vám cestovní kancelář přistaví auto.

Jak se tam do dostat: V současné době nabízejí letecké společnosti výhodné letenky. Z amerického Los Angeles a San Franciska odlétají každý týden desítky letadel.

Havaj v číslech:

rozloha: 16 701 km2

počet obyvatel: 792 400

Počet ostrovů: 8, největší se jmenuje Hawaii