Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Ďumbieru, střeše Nízkých Tater

  14:42aktualizováno  14:42
Po výstupu na Chopok jsme se vydali na nejvyšší horu Nízkých Tater - Ďumbier ( 2043 m n.m.). Zdá se to jako hračka, vždyť to je jen nepatrné převýšení. Avšak pohled do mapy nás vyvede z omylu. Čeká nás zřejmě nejnamáhavější a nejnebezpečnější úsek naší cesty. Nejdřív prudký sestup dolů, pak po vrstevnici a na závěr opět strmě vzhůru.

Prodíráme se několika kamenitými poli, na okraji strmého strázu po cestě, která se změnila spíše na změť plochých kamenů s velkými mezerami a viklavými  balvany. Jeden chybný krok, a můžete se zřítit dolů. Lidí výrazně ubylo, tuto trasu už turisté většinou neabsolvují.

Na střeše Nízkých Tater
Ale už jsme konečně na střeše celých Nízkých Tater. Z Ďumbieru, jehož vrchol připomíná mohutný vysokohorský štít se strmými stěnami, pilíři a žlaby spadajícími ostře dolů, je rozsáhlý kruhový rozhled na téměř všechny pohoří středního a severního Slovenska. 

Můžete se také podepsat do vrcholové knihy. Zápisy v ní neomylně dotvrzují, že se vskutku jedná o česko-slovenské hory. Strohý kříž a mohyla na památku dvou zahynuvších, to je vše. Nic jiného na vrcholu masívu, v jehož úbočích se v minulosti intenzivně dolovaly železné rudy a zlato, nenajdete.

Nocleh na Štefánikově chatě
Sestupujeme zpět na sedlo a odtud pak míříme dále po červené podél úbočí k našemu dnešnímu noclehu - Chatě generála M.R. Štefánika ( 1740 m n.m.) 

První díl "Hřebenové túry v Nízkých Tatrách - vzhůru na Chopok" - si přečtěte ZDE.

Jak se dozvídáme od brigádnice Petry, která si zde přivydělává už několikáté léto, budova byla postavena ve 20. letech minulého století na počest tohoto slovenského národního hrdiny. Dřevěná chata je položena na krásném zeleném návrší nad strmým svahem.

Za přenocování v pokojích s palandami pro 8 lidí unavený cestovatel zaplatí velmi příznivou cenu 200 korun a to dokonce včetně snídaně, kterou si může vybrat ze 6 možností (od míchaných vajíček po krupičnou kaši).

Milá obsluha vám nabídne výběr z několika jídel a pití (skvělé špagety se slaninou za 67 Sk, párek - 40 Sk, guláš za 70 Sk, smažený sýr s hranolkami za 90 Sk, pivo za 35 Sk, čaj za 15 Sk), které si můžete vychutnat ve stylové jídelně - dřevem vybavené slovenské "izbě", nebo na venkovní terase nabízející nádherný výhled na zalesněné údolí.

"Obsluha chaty musí všechny potraviny a jiné potřebné věci nosit sama na zádech z  údolí, což znamená jednu a půl hodiny do prudkého kopce s převýšením 600 metrů," vysvětluje Petra, které je zde ale evidentně spokojená. Chata nabízí základní luxus- WC, sprchy s teplou vodou, elektřinu, umyvadla na pokojích. Milou obsluhu a čarukrásný výhled lze pak považovat za vítaný bonus.

Není se co divit, že chata je vyhledávaným cílem všech turistů mířících jak na Chopok, tak opačným směrem po hřebenu do východní části Nízkých Tater na Kráĺovu hoĺu. Jak nám potvrdila Petra, při kapacitě 48 lůžek "je chata většinou zcela obsazená, v zimě bývají plné především víkendy".

Ač je to k nevíře, i v těchto extrémních podmínkách zuřily za druhé světové války prudké boje. Štáb partyzánského vojska během Slovenského národního povstání sídlil v nedaleké Dolině Krčahovo, kde můžete navštívit nově zrekonstruované partyzánské bunkry a zemljanky.

Sestup do Demänovské doliny
Pohodlně strávená noc nás správně naladila na nový den, v němž jsme už měli sestoupit z hřebenu do údolí a dostat se na dohled Liptovskému Mikuláši. Vracíme se kousek zpět po červené na sedlo pod Ďumbierem a napojujeme se na zelenou, která nás má zavést do Demänovské doliny. Sestupujeme pomalu po strmém úbočí hřebenu ještě za ranního stínu.

Záhy se noříme do chladivého lesa a jdeme podél zurčící horské bystřiny po naučném chodníku. Dovídáme se tak, že intenzivní využívání horských úbočí jako pastvin vedlo v minulosti k snížení horní hranice lesa a vzniku horských luk a polin. Díky omezení pastýřských aktivit se však podařilo situaci napravit.

Demänovské Jeskyně
Demänovská dolina, údolí fungující především jako sportovně-turistické středisko, je plná nejrůznějších turistických chodníků, tras a atrakcí včetně řetězce krasových jeskyň. Např. Demänovská jaskyňa slobody se může pochlubit nejkrásnější a nejpestřejší krasovou výzdobou na Slovensku. (vstupné na malou prohlídkovou trasu v délce 40 minut stojí 120 korun a zlevněné 100 Sk)

Také Demänovská ľadová jaskyňa nabízí nevšední zážitek, a to v podobě ledových polí a obrovských ledových homolí, kolem kterých návštěvníci po zaplacení 110 Sk během 45 minutové prohlídky putují. Není divu, teploty ve spodních partiích jeskynního systému klesají i během léta pod bod mrazu.

