Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na dovolenou do gulagu aneb na sibiřskou zimu s podpatky a mini

aktualizováno 
Zatímco u nás už začíná jaro, na Sibiři je ještě pořádný samec. Nakonec jsem zjistila, že nejlépe se mrazy a sníh přežijí v elegantních botách. Ty polární, které jsem si přivezla, a termoprádlo jsem schovala na dně kufru.

V Rusku mají pro strach ze zimy uděláno. Některé ženy se oblékají tak, jako by vůbec nebyly desítky stupňů pod nulou. S vkusem, i bez vkusu. | foto: Profimedia.cz

Jedu sama. Hledám dobrodružství, chci vidět na vlastní oči zamrzlou krásu, takové mi Rusko vždycky připadalo ve filmech. Zimy se nebojím a chci zkusit, jak přežít v daleko nehostinnějších krajinách, než je ta naše. "Do gulagu se přece na dovolenou nejezdí," hořekuje babička. "Samí opilí mužici, na každém rohu medvěd, zmrzneš, ztratíš se," následuje výčet lamentací rodičů.

Já se budu řídit jednoduchou rovnicí: přežít znamená nezmrznout. Ale to ještě netuším, že to tak úplně není pravda. Ovlivněná dokumenty o výpravách polárníků, filmy o nucených pracích a obrázky ze života tučňáků utrácím jmění v několika specializovaných obchodech s oblečením.

Můj dvacetikilový kufr padá do zavazadlového prostoru letadla směr Krasnojarsk s tímto obsahem: obří pohorky, které by mi Amundsen určitě pochválil, pět párů tlustých vlněných ponožek, svetry, termoprádlo, svetry, pořádná bunda, svetry. Čepice, šály, rukavice. Vše v nenápadných barvách, to abych zbytečně nebudila pozornost medvědů.

Fotogalerie

Industriální Krasnojarsk leží na řece Jenisej na Transsibiřské magistrále. Má skoro milion obyvatel. A vítá mě minus čtyřicet stupňů. I těch několik minut cestou k autu bolí. Oči mi chtějí vystřelit z důlků, možná mi upadne nos a už nikdy se nevysmrkám. A hned mě zbaběle napadá první možnost přežití, zůstat v hotelu. A když jsme v tom Rusku, tak s lahví vodky. Ale úplně se to neosvědčí.

Na Sibiři platí úsloví, že čím větší zima venku, tím větší teplo v bytě. Tedy pokud na to máte a pokud nepraskne topení, což se stává docela často. To vedro je k nevydržení a ještě ho umocňuje hřejivá vodka... chci vyvětrat, ale ouvej, okno je zalepené podomácku jakousi tlustou lepenkou. Aby dovnitř nemohl mráz.

A jde se ven

Oblékám si dvoje ponožky, pohorky, kufr je skoro prázdný, a i když nejsem muslimka, vidět jsou ze mě jen oči. Mráz si na mě nepřijde.

První úsek, cesta k autobusu, je dlouhý asi jen sto metrů, to půjde hladce. Hned u vchodu padám. A znovu. A potřetí. Amundsen se mi shůry směje. Co sis, holka, myslela? Že v Krasnojarsku sypou silnice?

Můj kamarád Kolja mi později vysvětluje, že to je jedna z věcí, která dělá v zimě Sibiřany šťastnými, sníh totiž na několik měsíců zakryje všechny povalující se odpadky, špínu i děravé cesty.

Cílem mé první procházky je vydržet venku co nejdéle. Po pár minutách výletu zasněženou plání zahlédnu zamrzlý Jenisej. Z výšky vidím koryto řeky, z něhož stoupá pára. Tedy, vidím – kdyby bylo přes mlhu něco vidět, byl by to jistě nezapomenutelný pohled.

Tip na dovolenou

Poznejte krásy Ruska i vy. Široký výběr zájezdů najdete na Dovolená.iDNES.cz.

Ani to nefotím. Fotit by znamenalo vytáhnout ruku z kapsy a ještě k tomu si sundat rukavici, takže nechám foťák foťákem, pud sebezáchovy je silnější než touha dovézt domů obrázky.

Zjišťuju, že kromě zmrzlého nosu se mi na šále udělala ledová krustička z dechu. Ale suchá sibiřská zima není jen nemilosrdná. Má i svoji okouzlující stránku. Kolem se rozprostírá mrazivé ticho jako ze skandinávských pohádek, přerušované jen křupáním mých bot, vytím a štěkotem psů v dálce.

Vytí psů?! Pozor, přibližuje se! Je jich pět, já jsem jedna. Běh v pohorkách. A zase pád. Psi si evidentně nechtějí hrát. Vstávám. A padám. Toulavých psů žije kolem Jeniseje nepočítaně a mají pořád hlad, přesvědčuje mě potom Kolja. Nebo si dělá legraci? Zachrání mě autobus, který snad pamatoval ještě Lenina. Ale darovanému autobusu...

Sibiřské autobusy, jež pamatují hodně krutých zim.

Sibiřské autobusy, jež pamatují hodně krutých zim.

