VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

aktualizováno 
Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou, ale budeme ale míjet i větrné elektrárny, romantické strážní domky nebo opuštěné průmyslové areály. Čekají nás prudké oblouky horské dráhy i nádherné výhledy do hlubokých údolí.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Horskou trať z Chomutova přes Vejprty do Chemnitzu na saské straně Krušných hor postavila společnost Buštěhradská dráha v roce 1872. Její úkol byl jednoduchý: odvézt co nejvíce hnědého uhlí z Čech do Německa. Stavba byla nesmírně náročná, projektanti se museli vypořádat se značným stoupáním. Počáteční stanice Chomutov leží ve výšce 352 metrů nad mořem, nejvyšší bod na trati poblíž Kovářské je o 523 metrů výše. Hned za Chomutovem trať proto nabírá výšku řadou oblouků.

Trať 137 Chomutov - Vejprty

Mapa trati 137 Chomutov - Vejprty

Rozmach dopravy trval až do poloviny třicátých let 20. století. Po druhé světové válce začal význam dráhy upadat. Zanikla odbočná trať z Křimova do Reitzenheinu a přerušeno bylo i spojení s Německem ve Vejprtech. Doprava do saského Cranzahlu byla obnovena až v roce 1993. V tuto chvíli jezdí po trati 137 v letní sezoně pouze dva páry vlaků Českých drah o víkendu a ve vybraných termínech historický cyklovlak.

Z Vejprt do Křimova

Naši cestu v historickém motorovém voze M 131.1513 společnosti Loko-Motiv začínáme v pohraniční stanici Vejprty. Velká část přechodového nádraží byla bohužel nedávno zbořena.  Vlak dál stoupá podél říčky Polavy, na druhé straně údolí je občas možné zahlédnout koleje úzkorozchodné Fichtelbergbahn, která vede na německém území mezi Oberwiesenthalem a Cranzahlem.

Za zastávkou České Hamry opouští dráha údolí a začíná šplhat na hřeben Krušných hor. Stanici Kovářská jsme zachytili ještě před rekonstrukcí kolejiště, při které byly sneseny některé koleje. Trať v okolí Kovářské a strážní domek na křimovském zhlaví si zahrály i ve filmu Hlídač č. 47.

Trať z Vejprt do Chomutova si můžete projet i zrychleně, za 3 a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Trať nadále stoupá krásnou náhorní krajinou až ke svému nejvyššímu bodu, který leží 875 metrů nad mořem. Od této chvíle bude už jen klesat až do Chomutova. Před Měděncem vlak míjí poslední český důl na železnou rudu, který byl v provozu až do roku 1992. Trať potom objíždí vrch Mědník s kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie a dvěma přístupnými štolami - štolou Země zaslíbená a štolou Marie Pomocné.

Dráha vede v těsné blízkosti větrného parku u Rusové, míjí typická krušnohorská rašeliniště, která se před deseti lety staly mokřady světového významu. Těsně před nádražím v Křimově náš motorový vůz projíždí kolem někdejší odbočky dráhy do Reitzenheinu, které se věnoval devátý díl seriálu Zaniklé tratě. V křimovské výtopně pak během čekání na křižování můžete v sezoně navštívit železniční muzeum.

Sešup do Chomutova

Cesta z Křimova do Chomutova se podobá horské dráze. Trať poměrně prudce klesá a vlak projíždí ostrými oblouky. Před Černovicemi objíždí vrch, kde stávalo slovanské hradiště a míjí také objekty předválečného lehkého opevnění. Těsně před koncem svojí cesty se motorový vůz M131.1513 napojuje na trať 130 z Ústí nad Labem. Před nádražní budovou v Chomutově, nedaleko od železničního depozitáře Národního technického muzea, po hodině a půl 58 kilometrů dlouhá jízda končí.

Trať 137 Chomutov - Vejprty

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Projeďte se klášterní železnicí pod Lipnem

Lokomotiva 210.045-1 čeká ve stanici Lipno nad Vltavou na trati 195 na jízdu do...

Další díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do jižních Čech, do kaňonu řeky Vltavy. Jedna z nejromantičtějších...

Český výletník: Neznámý budovatel a veselí kosmonauti jako umění v metru

Sousoší veselých kosmonautů u dnešní konečné stanice červené trasy C Háje

Všichni je míjíme bez povšimnutí. Přitom soubor sochařských plastik u stanic pražského metra patří mezi pozoruhodné...

Na internetu se až příliš kopíruje, říká autor největší encyklopedie o Česku

Ukázka z dílu Severní Morava a Slezsko encyklopedie Český atlas

Ucelený soubor Český atlas je dosud nejrozsáhlejším obrazovým vlastivědným průvodcem o České republice. Detailní...

Najdete na iDNES.cz