Celé údolí žije především z turismu, všude kolem lze spatřit mnoho nových staveb: turistických chat, restaurací, kostelů,  penziónů. To vše je postaveno většinou ve stylu dobře zapadajícím do rázu zdejší krajiny - tedy s dřevem jako hl. stavebním materiálem a skosenými štítovými střechami. Údolí má co nabídnout i v zimě, protože místní obec Jasná s mnoha vleky a sjezdovkami je největším lyžařským střediskem na Slovensku.

Poslední nocleh a zastávka v Liptovském Mikuláši
Ale to už se náš pobyt v Nízkých Tatrách chýlí ke konci, nocujeme v kempu ATC Bystrina u silnice č. 584 vedoucí do Liptovského Mikuláše. Zelená turistická značka sice skončila už u komplexu krasových jeskyní, ale do kempu se dá pohodlně dojít chodníkem, který se vine v lese podél silnice a říčky Demänovka směrem na Mikuláš. 

Druhý den se autobusem dostáváme do cíle naší cesty- Liptovského Mikuláše, bohatého turistického centra a nástupního místa do Nízkých a Západních Tater. Toto  starobylé město s mnoha historickými památkami, jenž sloužilo mimo jiné jako jedno z center slovenského národního života v 19. století,  se skví se na březích velké vodní nádrže Liptovská Mara. 

Odtud se můžete do ČR dostat zpět vlakem přes Ružomberok a Žilinu, nebo autem po silnici dálničního typu.

Na závěr ještě pár slov o Slovácích. Na jejich přátelské, otevřené chování a ochotu kdykoliv pomoci jsme naráželi na každém kroku, počínaje povídavým dědou v Rožumberoku, přes přeochotnou prodavačku v konzumu a konče třeba personálem v tamních ubytovacích a gastronomických zařízeních. Jaký kontrast proti Česku, kde se z hlediska cizince potkáte povětšinou se zasmušilými obličeji a špatně skrývanou neochotou.

Může se hodit

TIP NA JÍDLO
*
V Liptovském Mikuláši se na Námestie osloboditelov naproti kostelu Sv. Mikuláša krčí na rohu restaurace "Liptovská Izba." V příjemné atmosféře tradiční slovenské "restaurace" se stylovým dřevěným interiérem vám uvnitř ochotná a neuvěřitelně rychlá obsluha může nabídnout bohatý jídelníček. My jsme si dali skvělou kapustovou polévku s klobásou (ve velkém talíři za 32 Sk), úžasné bryndzové halušky (za 65 Sk) a místní pivo Zlatý Bažant 12 ° za 25 Sk (třetinka stála 15 Sk) Obrovské porce,  příjemná atmosféra a přijatelné ceny zajišťují, že určitě nebudete zklamáni.

TIPY  NA DALŠÍ VÝLETY
My jsme prošli jen západní část Nízkých Tater, pokud byste chtěli poznat také tu východní s mohutným masívem Kráĺovy hoĺy, pak pokračujte od Štefánikovy chaty dál na východ po červené. Nízké Tatry se totiž táhnou v délce přes 80 kilometrů.

*Okolí Liptovského Mikuláše je protkáno cykotrasami, např. jedna vede přes Dolní Liptov,  Liptovskou Osadu , Železné, Partizánskou  Ĺupču, a Bešeňovou až do Rožumberoka.

*Z Liptovského Mikuláše se také můžete vypravit vlakem či po silnici E 85 do Popradu, odkud je snadný přístup k nejvyšším vrcholkům Vysokých Tater. Zážitek slibuje zejména moderní vysokohorský elektrický vláček z Popradu do Tater. Jezdí nejméně jednou za hodinu, návštěvník může vystoupit už ve Starém Smokovci a kochat se nádhernými horskými štíty těsně nad ním.

Odtud máte v zásadě dvě možnosti, jet vláčkem na východ-do Tatranské Lomnice,  nebo se nechat svést dále podél vrcholků na západ až do Štrbského plesa. Tam po asi desetiminutové cestě dorazíte k známému ledovcovému jezeru s nádherným panoramatem vysokohorských štítů a dolin  v pozadí.

Turistická cesta, která obtáčí pleso, je dlouhá 2, 25 kilometru, pleso samotné se může pochlubit maximální hloubkou  20 metrů, plochou vodní hladiny 19,5 ha, maximální teplota vody je pak i v létě 19° C. Pokud by vám to nestačilo, máte na výběr z několika různě náročných turistických tras s výstupy na okolní vrcholy. ( např. na vrchol Kriváň – 2494 m n.m.- vás dovede červená značka zhruba za 3,5 hodiny)

 

Pohled na hlavní hřeben - v dálce se rýsuje Ďumbier a Chopok

V blízkosti je vidět chata na Chopku, v dálce se rýsuje Ďumbier

Útulna pod sedlem Ďurkové

Hlavní hřeben Nízkých Tater

Vrchol Chopku s Kamennou chatou na plošině pod vrcholem

Liptovský Mikuláš

Chata M.R.Štefánika v Nízkých Tatrách

Ďumbier

Autoři:
Nejčtenější

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Další z rubriky

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Baťůžkář v Maroku
Z fabriky do světa. Šampón a lunchmeat jsem hned zahodil, říká cestovatel

Jsou to dva roky, co tehdy jednadvacetiletý Vojtěch Kadera z Touškova na Plzeňsku seděl v kuřárně pro zaměstnance firmy, kde pracoval, a koukal přes plot. „Tam...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.