Červená a bílá jablíčka

Prozkoumávat ruskou zimu bude lepší v centru města. Psi se tam sice potulují také, ale už na ně nejsem sama. Vyjasnilo se, sníh i na chodnících křupe pod nohama a ve vzduchu létají ledové částečky osvícené sluncem. Opět se děsivý a nepříjemný mráz změnil v romantickou zimu.

Tohle umí jen Sibiř.

Rusky mají červená jablíčka na tvářích. Problém nastane, když se červená jablíčka změní v bílá, to už pak nejsou jablíčka, ale omrzliny.

Rusové mají červené nosy, takže se stírají rozdíly mezi zmrzlíky a zkušenými alkoholiky.

Ne, že by místní nemrzli, jen už se v minus čtyřiceti stupních umějí pohybovat a mají své fígle na to, jak nepromrznout.

Hýbou se zvláštním způsobem. Přískoky rychle přebíhají z obchodu do obchodu. A rozhodně nevypadají jako polárníci – na rozdíl ode mě.

V očích prodavaček a okolních žen vzbuzuje moje oblečení soucit a posměch zároveň, pro muže jsem takřka neviditelná. Jsem asi jediná žena na Sibiři s pohorkami a termoprádlem. Ani lidé, kteří pracují venku jako prodavači nebo zametači, nejsou tak obalení oblečením jako já. Mají klasické válenky a na hlavě ušanku, která se jim osvědčila mnohem lépe než moje speciální expediční čepice.

Všude je mnoho psů. Místní se jich nebojí, ale našinec z nich má velký respekt.

Všude je mnoho psů. Místní se jich nebojí, ale našinec z nich má velký respekt.

Někde to vypadá, jako by se na Sibiři zastavil čas. Ať už jde o kožichy, které

Někde to vypadá, jako by se na Sibiři zastavil čas. Ať už jde o kožichy, které jejich majitelky mohly klidně zdědit po svých babičkách.

Místní zimu lze přežít na podpatcích a v kožichu. Pánové prominou za tento dívčí koutek, ale po několika dnech sledování vím, že ruským mužům móda nic neříká. Naopak ženy mají jasno. Někdy s menším a jindy s větším vkusem jsou vzorně upravené i v teplotách, o kterých se nám ani nezdá. V té říši červených rtěnek, podpatků a kožichů si připadám jako Sněhurka v kraji divů. Ekologický aktivista by zaplakal, kolik nevinných zvířat zemřelo pro tuhle parádu!

Ale na Sibiři ekologii neřeší, ať už jde o věčně nastartovaná auta nebo o nebohé norky a lišky.

Vzhledem k tomu, že skoro šest měsíců v roce je na většině území Ruska třeskutá zima, je pochopitelné, že kožich není symbolem blahobytu, ale způsobem, jak nezmrznout. Kamarádka Nasťa mi později vysvětluje, že nákup takového kožichu je drahou záležitostí, ale je to investice, která se pak dědí po celé generace.

Silnice jsou plné automobilů Lada. Ty patří v Rusku dodnes mezi nejčastější

Silnice jsou plné automobilů Lada. Ty patří v Rusku dodnes mezi nejčastější značku.

Kráska na ledě

A právě Nasťa mě druhý den zve na večírek. "Nebudeš si na sebe brát ty příšerné pohorky, že ne?" říká mi natvrdo do telefonu.

To už je pro mě poslední kapka. Zaplouvám do prvního obchodu s botami a kupuju si kozačky, o jakých se lidem v české kotlině nesnilo!

Jedna z prodavaček si mezitím před mým odchodem klidně fotí moje pohorky. Něco takového asi nikdy neviděla. Její pohled mě lituje: Chudák děvočka, tam, odkud pochází, asi mají hrozné zimy, když tam musí nosit takové polární boty...
Nasťa mi půjčuje kožich, krátkou sukni, o které by moje babička prohlásila, že je to spíš pásek. A rtěnku. Vypadám jak přezdobený vánoční stromeček.

Vyrážíme. A já vůbec nepadám! Klap, pích, klap a pích, podpatky se zabodávají do ledové krusty na sněhu, v klidu a s elegancí dojdu tam, kam jsem chtěla.
Nekloužu, boty fungují trochu jako elegantní mačky.

A další zázrak, muži se mnou mluví! Hned mám nové kamarády, Sašu, Artema, Nikitu. Stala se ze mě málem Ruska, na tvářích mám červená jablíčka a kolem půlnoci už mohu klidně v minus třiceti stupních konverzovat před klubem, kožich mě chrání a mí noví přátelé mi vysvětlují, jak je to s těmi psy a medvědy.

Příště pojedu do Ruska vybavena těmi nejkrásnějšími kozačkami a s tím nejdražším kabátem. Ale musím si dávat pozor, abych ještě stihla zimu. Když začne na jaře obleva, město bez odtokového systému se změní v jednu velkou kaluž. A do módy přicházejí holínky.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Jeden pomník a pak nic. Po stopách čs. legionářů v Jekatěrinburgu

Historik Nikolaj Dmitrijev z Uralské univerzity 6. března 2018 u pomníku...

Metropole Uralu stojí nejen na hranici mezi Evropou a Asií, ale i na rozcestí mezi minulostí a budoucností, jak svědčí...

Najdete na iDNES.cz