Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Floře zavoní lilie a růže

  9:08aktualizováno  9:08
Olomouc - Na letní etapě Flory Olomouc, která začíná tento týden, budou dominovat květiny našich babiček - růže a lilie. Letní výstavy se ve Smetanových sadech v Olomouci mnoho let nepořádaly, v poslední době se k nim však Výstaviště Flora vrací a zdá se, že v jeho kalendáři se už budou objevovat pravidelně. Své výpěstky tentokrát představí šedesát šest tuzemských vystavovatelů.

"Loni  jsme letní etapu věnovali jiřinkám, a proto se konala až v září. Letos chceme návštěvníkům ukázat především lilie, růže, letničky a balkonové květiny," uvedl garant výstavy Josef Roušar. Lilií, které kdysi nechyběly na žádné zahrádce, si pěstitelé cení i dnes. Také proto, že se dají dobře rychlit  i šlechtit.

Flora bude jako tradičně spojená i se zahradnickými trhy, na které se již přihlásilo přes sto padesát  prodejců květin, okrasných dřevin a potřeb pro zahradníky.

Hlavním tématem expozice v pavilonu A  bude  slunce a voda jako symboly života. Na galerii se tentokrát nechystají expozice rostlin umístěných v rašelině, ale v nádobách. Vodu z knotů budou pít nejen květiny a okrasné rostliny, ale i některé druhy  zeleniny. Truhlíky s květinami  budou rozmístěny ve všech interiérech a celkem jich má být na tisíc tři sta.

V pavilonu E se podle scénáře výstavy  připravuje expozice botanických zahrad.  Aranžéři ozdobí květinami  i historickou keramiku a stejně jako vloni automobily. Nebudou to však už stařičké aerovky, ale vozy značky Trabant.

Procházku parkem by měly návštěvníkům zpříjemnit květinové záhony, na které zahradníci vysázeli na čtyřicet tisíc květin.  Salvie, begonie a další druhy letniček. U pavilonu G si lidé mohou prohlédnout třiadevadesát druhů aksamitníků. "Chceme vzdát hold této nenáročné květině. Snadno  se  pěstuje a dobře snáší extrémní klimatické podmínky," uvedl Roušar.

O titul novitas olomoucensis, který na Floře získávají nejlepší novinky ve šlechtění, se uchází bílá petúnie odolná proti padlí, cínie nízké vyšlechtěné japonskými floristy a skupina lilií.

Letní Flora začne ve čtvrtek 28. června a skončí v neděli 1. července. Dospělí za vstup zaplatí 60, děti 20 a vojáci, studenti, důchodci 40 korun. Na rozdíl od jarní etapy bude uzavřena jen polovina areálu Výstaviště, a to od hlavní aleje směrem k pavilonům. Hlavní alejí se bude moci volně procházet.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz