Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Dolní Moravě trénuje i Ondřej Bank. Nabízí dobré lyžování v krásné přírodě

  6:00aktualizováno  6:00
Dolní Morava je klidná víska ve slepém údolí zařezávajícím se do zalesněných hřebenů Králického Sněžníku. Příjezdové cesty tam končí. Je to jedno z mála míst u nás jakoby na konci světa. Přitom tu vzniká celoroční sportovní areál s potenciálem atraktivního horského střediska a v téměř nedotčené přírodě.

Dolní Morava-Sněžník. Odpojitelná čtyřsedačka Sněžník vedoucí pod vrchol Slamníku | foto: Sněžník Dolní Morava

Areál je kompletně zrekonstruovaný

Původní zdejší lyžařský areál letos v létě kompletně zrekonstruovali a rozšířili. Celkově jsou místní svahy tvarované spíše sportovně. Dominuje jim ostrá černá a neposedná, hravá červená sjezdovka pod vrcholem Slamníku.

Rodinné ambice má svah U slona, ale i ten je v horní pasáži poctivě červený a teprve od poloviny, kam vede souběžná kotva, mírný až plochý. Díky své neobvyklé šířce se ale ani nahoře nezdá tak sportovní, jak ve skutečnosti umí být. Pro svůj trénink si ho začátkem roku vybral i nejlepší český sjezdař Ondřej Bank, aktuálně 21. ve Světovém poháru.

Ondřej Bank trénuje v lyžařském středisku Dolní Morava-Sněžník na svahu U Slona

Ondřej Bank trénuje v lyžařském středisku Dolní Morava-Sněžník na svahu U Slona

Nová čtyřsedačka U slona

Hlavní bezplatné parkoviště najdete v lokalitě U slona, přímo u stanice nové čtyřsedačky stejného jména. Od pokladen, provizorně umístěných v mobilních buňkách, vystoupáte pár schodů, abyste si nahoře nazuli lyže a vpluli rovnou do turniketů.

Pak sjedete na posuvný koberec a sedačka si vás poměrně pohodlně nabere na cestu vzhůru. Horní stanice je vidět už z dálky, ale přece jen si pár minut posedíte. Čtyřsedačka není odpojitelná jako její sousedka na Slamníku, a tak stoupá zhruba poloviční rychlostí.

Na rozcvičku je ideální přilehlá modře značená sjezdovka. V horní polovině je široká 80 metrů, v dolní pak ještě širší, protože se rozlévá po louce, na kterou vyváží začátečníky ještě jedna kotva. Horní polovina tratě je navzdory označení řádně červená, zato spodní je pohodové carvingové letiště s výukovým sklonem, na němž vám to díky setrvačnosti z horního svahu bude točit skoro samo.

Dolní Morava-Sněžník, 4sedačka U slona

Čtyřsedačka U slona

Dolní Morava-Sněžník

Červená sjezdovka Béčko

Od horní stanice sedačky U slona se svažuje dlouhý traverz do hlavní části areálu pod Slamníkem. Úzká cesta lesem poměrně svižně klesá a v nejstrmější části je osazena ochrannými sítěmi tvořícími zpomalovací šikanu. Další sítě pak v některých exponovaných úsecích chrání před případným pádem do lesa.

Cestou ke stanici čtyřsedačky Sněžník si ještě vychutnáte širokou, příjemně a konstantně červeně skloněnou sjezdovku, zkrátka carvingové hřiště.

Čtyřsedačková lanovka pod Slamník má odpojitelné sedačky, takže po nasednutí v minimální rychlosti a připojení na dopravní lano cesta velmi rychle ubíhá. Vpravo se rýsuje černočerný slalomák s oním příjemně carvingovým hřištěm na dojezdu, vlevo pak občas vykoukne členitá červená sjezdovka.

Dolní Morava-Sněžník, červeno-modrá  U slona odspoda

Červeno-modrá U slona odspoda

Oblíbená je sjezdovka Béčko

Červená sjezdovka Béčko je pochopitelně oblíbenější, zato ale o něco užší a velmi členitá. Po krátkém traverzu se svižně klopí a brzy přijdou i zatáčky, změny sklonu i občasné terénní vlny. Z velké části je prostorně široká, na pár místech se zužuje. Její proměnlivost je každopádně velmi zábavná, takže ji pokaždé můžete jet trochu jinak a hned tak se neomrzí.

Před cílem se červená trať napřimuje na posledních pár pohodových oblouků a nakonec odbočuje vlevo a rychle traverzuje k lanovce.

Dolní Morava-Sněžník

Áčko patří k nejstrmějším tratím u nás

Kdo má raději přímější tratě, užije si kromě té U slona i zdejší černou, zvanou Áčko. Po krátkém nájezdu od horní stanice sedačky se ve více než 50metrové šíři spouští po spádnici přímo dolů. Její první polovina patří k nejstrmějším tratím u nás, ale díky pečlivé úpravě není její sjezd žádné drama, jen sportovní výkon. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že podle provozu na ní během dne přibude ploten a nahrnutého sněhu.

Sjezdovka, která při pohledu odnaproti připomíná zespodu i shora letmý kilometr, bývala často nesjízdná. Zdokonalené zasněžování ji ale udrží v kondici po většinu sezony. Začátkem letošního ledna byla precizně vysněžená s tvrdým podkladem a jemným, prašanovým manšestrem na povrchu. Na jediném místě se povalovalo několik malých "kamínků" či spíše vytrhaných kousků zmrzlé hlíny.

Dolní Morava-Sněžník, nástup na 4sedacku Sněžník a dojezd Áčka

Nástup na čtyřsedačku Sněžník a dojezd Áčka

Dále táhnou sáňkařská dráha i dětské lyžařské hřiště

Oblíbenou večerní atrakcí je osvětlená sáňkařská dráha v délce 2,5 kilometru, využívající přejezdových cest mezi oběma sedačkovými lanovkami. Sklon je hlavně zpočátku poměrně sportovní, a tak se neobejdete bez zde zapůjčených saní s brzdou. Jeden výjezd lanovkou U slona přijde na 130 Kč, tři jízdy stojí 290 Kč.

V areálu je i dětské lyžařské hřiště s posuvným kobercem a pohádkovými figurkami. Jen je poněkud stranou – na dojezdu červené tratě Béčko, tedy v nejvzdálenějším, nesnadno dostupném koutě areálu (pokud nejste ubytováni v hotelu Prometheus).

Lyžování je na jedničku, některé služby ale ještě provizorní

Po lyžařské stránce je to zde v českých přírodních poměrech na jedničku. Jakmile dostanete hlad nebo si půjdete odskočit, budete se muset letos spokojit s provizoriem. Nové budovy ještě nejsou dokončené, a tak stan supluje restaurace a pokladny či WC sídlí dočasně v mobilních buňkách.

Kromě v "hříbkovém" baru v zadní části areálu u dětského hřiště a ve stanu s občerstvením na parkovišti U slona kulturněji poobědváte v restauraci Na Rozcestí přímo u parkoviště, kde nabízejí i výbornou česnečku či borůvkové knedlíky. Případně se najíte i v hotelu Prometheus pod horní stanicí expresní čtyřsedačky.

Dolní Morava-Sněžník, provizorni pokladny U slona

Provizorni pokladny U slona

Dolní Morava-Sněžník, zpomalovací šikana na přejezdové cestě

Zpomalovací šikana na přejezdové cestě

Areál chystá spoustu novinek na další rok

Tak vypadá první etapa velké proměny. Napřesrok přibudou nové budovy zázemí s restauracemi a slunečnými terasami, další chata vznikne přímo u horní stanice lanovky pod Slamníkem.

Kácet se bude ještě další pruh pro novou sjezdovku – z vrcholu Slamník až ke stávající nástupní stanici expresní čtyřsedačky nad hotelem Prometheus. Na výběr tak budou po výstupu z lanovky hned tři tratě.

Kompletní přestavbu završí i další turistické atrakce jako bobová dráha s 360° zatáčkami nebo adrenalinový park. V roce 2012 pak přibude ještě velký wellness hotel přímo u sjezdovky.

Proměna Sněžníku je už nyní, kdy je teprve na půli cesty ke své konečné podobě, velmi milým překvapením. Nenásilně k tomu přispívá i malá všeobecná známost Dolní Moravy a jen mírná propagace, díky čemuž nemají návštěvníci zbytečně přehnaná očekávání. Ačkoliv areál zvládne podle provozovatelů bez problému i 3 000 víkendových návštěvníků, kdo si chce příjemný zážitek pojistit, ať si počká na slušné počasí a vyrazí ve všední den.

Dolní Morava

Dolní Morava-Sněžník

může se hodit

Sezona: 12.12 – 3.4,
Nadmořská výška: 666–1 116 m
Přepravní kapacita: 6 000 lidí/hod.
1x vlek – 1x sedačka – 1x sedačka expres
Celkem sjezdovek: 7,1 km
58 % modré – 32 % červené – 10 % černé
Zasněžování: 7,1 km
Provozní doba: 8.30–16.00
Ceny skipasů: stahujte ZDE

Servis

- lyžařská škola Ski Elefant, u dětského hřiště
- ski servis – v budovách U slona a Marcelka (ve výstavbě)
- půjčovna Ski Elefant

Ubytování

- Hotel Prometheus*** (70 m od sjezdovek): od 420 Kč/osobu a noc se snídaní
- Penzion Pod Slamníkem: od 500 Kč/osobu a noc se snídaní
- Areál Srubů Větrný vrch: 1 200 Kč/4 osoby a noc
- přehled ubytování: www.obecdolnimorava.cz

Gastronomie

- stan Holba (parkoviště U slona)
- après-ski Hříbek (dětské hřiště)
- restaurace Na Rozcestí

Co dělat po lyžování (Après-ski)

- bazén, sauna, vířivka a terapie (hotel Prometheus)
- sáňkařská dráha (pouze večer – osvětlená, délka 2,5 km)

Doprava

- parkoviště U Slona – zdarma
- parkoviště Na konečné – zdarma
- skibus mezi sedačkovými lanovkami U slona a Sněžník (každých 15 min.) – zdarma

Dolní Morava-Sněžník

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.